2/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل وضعیت زنجیره فولاد کشور در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹

 • در خصوص تأمین مواد اولیه واحدهای فولادی کشور
 • بررسی کمبودها و چالش های تامین مواد اولیه صنعت فولاد

بر اساس نتایج پایش طرح جامع فولاد کشور تا پایان سال ۹۸ وضعیت زنجیره فولاد بر اساس عملکرد ۸ ماهه تولید به صورت نمودار پیش ‌بینی می ‌شود.

 

 

طرح جامع فولاد 99

بدون در نظر گرفتن صادرات آهن آلات در ابتدای سال ۹۸ در حلقه کنسانتره مازاد محصول، در حلقه گندله کمبود و در حلقه تولید آهن ‌اسفنجی مازاد در زنجیره فولاد کشور وجود داشته است ولی حجم صادرات این محصولات در نیمه اول سال ۹۸ باعث گردید که پیش ‌بینی کسری کنسانتره تا پایان سال به وجود آید. در بخش گندله نیز با توجه به کسری موجود ۰/۷ میلیون تن از ابتدای سال، به میزان قابل توجه ۲/۴ میلیون تن صادرات گندله در نیمه اول سال وجود داشته و باعث شده تولید آهن ‌اسفنجی را تحت شعاع قرار دهد و عملاً در این بخش نیز با کسری مواجه شده ‌ایم.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

مشاهده نسخه pdf مقاله : طرح جامع فولاد کشور ۱۳۹۸

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

در بخش آهن ‌اسفنجی نیز علاوه بر صادرات در این بخش میزان قابل توجهی آهن ‌اسفنجی در کوره ‌های القایی (تعداد ۹۲ کوره القایی با ظرفیت حدودی ۷ میلیون تن در سطح کشور) به علت مزیت قیمت به جای شارژ قراضه مصرف شده که باعث کسری آهن ‌اسفنجی شده و دسترسی به این محصول را با مشکل مواجه کرده است. در نتیجه این کمبود مواد اولیه باعث شده، برنامه اولیه تولید فولاد کشور در ابتدای سال که بین ۲۷ تا ۲۸ میلیون تن برآورد می ‌شد به میزان ۲۶ میلیون تن کاهش یابد.

لازم به ذکر است اقدامی که صورت گرفت اعمال عوارض ۲۵ درصد بر روی انواع سنگ ‌آهن و مواد میانی بود که باعث شد صادرات سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله از متوسط ماهیانه ۱/۸ میلیون تن در سال به ۳۱۱ هزار تن در آبان ماه ۹۸ کاهش یابد و این روند تا پایان سال ادامه خواهد یافت.

صادرات آهن سال 98

صادرات ۸ ماهه اول سال ۱۳۹۸ در حلقه‌ های ابتدایی و میانی زنجیره فولاد

جهت رفع مشکلات به وجود آمده اقدام دیگری در این زمینه نیز صورت گرفت که علاوه بر اعمال عوارض صادراتی، سهمیه ‌بندی و توزیع مواد اولیه بین واحدهای فولادی توسط معاون محترم معدنی و صنایع معدنی وزارت صمت در تابستان ۹۸ صورت گرفت و متعاقب آن کمیته تأمین سنگ ‌آهن متشکل از نمایندگان ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و مشاور طرح جامع فولاد کشور (شرکت فولاد تکنیک) جهت پیگیری و پایش جدول توزیع سنگ ‌آهن در سال ۹۸ فعالیت نمود هم‌ چنین مقرر شد، مطالعات کارشناسی و برنامه ‌ریزی جهت توزیع مواد اولیه سنگ ‌آهن، کنسانتره و گندله با تعامل واحدهای معدنی و فولادی در سال ۱۳۹۹ توسط این کمیته انجام شود.

پیش بینی فولاد سال 99

نمودار ظرفیت اسمی و پیش ‌بینی تولید در سال ۹۹ در نمودار نمایش داده شده است.

(پیش ‌بینی تولید واحدها بر اساس روند تولید واحدهای فعال در سال گذشته و زمان بندی به بهره‌ برداری رسیدن واحدهای جدید در سال ۹۹ می ‌باشد)

با توجه به کسری کنسانتره در سال ۹۹، پیش ‌بینی می‌شود تولید گندله کاهش خواهد یافت و میزان مازاد گندله حداکثر یک میلیون تن برآورد می ‌شود. هم‌ چنین پیش‌ بینی می ‌شود بخش قابل توجهی از مازاد آهن ‌اسفنجی در سال آینده توسط واحدهای کوره القایی جذب خواهد شد. در سال ۹۹ با توجه به نیاز سنگ ‌آهن برای واحدهای کنسانتره‌ سازی و نیاز سنگ ‌آهن دانه ‌بندی می ‌بایست حدود ۱۰۳ میلیون تن سنگ ‌آهن استخراج گردد. چنانچه میزان استخراج سنگ افزایش یابد، کسری کنسانتره به همان میزان کاهش خواهد یافت.

چنانچه امکان استخراج سنگ با توجه به امکانات موجود محدودیت داشته باشد می‎ بایست واردات کنسانتره مد نظر قرار گیرد. مشخص است که واحدهای منطقه جنوب کشور اولویت در واردات کنسانتره را دارند. در صورتی ‌که واحدهای کنسانتره ‌سازی کوچک (خارج از لیست توازن طرح جامع فولاد کشور) شناسایی گردند و در مدار تولید زنجیره فولاد قرار گیرند به همان میزان به جبران کسری کنسانتره کمک خواهد نمود.

پیش بینی آهن سال 99

موازنه زنجیره فولاد بر اساس پیش بینی تولید در پایان سال ۱۳۹۹

با توجه به کمبود کنسانتره در حلقه اول، میزان مازاد گندله از ۴٫۳ میلیون تن به ۱ میلیون تن کاهش خواهد یافت.

نگاهی آماری به زنجیره صنعت فولاد کشور در سال ۱۳۹۸

در سال ۱۳۹۷ در بخش کنسانتره ‌سازی ۱/۲ میلیون تن، در بخش آهن‌ اسفنجی ۳/۳ میلیون تن و در بخش فولادسازی ۲/۲ میلیون تن ظرفیت ‌های در حال اجرا به بهره‌ برداری رسیدند و بدین ترتیب معادل ظرفیت‌ های فوق بر ظرفیت حلقه ‌های زنجیره ارزش فولاد کشور در سال ۱۳۹۶ افزوده شد. هم‌ چنین در سال ۱۳۹۷ تراز تجاری فولاد مثبت شد. در این سال معادل با ۸/۹ میلیون تن فولاد خام و محصولات فولادی صادر شد، در حالی‌ که واردات رقم ۱/۳ میلیون تن را ثبت کرد. بدین ترتیب در سال ۱۳۹۷ صادرات بیش از واردات انجام شد و این به مفهوم بالاتر رفتن سهم فولاد در صادرات غیر نفتی کشور است.

طرح جامع فولاد 98

میزان تولید زنجیره فولاد در ۸ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ (ارقام به میلیون تن)

تولید و ظرفیت زنجیره فولاد کشور در هر حلقه از زنجیره ارزش ‌فولاد کشور به شرح زیر می ‌باشد:

در سال ‌جاری و در مدت ۸ ماهه ابتدای سال، معادل ۳۱/۵ میلیون تن کنسانتره سنگ ‌آهن در کشور تولید شده است.

در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ میزان تولید معادل با ۶/۴ درصد رشد نموده است.

لازم به ذکر است که ظرفیت اسمی کنسانتره‌ سازی‌ ها در کشور در سال ۱۳۹۷ معادل با ۵۲/۴ میلیون تن بوده و انتظار می ‌رود تا پایان سال ۱۳۹۸ این ظرفیت به ۵۹ میلیون تن افزایش یابد. با توجه به هدف ‌گذاری انجام شده در سند چشم ‌انداز مبنی بر ظرفیت ‌سازی فولاد خام معادل با ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴، میزان نیاز به کنسانتره برای آنکه زنجیره موازنه شود ۸۰ میلیون تن می ‌باشد.

این عدد بدین معناست که با توجه به ظرفیت کنسانتره‌ سازی پایان سال ۱۳۹۸ میزان ظرفیت مورد نیاز برای دستیابی به هدف مذکور نزدیک به ۲۱ میلیون تن برآورد می ‌شود. در کشور در مدت ۸ ماهه ابتدای سال میزان ۲۷/۷ میلیون تن گندله تولید شده است. این رقم برای مدت ۸ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۷ معادل با ۲۷/۵ میلیون تن بوده است. بنابراین میزان تولید گندله تنها ۰/۹ درصد رشد داشته است. بر ظرفیت گندله ‌سازی نیز طی یک سال اخیر افزوده شده است.

ظرفیت گندله ‌سازی کشور در پایان سال ۱۳۹۷ برابر با ۴۸/۲ میلیون تن بوده که برآورد می ‌شود با توجه به میزان پیشرفت پروژه‌ های در دست اجرا این ظرفیت تا پایان سال‌ جاری به ۵۳/۳ میلیون تن برسد. لازم به ذکر است که به منظور برقراری توازن در زنجیره در افق ۱۴۰۴ با هدف آنکه کمبودی در این حلقه از زنجیره ارزش وجود نداشته باشد لازم است ۷۵/۷ میلیون تن ظرفیت گندله‌ سازی در کشور ایجاد شود. حدود ۲۰/۳ میلیون تن ظرفیت در دست اجرا قابل تحقق در بخش گندله ‌سازی وجود دارد.

طرح جامع فولاد

ظرفیت اسمی تا پایان سال ۱۳۹۸ و ظرفیت مورد نیاز برای برقراری توازن در زنجیره فولاد در افق ۱۴۰۴     (ارقام به میلیون تن)

در بخش آهن ‌اسفنجی میزان تولید ۸ ماهه سال ۱۳۹۸ برابر با ۱۸/۶ میلیون تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ معادل ۶/۸ درصد میزان تولید رشد داشته است. در سال ۱۳۹۸ در بخش آهن ‌اسفنجی ظرفیت ‌سازی نیز انجام شده است. ظرفیت آهن‌ اسفنجی در پایان سال ۱۳۹۷ برابر با ۳۲/۶ میلیون تن بوده که تا پایان سال ۱۳۹۸ این ظرفیت به ۳۶/۴ میلیون تن خواهد رسید. به منظور برقراری توازن در زنجیره در افق ۱۴۰۴ لازم است ۵۲/۶ میلیون تن در بخش آهن ‌اسفنجی ظرفیت‌ سازی شود که در حال ‌حاضر ظرفیت طرح ‌های در دست اجرا قابل تحقق در بخش آهن ‌اسفنجی حدود ۸ میلیون تن می ‌باشد.

در بخش فولاد خام نیز میزان تولید ۸ ماهه این محصول نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است. در ۸ ماهه ۱۳۹۸ میزان تولید فولاد خام برابر با ۱۷/۴ میلیون تن بوده که نسبت به سال ۱۳۹۷ میزان تولید حدود ۴/۷ درصد افزایش یافته است. انتظار می ‌رود ظرفیت فولاد خام نیز تا پایان ۱۳۹۸ به ۳۹/۱ میلیون تن برسد. هدف سند چشم ‌انداز ایجاد ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴ می ‌باشد.

با توجه به ظرفیت طرح ‌های در دست اجرا قابل تحقق و میزان پیشرفت طرح ‌های مذکور و با فرض آنکه روند به بهره ‌برداری رسیدن طرح‌ ها با مشکلی مواجه نشود، این ظرفیت تا قبل از رسیدن به افق ۱۴۰۴ محقق خواهد شد.

۲
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری