0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ثبات نسبی در اکثر حوزه های فولادی در روزهای جاری

نکته قابل توجه در بازار روز گذشته پیروزی جمهوری خواهان در مجلس سنا آمریکا و از سوی دیگر معافیت ۸ کشور از تحریم های نفتی ایران بود که در مجموع باعث کاهش نرخ نفت و ارزش دلار و کاهش برخی از بازارهای کالایی از جمله کاهش حدود ۱۲ دلاری انس طلای جهانی گردید که این اتفاقات با گذر از روز ۱۳ آبان و فروکش نمودن هیجانات باعث آرام گرفتن بازارهای داخلی ایران تا این لحظه بوده است. در بازار فولاد علاوه بر موارد فوق، تغییرات فصلی و آب و هوایی و کاهش محسوس تقاضای مصرفی در حوزه ساخت و ساز به این آرامش و ثبات قیمت میلگرد و سایر محصولات کمک بیشتری نموده است.

رسانه ها اعم از فدک در سه مقطع زمانی نسبت به افزایش شدید قیمت ارز و فرآورده های فولادی هشدار داده بودند.

اول: در ۷ فروردین ۹۷ و زمانی که اکثر دوستان در تعطیلات بودند. طی یک مقاله تحلیلی و مقایسه نمودارهای قیمتی ارز و سکه و خودرو ( زمانی که متوسط قیمت ارز زیر ۴ هزار تومان و قیمت میلگرد ۲۵۰۰ تومان بود) به این نتیجه رسیدند که احتمال جهش قیمت میلگرد تا ۵ هزار تومان بسیار جدی است.

دوم: در ابتدای تیر ماه ۹۷ و در حالی که قیمت ارز حدود ۶ هزار تومان بود طی چند مقاله با عنوان (مرداد حادثه ساز) با ذکر دلایل متعدد ، احتمال افزایش قیمت ارز تا رقم ۱۵ هزار تومان را داده بودیم. اما متذکر شدیم که در هر صورت سقف روانی قیمت میلگرد بیش از ۵ هزار تومان نیست و بازار مصرف کشش بیش از آن را ندارد.

سوم : در شهریور ۹۷ و قبل از برگزاری جلسه شورای امنیت در مورد ایران و زمانی که هنوز منحنی افزایش در اوج بود ،  با ذکر این نکته احتمال افزایش نرخ دلار تا 20 هزار تومان وجود دارد، ولی احتمال تکرار حادثه مثل قرارداد ۵۹۸ داده شد و بارها متذکر شدیم که به هوش باشید. که جزو بازندگان نباشید.

قیمت میلگرد

چند توصیه دوستانه به فعالان بازار فولاد

دوام آوردن در شرایط سخت اقتصادی این روزها  وابستگی شدید به محیط های علمی  دارد، به روز شوید در همایش ها و دوره های یک روزه اقتصادی شرکت کنید ، حوزه مطالعات خود را افزایش دهید. پیگیر کلیه بازارها از جمله ارز و خودرو و مسکن و حتی مواد غذایی  باشید  همه این بازارها حاوی پالس های اقتصادی هستند . حتما بخشی از ساعات کاری خود را به مطالعه نقدها و تحلیل های اقتصادی و سیاسی اختصاص دهید. بازار بورس را رصد کنید که بهترین شاخص اقتصاد است با تلفیق همه این اطلاعات به نتایج روشنی می رسید این نتایج را کسب و کار خود  به کار بندید و طعم شیرین موفقیت را حتی در روزهای سخت تجربه کنید.

تحلیل چند خبر در روز گذشته

بررسی بازار جهانی نفت نشان از کاهش قیمت ها بعد از معافیت ۸ کشور از تحریم نفتی است. خبری که دارای دو بعد مثبت و منفی است. هرچند کاهش قیمت نفت برای کشورهای صادر کننده زیاد جالب نیست اما در عوض اعلام معافیت ۶ ماهه اصلی ترین مشتریان نفتی ایران ، به معنای وجود روزنه هایی برای تنفس اقتصاد ایران است‌.

همچنان که در ابتدای آبان ماه جاری متذکر شدیم، بازار سکه و ارز در این ماه و احتمالا یکی دو ماه آینده کم رمق و کم نوسان خواهد بود‌ پس به دنبال کسب درآمد از این دو بازار نباشید.

در عوض شیب تورم در حال انتقال به مابقی بازارهای مصرفی مثل مواد غذایی ، پوشاک، لوزام خانگی و… می باشد به عبارت بهتر تورم سنگین تیر و مرداد ماه جاری به مرور در حال هضم شدن در اقتصاد ایران است و به مرور عوارض خطرناک آن در حال بروز در دیگر بازارها است.

آنچه بیش از همه نگران کننده است ایجاد موج جدید رکود (و نه تورم) در اکثر بازارها خواهد بود، دقت کنید که قدرت خرید مردم به یک سوم کاهش یافته و اکثر بازارها تحمل نرخ دلار ۱۵ هزار تومانی را ندارند.

یک خبر فولادی مثبت در هفته جاری

اما در قبال اخبار نسبتا منفی قبل یک خبر خوب فولادی هم جلب توجه می کند.

بازگشایی رسمی مرزهای افغانستان و آزاد شدن صادرات چند کالا از جمله فولاد پس از وقفه چند ماهه. از طرفی هر سال با پایان ماه صفر به طور سنتی بازار فولاد، و بسیاری از بازارها از رکود نسبی خارج شده و دارای جذابیت بیشتری می شوند. به خصوص که پس از عادی شدن نسبی تردد در مرزهای زمینی عراق ، روند صادرات جاده ای به عراق سرعت بیشتری خواهد گرفت. امید آن که روزهای پیش رو، روزهای پررونقی برای بازار فولاد باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری