0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد دستخوش تغییرات اساسی شد

قیمت میلگرد آجدار طی هفته گذشته دستخوش تغییرات زیادی گردید و به طور کلی هفته گذشته بازار فولاد نوسانات زیادی را تجربه کرد. در نخستین روز هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار داخلی به طور متوسط برای سایز 32-8 میلی متر به میزان 27212 ریال گزارش شد.

در روز یک شنبه قیمت آهن اسفنجی در بازار بورس با قیمت 11300 ریال عرضه گردید و این امر اندکی بر قیمت محصولات فولادی پیشنهادی کارخانجات تاثیرگذار بود. عرضه این محصول در نهایت با قیمت 12320 ریال در بورس کالا به فروش رسید. سوالات زیادی برای فعالان بازار فولاد در خصوص نرخ پیشنهادی آهن اسفنجی در بازار بورس طی هفته گذشته ایجاد شد.

نخستین سوالی که مطرح شد این است که در روز یک شنبه شاهد عرضه آهن اسفنجی گل گهر با قیمتی کم تر از بورس کالا بودیم در صورتی که محصول این شرکت در بازار خریداری نداشت.

پس از انجام معامله آهن اسفنجی در بازار بورس در روز یک شنبه هفته گذشته مشاهده کردیم که نرخ شمش نیز در بازار تا میزان 300 ریال به ازای هر کیلو کاهش یافت. پس از آن قیمت میلگرد زاگرس نیز حدودا به میزان 28121 ریال اعلام گردید. با این حال معاملات صورت گرفته در بازار فولاد هم چنان با رکود همراه بوده و و میزان تقاضا برای خرید محصولات افت شدیدی یافت.

کاهش شدید در میزان تقاضا برخلاف رشد قیمت میلگرد

کاهش شدید در میزان تقاضا برای خرید میلگرد و سایر محصولات در بازار سبب شد تا در روزهای میانی هفته گذشته قیمت روز میلگرد به طور متوسط به میزان 130 ریال کاهش یافته و به قیمت 28030 ریال رسید.

در روز چهارشنبه مجددا نرخ شمش افزایش یافته و به میزان 24192 ریال در بورس کالا عرضه گردید و برخی از کارخانجات و تولیدکنندگان نرخ محصول تولیدی خود را به میزان 30000 ریال به ازای هر کیلو گزارش کردند.

این در حالی است که هیچ معامله ای با این قیمت در بازار منعقد نگردید. با این حال هنوز مشخص نمی باشد که این عرضه چه تاثیری بر روی قیمت های اعلام شده در هفته جاری داشته باشد. مشکل دیگری که در بازار وجود دارد این است که در حال حاضر موجودی انبارها با میلگرد قیمت پایین انباشته شده است و همین امر بر آشفتگی بازار و ارائه قیمت های متفاوت دامن زده است.

قیمت میلگرد اصفهان

هم چنین این احتمال وجود دارد که نرخ شمش خوزستان در هفته جاری مجددا با قیمت 22000 ریال ارائه گردد. هم چنین جو روانی ایجاد شده در بازار نیز در شرایط کنونی و تعیین نرخ میلگرد کارخانجات از جمله قیمت میلگرد روهینا و قیمت میلگرد بافق یزد تاثیر زیادی داشته است. در حال حاضر کارخانجات با چالش های زیادی روبرو می باشند.

بازارهای کالایی تحت تاثیر افت صادرات نفت

از یک طرف نرخ مصوبه 4200 تومانی برای دلار تولیدکنندگان را برای تعیین قیمت ها سردرگم کرده است و از سوی دیگر با توجه به جو آشفته بازار ناشی از نوسانات روانی شرایط را برای تغییرات قیمت نامتعادل کرده است.

هم چنین نکته حائز اهمیت دیگری که این روزها در بازار فولاد وجود دارد این است که با توجه به محدود شدن صادرات نفت پس از لغو برجام در حال حاضر بازار صادراتی اکثر کالاها از جمله محصولات فولادی با مشکلات زیادی روبرو شده است. این در حالی است که بازار صادراتی فولاد پیش از لغو برجام نیز با توجه به نرخ مصوبه جدید دلار با مشکلات زیادی روبرو گردید.

در حال حاضر بازار به ارز نیاز داشته و کارخانجات نمی توانند بر این اساس نرخ تعیین کنند. هم چنین قیمت تیرآهن نیز طی هفته گذشته روند ثابتی را در پیش گرفته است و میزان تقاضا برای خرید این محصول افزایش یافته است و معاملات صورت گرفته برای این کالا بهبود یافته است.

مروری بر بازار جهانی میلگرد هفته گذشته

در بازار جهانی و خصوصا آسیا نیز قیمت میلگرد روند ثابتی را در پیش گرفت به طوری که قیمت این محصول در ترکیه به میزان ثابتی نسبت به هفته قبل از آن اعلام گردید. هم چنین افزایش قیمت شمش در بازار CIS نیز سبب بهبود واردات قراضه شده و این امر سبب بهبود نرخ میلگرد در بازار جهانی گردیده است.

هم چنین نرخ این محصول در بازار صادراتی کشور ترکیه تا میزان 570 دلار به ازای هر تن نیز شنیده شد و در بازار داخلی این کشور قیمت ها تا میزان 570-560 دلار به ازای هر تن شنیده شد. به نظر می رسد طی هفته گذشته قیمت میلگرد چندان از نرخ بازار جهانی تبعیت نکرده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0