0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت های دستوری بلاخره برداشته شد

هفته گذشته پس از ماه ها قیمت گذاری دولتی در بازار فولاد، وزارت صمت سقف رقابت فروش محصولات فولادی را آزاد کرد. کم کم باید در بازار محصولات فولادی شاهد کاهش قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات فولادی باشیم. چرا که حالت دستوری قیمت باعث می شد که عرضه در بورس کالا کمتر انجام شود و همین نبود عرضه باعث می شد بازار محصولات تشنه باشد و فرصت را برای دلالان ایجاد کند تا قیمت ها را به سقف بچسبانند. اما از طرف دیگر جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی نامه ای برای حامد سلطانی نژاد، مدیر عامل بورس کالای ایران ارسال کرد که نکته مهمی در بر داشت و در لابه لای خبر آزاد سازی نرخ ها کمتر دیده شد.

در این نامه نوشته شده است که: موظف به تسویه حساب کالای خریداری شده از فولادسازان از تاریخ ٩٧.۵.١ با قیمت های کشف شده روز هستند زیرا خریداران محصولات فولادی از تاریخ ٩٧.۵.١ به بعد موظف به عودت ۷۵ درصد از کالای تولیدی زنجیره بعدی به بازار بورس هستند و ممکن است آن ها را به قیمت های بالاتر از زمان کنترل سقف بفروشند. این به این معنی است که به طور مثال خریداران ورق های فولادی در بورس پس از تبدیل ورق به پروفیل باید ٧۵ درصد پروفیل تولیدی خود را در بورس به فروش برسانند تا از این طریق ثابت شود که ورق های خریداری شده را وارد چرخه تولید کرده اند.

قیمت میلگرد

3 مزیت آزادسازی قیمت گذاری دستوری

از طرف دیگر این آزاد سازی ۳ مزیت دارد:

۱- افزایش عرضه در بورس کالا و رشد فروش مقداری شرکت ها

۲- کاهش عطش بازار محصولات و کمک به کاهش قیمت میلگرد و سایر مقاطع که مجدد باعث می شود برخی خریداران که تمایلی به خرید در قیمت های بالا را نداشته اند وارد بازار شوند و این به معنای فروش مقداری بیشتر.

۳- حذف بخش مهمی از  دلالان از بازار

حال دولت اگر به دنبال کنترل نرخ ارز است باید دقیقا همین کار را در بازار ارز انجام دهد. قبلا گفته شد عامل رشد قیمت در بازار ارز طرح سامانه نیما و اتخاذ تصمیمات عجیب بود که باعث شد بازار کمبود عرضه داشته باشد و دلالان فرصت را غنمیت شمرده و قیمت دلار را به سقف بچسبانند.

پس از دولت تقاضا داریم این سامانه ارز ثانویه را حذف کند تا عطش از بازار با تزریق بیشتر کم شود.

امروز شرکت ها با هزار بهانه ارز خود را عرضه نمی کنند چون دستوری بودن نتیجه عکس دارد. در مراحل اولیه شاید شرکت ها از محل ارز آزاد سود کنند اما رفته رفته با ورود ارز صادراتی این قیمت ها به تعادل می رسد (اما نه زیر ۸۰۰۰ تومان). هم به شرکت ها کمک می شود هم به جامعه.

واقعا اگر هدف شما کنترل بازار ارز باشد این کار را باید انجام دهید.

از طرف دیگر در هفته گذشته علی رغم لغو قیمت گذاری دستوری و برخلاف تصور همگان قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات روند صعودی را در پیش گرفت.

تناقض در گفتار و عمل  !!!

بعد از حدود دو ماه از دستورالعمل ( پر حرف و حدیث ) وزارت صمت به بورس کالا در جهت فروش محصولات فولادی بر مبنای قیمت دستوری مطابق دستور العمل مذکور نتیجه آن شد که نه تنها قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت روز میلگرد در بازار کاهش اساسی نداشت بلکه در مقاطعی با جهش قیمت نیز همراه بود و البته تنها عایدی دستورالعمل مذکور رانت کلان حاصل از فروش بیش از 200,000 تن محصولات فولادی با قیمت حدود نصف قیمت بازار بود

همچون دلار ۴۲۰۰ تومانی جهانگیری و سکه های پیش فروش سیف  از هفته گذشته دستور العمل سرقینی نیز به زباله دان تاریخ پیوست و نهایتا وزارت صمت به آزاد سازی قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی رضایت داد

بخش جالب ادعای آقای سرقینی بعد از آزاد سازی سقف رقابتی محصولات فولادی در بورس اینجاست که ایشان ادعا دارند که بعد از آزاد سازی قیمت بازار محصولات فولادی با کاهش قیمت میلگرد و تیرآهن و … مواجه خواهد شد که البته سوال این است ؛

جناب آقای سرقینی اگر با آزاد سازی قیمت محصولات فولادی بنا بر ادعای شما با کاهش قیمت همراه خواهیم بود چرا در مدت دو سه ماه اخیر شما برای کنترل قیمت به قیمت گذاری دستوری روی آوردید و سرمایه بیت المال را بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومان بصورت رانت به عده ای فروختید ، چگونه است که در این دو ماه اخیر رفتار و گفتار شما ۱۸۰ درجه تغییر یافته و مبنای سخنان شما چیست ؟

امید است در هفته جاری شاهد تاثیر مثبت این دستورالعمل بر کاهش قیمت محصولات فولادی باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری