0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شرکت های فولادی [هند] در شوک رسیدن ورق کلاف گرم وارداتی از ایران

دامپینگ، به عنوان اثر واردات از کشورهایی که مورد تحریم واقع شده ‌اند؛ نگران کننده است. کابوس شرکت های تولید آهن آلات در خصوص واردات ارزان از ایران در ماه گذشته با آمدن سه محموله کشتی با ۷۵،۰۰۰ تن ورق سیاه به بندر کاندلای بمبئی؛ به نظر می رسد که در حال تحقق باشد. واردات از ایران به دلیل تحریم اقتصادی ایالات متحده غیر قانونی است. به دلیل اشباع بازار و کم بودن تقاضای داخلی ایران، این کشور به طور مستقیم و از طریق بندر جبل علی امارات متحده عربی وارد بازار هند شده است.

به گفته برخی منابع از ایران؛ این سه کشتی که مملو از محموله ورق سیاه (HRC) هستند؛ از طریق بندرعباس بارگیری و راهی شده ‌اند. به گفته مدیر اجرایی یک شرکت فولادی، ادعای “واردات غیر قانونی” از ایران به مراتب پایین تر از نرخ مرجع ۴۸۹ دلار به ازای هر تن و تقریبا ۸۵ دلار ارزان تر از چین، کشوری با کمترین هزینه تولید است.

او افزود که واردات فولاد از ایران با قیمت پایین، نه تنها از دست دادن ثروت ملی، بلکه نقض واضحی از تحریم های ایالات متحده است، زیرا هند تنها برای واردات مواد خام از ایران معاف شده است. منابع اعلام کردند که ایران در طول این مدت از طریق امارات متحده عربی به هند انتقال را صورت می داده‌ اند و این اولین باری است که حمل و نقل مستقیم از یک بندر ایرانی صورت می ‌گیرد.

در واقع، او افزود که حمل و نقل مستقیم از ایران طی چند ماه گذشته و پس از تحریم های ایالات متحده متوقف شده بود، اما علی رغم این که اتحادیه فولاد هند، دولت را در خصوص این موضوع مطلع نموده بود، واردات از ایران از سر گرفته شد. در نامه ای به وزارت فولاد هند نوشته شده، این انجمن از دولت خواسته تا مانع دامپینگ فولاد ایران از طریق امارات متحده عربی گردد، آن هم زمانی که شرکت های داخلی با چالش های متعددی روبرو هستند.

ایران تعرفه واردات برخی اقلام از قزاقستان و کشورهای عضو اوراسیا را کاهش می ‌دهد

 • [ در این اقلام محصولاتی همچون ورق رول و ریل هم دیده می شود.]

رسانه قزاقستانی گزارش می دهد :

پیش نویس قانونی “در خصوص تصویب توافقنامه‌ ای موقت به دنبال ایجاد یک منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو آن از یک سو، و از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران، امروز در یک جلسه الحاقی کمیته سیاست های اقتصادی، توسعه نوآوری و کارآفرینی مجلس قزاقستان، تدوین شد. مطابق با این توافقنامه، طرف ایرانی تعرفه واردات ۸۶۴ قلم کالا را کاهش خواهد داد، که از این اقلام، ۲۶۲ مورد مربوط به حوزه کشاورزی و ۶۰۲ مورد هم به حوزه صنعت مربوط می شود. معاون وزیر اقتصادی قزاقستان همزمان با رونمایی از این توافقنامه عنوان نمود

“از جمله این موارد کاهش تعرفه وارداتی، تعرفه واردات گوشت گاو و گوسفند است که از ۲۶ درصد به ۵ الی ۱۰ درصد؛ pulses [ احتمالا منظور برخی از اقلام مواد غذایی] از ۵۵ درصد به ۵ الی ۱۰ درصد؛ روغن گیاهی از ۲۰ درصد به ۱۰ درصد؛ ماکارونی و مواد شیرینی ‌سازی از ۵۵ درصد به ۱۴ الی ۲۰ درصد؛ ورق رول از ۲۰ درصد به ۱۵ درصد و ریل از ۵ درصد به ۴ درصد می ‌باشد. اقلام کالایی فوق بیش از نیمی از محصولات صادراتی قزاقستان به ایران را تشکیل می دهند. کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز در مقابل تعرفه واردات ۵۰۲ قلم کالا از ایران را کاهش خواهند داد.”

به گفته وی، این توافق‌نامه ۶۰ روز پس از اتمام مراحل تصویب به اجرا خواهد رسید و به مدت سه سال معتبر خواهد بود. برنامه ریزی شده است که طرفین در طول این سه سال، مذاکرات خود برای حصول نتیجه در خصوص انعقاد یک توافق دائمی برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری را ادامه دهند.

وزیر اقتصاد قزاقستان، ضمن ارائه گزارش خود، عنوان نمود؛ در سال ۲۰۱۸، تجارت دو جانبه صورت گرفته بین ایران و قزاقستان بالغ بر ۵۱۶.۳ میلیون دلار بوده است. این رقم شامل ۴۲۶‌.۷ میلیون دلار (۸۲.۶ درصد) صادرات قزاقستان به ایران و ۸۹.۵ میلیون دلار واردات از ایران به قزاقستان بوده است. عمده صادرات قزاقستان به ایران شامل محصولاتی از قبیل جو، فولاد نورد، کُلزا و گوشت گوساله بوده است.

همچنین معاون وزیر کشاورزی هم اطلاع داد که در ژانویه ۲۰۱۹، تفاهم نامه ای مربوط به گندم و تولیدکنندگان محصولات تولید شده از گندم هم با ایران امضاء شده که بخش جدایی ناپذیری از توافق ماه می ۲۰۱۸ می باشد. شرکت های تجاری ایران نشان داده‌ اند که علاقمند به پردازش گندم تولیدی قزاقستان و بطور مشترک صادرات مجدد آن به یک کشور ثالث هستند. پس از بحث ‌های صورت گرفته، کمیته تصمیم به معرفی این لایحه به منظور بررسی در جلسه مجلس سنا گرفته است.

گزارش امروز متال بولتن از آخرین تغییرات شمش و تختال در برخی از نقاط دنیا

 • ادامه کاهش قیمت های شمش و تختال در بازار صادراتی CIS

نکته این که شاخص نرخ صادراتی متال بولتن در خصوص تختال ۴۹۰ دلار به ازای هر تن فوب و در خصوص شمش ۴۴۵ دلار به ازای هر تن فوب اعلام شده که علی رغم اعلام روند کاهشی برای شمش و تختال CIS؛ در مقایسه با اعلامی‌ های امروز استیل ‌پرایس که بیشتر از پلاتس اقتباس شده و به روزتر دیده می شود؛ به نظر می رسد که اعلام شاخص ۴۶۰ الی ۴۷۰ دلار به ازای هر تن فوب برای تختال و ۴۴۰ دلار به ازای هر تن فوب برای شمش در دریای سیاه توسط استیل ‌پرایس، در مقایسه با شاخص های اعلامی متال بولتن؛ روند کاهشی این دو محصول مهم CIS ادامه داشته است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری