0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد همچنان توام با رکود

حال و روز بازار هفته جاری حوزه فولاد از گزارشات لحظه ای مخابره شده تا این لحظه به نظر می رسد که تا حدودی مشخص شده باشد و همان طوری که دیده می شود توام با رکود و بدون تعریف است. ریزش بازار ارز و طلا هم همچنان ادامه دارد، به طوری که تا این لحظه مظنه طلا به مرز ۱،۸۰۰،۰۰۰ تومان تنزل پیدا کرده و دلار حاشیه نیز به لمس ۱۴،۰۰۰ تومان نزدیک شده است. همزمان با ادامه عقب ‌نشینی های برخی از بازارها مثل بازار طلا و یا ارز؛ شنیده ها از حوزه قیمت پروفیل قوطی بر مبنای محصول ورق ۲ میلی متر از کاهش قیمت ها در برخی از مبادی این حوزه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان حکایت می کند، به طوری که محدوده قیمتی ۶۴۰۰ تا ۶۶۰۰ که پیش از این و تا چند روز گذشته دیده می شد به ۶۴۰۰ تا ۶۴۵۰ در برخی از مبادی تغییر مسیر داده است؛ البته نرخ های بالاتری هم به صورت موردی شنیده می شود که در حال حاضر و در این بازار خیلی عملیاتی و کاربردی به نظر نمی رسد.

همان طور که از صبح روز گذشته پیش بینی می شد با توجه به حجم اخبار دیروز و امروز، بازار فولاد اعم از قیمت پروفیل قوطی روز گذشته روند کاهشی در پیش گرفته است. در بازار سکه و ارز هم با توجه به حجم اخبار منفی تحریم ها، هم چنان شاهد کاهش ملایم قیمت ها هستیم.

ثبات بازارهای کالایی از دیدگاه گردش کالایی بازار به معنا و مفهوم وضعیت مثبت تلقی نشده و رکودی سنگین و طاقت فرسا در پس این وضعیت تقریبا منجمد در انتظار برخی از بازارهای کالایی کشور به خصوص بازار فولاد  نشسته است.

اگر خاطر شریفتان باشد در یک ماه گذشته به کرات در مورد خروج تدریجی سرمایه ها از دو بخش ارز و طلا به کرات گفته ایم. به نظر می رسد موج نقدینگی پس از ویران کردن این دو بخش از حدود یک ماه پیش در حال انتقال به بخش های دیگر است‌. اولین دسته از نوسان گیرها به سرعت و پس از درک نوسان و در فاز سود این عرصه را ترک کرده و سرمایه خود را خارج کرده اند. باقی مانده افرادی هستند که در فاز ضرر هستند و منتظر بازگشت قیمت ها اعم از قیمت پروفیل قوطی و میلگرد به سطوح قبلی هستند.

نکته عجیب این که همیشه و به طور سنتی با ضعیف شدن این دو بازار کاذب شاهد رونق بازار بورس بودیم اما آمار یک ماه اخیر حاکی از ضررهای سنگین در این بخش است.

راکد شدن بخش مسکن، منفی شدن بورس، کاهش بازار سکه و ارز یک هشدار بزرگ برای اقتصاد ایران است. در صورت تداوم این روند شاهد دو اتفاق عمده خواهیم بود. اول؛ خروج سرمایه از کشور که اصلا مطلوب نظر دولت نیست و دوم؛ بازگشت رکود و هدایت بخش زیادی از سرمایه ها و نقدینگی به بانک ها و محبوس شدن آن در بخش  سپرده ؛ که به نظر می رسد دومی مطلوب نظر دولت است و به معنای بازگشت دوباره به نقطه اول این سیکل معیوب و راه افتادن دوباره ماشین چاپ اسکناس توسط بانکهاست.

اما آنچه مایه حرکت بخش فولاد است وجود رونق نسبی (بر خلاف بیشتر بخش های صنعتی و خدماتی اقتصاد کشور) به سبب کاهش قیمت ریال و افزایش حجم صادرات فولاد به دو کشور همسایه عراق و افغانستان است.

قیمت پروفیل

پارادایم بازار فولاد؛ سفته‌ بازی خوب یا سفته‌ بازی بد ؟!

در حالی که هنوز عده ‌ای همسو با منطق آقای سرقینی ( معاون وزیر صَمت ) معتقد به بر چیده شدن بساط سفته بازی و دلالی در حوزه فولاد بوده و تمامی مشکلات بازار داخلی و گرانی ها را از این گروه می دانند؛ در همین زمان گروهی هم وجود دارند که به صورت تلویحی معتقد هستند تنها راه نجات بازار داخلی فولاد بال و پر دادن مجدد به سفته‌ بازی در این بازار و تشویق سرمایه به ورود به حوزه فولاد است؛ در همین راستا هم دیده شده که کارگروهی بیانیه صادر می کند که سامانه بهین یاب می بایست بر چیده شده ( در صورتی که عملا هنوز هم که هنوز است آن طوری که باید به دلایل نامعلوم اجرایی نشده ) و امکان خرید برای همه اقشار جامعه ( در این جا منظور واسطه ها و سفته ‌بازان است) فراهم گردد.

این گروه معتقدند که ورود واسطه ها در بازار داخلی و امکان خرید آن ها از بورس کالا و حضور تجار بین المللی ( تریدرها) در بازار فولاد می تواند در شرایط تحریم به نوعی کارگشا باشد. گروه سوم دیگری هم وجود دارند که این افراد را به نوعی در جرگه کاسبان تحریم آورده و عنوان می کنند که به دلیل تحریم های ناجوانمردانه؛ در صورت ورود این گروه از واسطه ها به بازارهای صادراتی؛ رانت سرشاری آن هم به صورت انحصاری نصیب این گروه از فعالان اقتصادی خواهد شد که مصداق آن هم البته در برخی حوزه های کالایی مثل نفت قبلا دیده شده به طوری که حتی پرونده برخی از آن ها هنوز باز است .

خلاصه که با وجود این تناقضات آشکار و این اختلاف نظرهای مدیریتی؛ سکان هدایت این بازار هر دم به سویی کشیده شده و کشتی طوفان زده اقتصاد کشور همچنان در این اقیانوسی مواج به دور خود می چرخد و هر از گاهی به سویی کشیده می شود و تاوان این تناقضات مدیریت اقتصادی از جیب مردم هزینه می شود؛ البته تجربه نشان داده معمولا واقعیت های عملیاتی به نظرات افرادی بیشتر نزدیک بوده که به نوعی صاحبان قدرت و پول بوده و در مافیای اقتصادی کشور حرفی برای گفتن دارند و این داستان همچنان ادامه دارد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری