0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سیاست کنترل دستوری بازار فولاد به کجا خواهد رسید؟

سیاست فعلی وزارت صمت در کنترل دستوری بازار فولاد و تعیین قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد آن هم به زور اداره بازرسی و تعزیرات و بدون توجه به اصول اولیه علم اقتصاد (از جمله اصل عرضه و تقاضا) و در شرایطی که نیاز فعلی بازار توسط فولادسازان در نرخ های دستوری تامین نمی شود، تداعی سیاست های غلط دولت سازندگی در جهت تنظیم خانواده در دهه هفتاد است. سیاستی که گرچه در کوتاه مدت اثرات ظاهرا مثبتی داشت اما در بلند مدت باعث تخریب کلی بافت جمعیتی شد. یا نمونه دیگر آن سیاست قتل عام گنجشک ها در دهه ۵۰ میلادی توسط مائو رهبر چین به منظور در امان ماندن مزارع برنج از دست گنجشک ها که گرچه در دو سال اول موجب افزایش محصول شد اما در نهایت موجب فراگیر شدن آفات در مزارع و مردن ۴۵ میلیون چینی در اثر گرسنگی شد.

حقیقت این است که علم اقتصاد علمی دیر بازده است. یعنی ماحصل تصمیمات صحیح یا غلط در حوزه فولاد حداقل در یکی دو سال آینده مشخص می شود زمانی که دیگر فرصتی برای جبران نیست. سیاست کنترل قیمت بازار فولاد و محصولات فولادی عمده خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد بیش از اتکا به حجم عرضه محصولات فولادی، سعی بر کنترل از طریق  های و هو و ایجاد جو امنیتی دارد که نتیجه ای جز ایجاد رکود عمیق در کلیه لایه ها ندارد.

قیمت تیرآهن

ادامه این وضعیت به صلاح بازار فولاد نیست

به نظر می رسد ادامه وضع موجود به صلاح هیچ کدام از لایه های بازار فولاد نیست.

چون از یک سو نیاز بازار از طریق بورس و با قیمت تیرآهن و میلگرد پایین تامین نمی شود. و از سوی دیگر با تبلیعات انجام مبنی بر توزیع محموله های ارزان از طریق بورس، مصرف کنندگان به دنبال تامین درخواست های خود با قیمت های اعلامی از طریق بورس هستند.

که بیشتر به رویا می ماند.

ادامه این وضع موجب تعمیق رکود موجود در بازار فولاد و نوسانات قیمت روز تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات و در صورت طولانی شدن موجب خروج بخشی از سرمایه و نیروی فعال انسانی از این بخش خواهد شد. و عملا موج دیگری از نقدینگی آزاد خواهد شد.

امیدواریم که هرچه زودتر فکری به حال اوضاع موجود شود و بخش فولاد از برزخ فعلی خارج شود و به عبارتی یا رومی روم و یا زنگی زنگ

یا توزیع فولاد با قیمت های ادعایی وزارت صمت به قدر نیاز بازار و بدون بروکراسی سخت سازمان بورس که همه فعالین قادر به خرید محموله های کوچک با قیمت های پایین باشند و یا آزاد سازی قیمت ها و کاهش فشار تعزیرات و بازرسی و بازگشت به روال سابق.

مثالی در خصوص تعیین نرخ های بورس کالا

یک مثال ساده در خصوص تعیین نرخ های بورس کالا بر اساس اصلاحیه جدید دستورالعمل به درخواست برخی از مخاطبین محترم توسط گزارشگر فولاد :

آخرین نرخ پایه شمش بر اساس دستورالعمل 21840 ریال بوده است ؛

( هر چند که طی این مدت، حداقل تنی 20 دلار شمش 500 دلاری کاهش پیدا کرده که فعلا از آن صرف نظر می شود. )

بنا بر آخرین نرخ پایه شمش عرضه شده در بورس کالا خواهیم داشت :

اگر رقابت شود : نرخ نهایی شمش برابر  با :

21840 + 10% = 24024

ریال خواهد شد.

همچنین قیمت تیرآهن / میلگرد آجدار / ورق کلاف (نرخ پایه عرضه)/ گرم معادل با :

24024 + 11 % = 26667

ریال خواهد بود.

نرخ پایه عرضه‌ قوطی و پروفیل هم بر اساس 10 درصد نرخ ورق کلاف گرم معادل با :

26667 + 10% = 29334

ریال خواهد شد.

البته این ها درصورتی است که سقف رقابت 10 درصدی در خرید شمش صورت گرفته باشد. در غیر این صورت به هر میزانی که رقابت کمتر از 10 درصد باشد؛ می بایست به همان مقدار کمتر حساب شود.

در تکمیل تذکر و توضیحات برخی از مخاطبین گرامی :

خود این نرخ های پایه به دست آمده از نرخ شمش برای میلگرد آجدار/ تیرآهن/ ورق کلاف گرم و قوطی و پروفیل هم می توانند در بورس کالا تا سقف 10% مورد رقابت قرار گیرند که در این صورت برای حداکثر نرخ رقابتی در بورس کالا خواهیم داشت :

قیمت میلگرد آجدار / قیمت تیرآهن / قیمت ورق کلاف گرم با رقابت 10 درصدی :

26667 + 10% = 29334

ریال

قوطی و پروفیل با رقابت 10 درصدی :

29334 + 10% = 32267

ریال

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری