0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شروع روند کاهشی قیمت محصولات فولادی

پس از حدود ١٠ روز افزايش قيمت انواع آهن آلات خصوصا قیمت پروفیل قوطی، از روز پنجشنبه مجددا قيمت ها كاهشی شد! جو روانی كاهش نرخ دلار ، تكميل موجودی انبارها و تفاوت نرخ بورس و بازار دلايل كاهش مجدد قيمت ها عنوان شده. شنیده‌ های قیمت قوطی و پروفیل در روز گذشته بر مبنای ورق ۲ میل حاکی از ادامه روند کاهشی قیمت‌ پروفیل قوطی این حوزه دارد؛ در حالی که سقف قیمت‌ های شنیده شده این حوزه از برخی مبادی پر فروش بالاتر از مرز ۶۱۰۰ تومان شنیده شد؛ شنیده‌ های تایید نشده ای مبنی بر اعلام قیمت در کانال ۵۸۰۰ تومانی یا حتی پایین تر از برخی دیگری از مبادی این حوزه به گوش می رسد.

هم چنین در روز گذشته شنیده‌ هایی مبنی بر ادامه روند کاهشی بازار دلار و سکه به گوش رسید. سکه به زیر ۴ میلیون رفت؛ دلار آزاد تهران در حال عبور و تنزل به زیر مرز ۱۲۵۰۰ تومان می باشد. در بازار سایر محصولات نیز آخرین شنیده‌ های بازار ناودانی و نبشی حکایت از این دارد که با عقب ‌نشینی حدودا ۳۰۰ تومانی قیمت نبشی ناب تبریز؛ محدوده اعلام نرخ این حوزه در کانال قیمتی ۴۵۰۰ الی ۴۷۰۰ تومانی دیده شد.

تورم نفس گیر به بازار فولاد رسید

آثار افزایش شدید نرخ ارز در دو ماه گذشته ، در بیشتر بازارها کم کم در حال نمود است. اکنون که بازار سکه و ارز کم و بیش و شاید موقتی از تک و تا افتاده است. آثار تخریبی آن در بیشتر بازارها در حال ظهور است. مهمترین اثر وضعی این تورم فرو رفتن اکثر بازار ها در لاک دفاعی و رکود است. حقیقت این است که به اذعان بسیاری از کارشناسان قدرت خرید مردم از سال گذشته تا امسال در خوش بینانه ترین حالت به یک سوم تقلیل پیداکرده است.

این یعنی کاهش فروش در حدود ۹۵ درصد مشاغل (به جز بازار سکه و ارز و طلا که مصرفی نیست) به یک سوم در مقابل هزینه های جاری همه واحدهای صنفی اعم از تولیدی و توزیعی به حدود سه برابر افزایش یافته است. و این یعنی معادله دو سر باخت برای اکثر فعالان اقتصادی که شرایط ادامه فعالیت را به شدت سخت می کند. همان طور که پیش بینی می شود در صورت ادامه وضع فعلی بسیاری از واحدهای تولیدی و توزیعی تا انتهای سال مالی جاری محکوم به تعطیلی و خروج از دور هستند.

بازار فولاد هم از قاعده فوق مثتنی نیست. در شرایط فعلی و با قیمت های موجود هم بسیاری از اقشار ضعیف به هیچ وجه قادر به ساخت و ساز نخواهند بود. پس به نظر می رسد هرگونه هیجان افزایشی و زدن بر طبل گرانی به معنای خود زنی است. پس توصیه می شود دوستان در وضع فعلی با نهایت درایت و به دور از هیجان در مورد قیمت گذاری محصولات خود اقدام کنند و به صورت کجدار و مریر طی مسیر کنند. تا انشالله فرجی حاصل شود.

قیمت پروفیل

رقابت و طمع وصف ناپذیر رانت خواران

ایجاد تفاوت قیمت محصولات فولادی به ویژه ورق بین بورس کالا و  بازار آزاد، رقابت و طمع وصف ناپذیری بین افرادی که توانایی و ارتباط لازم برای بهره مندی از دریای بیکران رانت ایجاد شده در بورس کالا را دارند به وجود آمده که در این بین رانت قیمت ورق فولادی که به ازای هر کیلو بیش از ۲۰۰۰ تومان است شرایط پیچیده ای در بازار این کالا ایجاد کرده است.

شرکت های تولید کننده لوله و پروفیل به عنوان بخش خصوصی که غالباً به صورت خانوادگی اداره می شوند و نظارت چندانی بر عملکردشان نیست و شفافیت مالی و عملیاتی ندارند برای بهره مندی از این شرایط ایجاد شده توسط وزارت صمت نهایت تلاش خود را کرده و می کنند.

در بین شرکت های تولید کننده لوله و پروفیل عملکرد یک شرکت خاص که متعلق به پدر خوانده سندیکا است و طی ماه های اخیر چند ده هزار تن ورق را به قیمت دستوری از بورس خریده و در بازار آزاد با قیمت بالای ۵۰۰۰ تومان فروخته است و رانت چند صد میلیاردی به جیب زده است از مابقی شرکت های این صنعت سوال برانگیز تر است مالک این شرکت در کنار سوء استفاده از شرایط و تفاوت قیمت بورس و بازار آزاد، از اهرم های رسانه ای نهایت استفاده را برای مستدام ماندن سفره رانت قیمت پروفیل و سایر محصولات فولادی برده و با تهمت و دروغ پردازی و انتشار مطالب کذب و هدف دار حتی در رسانه ملی،

وقاهت را از حد گذرانده و هیاهو و سر و صدای زیادی به راه انداخته است و چهره و وجهه سندیکای محترم لوله و پروفیل را قربانی مطامع شخصی خود نموده که البته ادبیات و سطح سواد و نوع برخورد نماینده سندیکا با منتقدین، که به شخصه از گذشته تا کنون حواشی زیادی نیز داشته است مزید بر علت شده است.

انتشار فایل صوتی تماس یکی از مخاطبین شهر فولاد با قسمت فروش شرکت مذکور که در آن قیمت پروفیل ۵۳۵۰ تومان و فروش بدون ارائه فاکتور رسمی اعلام شده بود سرو و صدای زیادی به پا کرد و قسمت کوچکی از فساد و سوء استفاده پدر خوانده از شرایط بازار فولاد را روشن نمود.  ولیکن همچنان جای مداخله نهادهای نظارتی و تعزیراتی در این ماجرا مغفول و خالی مانده است هم از منظر سوء استفاده های شخصی پدرخوانده از نام و اعتبار سندیکای لوله و پروفیل و هم پیگیری گرانفروشی تولیدات شرکت ی…ن.

فعالان صنعت فولاد همچنان منتظر برخورد سیستم های نظارتی کشور با سودجویان و رانت خواران می باشند.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری