3.8/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چشم انداز و سیاست های کلی

سنگ آهن ماده اولیه زنجیره فولاد همانند دیگر مواد اولیه و معدنی نقش بسزایی در به حرکت درآوردن چرخه تولید داشته و فروش مستقیم و یا به عبارت دقیق تر خام فروشی آن، بر خلاف مصالح عمومی و اقتصادی کشور بوده و تأثیر منفی قابل توجهی بر  تولید و اشتغال به عنوان بخشی از  بندهای مهم ابلاغ شده سیاست ‌های کلی اقتصاد مقاومتی خواهد گذاشت. به گزارش شهر فولاد و  به فرموده مقام معظم رهبری “امروز عرصه اقتصاد، به ‌خاطر سیاست ‌های خصمانه آمریکا، یک عرصه کارزار است، یک عرصه جنگ است، جنگی از نوع خاص. در این عرصه کارزار، هر کسی بتواند به‌ نفع کشور تلاش کند، جهاد کرده است. امروز هر کسی بتواند به اقتصاد کشور کمک بکند، یک حرکت جهادی انجام داده است. این جهاد است؛ البته جهادی است که ابزار خودش را دارد، شیوه ‌های مخصوص خود را دارد، باید این جهاد را همه با تدبیر مخصوص خود و سلاح مخصوص خود انجام بدهند” همچنین ایشان در جایی دیگر ضمن توصیه به استفاده حداکثری از ظرفیت معدن در حرکت اقتصادی، بر جلوگیری از خام فروشی در بازار تأکید نمودند.

این در حالی است که فروش و صادرات سنگ آهن کماکان ادامه داشته و مشخص نیست متولیان امر چه برنامه جدی و قابل اجرایی برای عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری و همچنین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در خصوص جلوگیری از خام فروشی دارند.

خام فروشی سنگ آهن کشور را به سوی وابستگی سوق خواهد داد

موازنه زنجیره فولاد در افق 1404 و اجرای طرح جامع فولاد کشور نشان می دهد که نیاز فولادسازی کشور به سنگ آهن در 8 سال آینده نزدیک به 162 میلیون تن می باشد. این در حالی است که برآورد فعلی برای میزان ذخائر موجود و واحدهای در دست احداث تا سال 1404 در حدود 130 میلیون تن می باشد. با نگاهی به این آمار می توان مشاهده نمود که بازار فولاد کشور با خطر کمبود عرضه ماده اولیه روبروست. از این رو، سرعت بخشیدن به انجام اکتشافات جدید در این حوزه و دستیابی به ذخائر جدید بدون شک مهمترین راهبرد در حل این معضل می باشد.

اما گذشته از این موضوع که در حیطه اختیارات دولت می باشد، صادرات مواد خام معدنی به رقیبی برای صنعت فولادسازی کشور بدل شده است. در شرایطی که برنامه جامع تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404 به وضوح نیاز کشور به مواد معدنی را مشخص ساخته است، با این حال، بسیاری از شرکت های دولتی و خصوصی صادرات سنگ آهن خود را چه به شکل دانه بندی و چه به صورت کنسانتره و گندله در سال های اخیر افزایش داده اند. بر طبق پایش های انجام شده در طرح جامع فولاد، میزان ذخائر قطعی کشور در سال 1404 برابر با 1.9 میلیارد تن خواهد بود که این میزان بسته به نرخ بهره گیری از ظرفیت فولادسازی کشور برای نیاز 10 تا 15 سال کشور کافی خواهد بود. بدان معنا که ایران تا سال 1419 تبدیل به وارد کننده سنگ آهن خواهد شد و این مسئله عدم تامین منابع پایدار و وابستگی به واردات را برای صنعت فولاد کشور به همراه خواهد داشت. ایران در سال 1396 نزدیک به 17.7 میلیون تن صادرات سنگ آهن داشته که چین مقصد عمده این میزان بوده است.

آهن آلات مرکزآهن

قیمت سنگ آهن ایرانی در بازارهای مصرف در قیاس با گریدهای مشابه از سوی استرالیا و برزیل به مراتب کمتر می باشد. البته اخیرا، افزایش کرایه حمل دریایی و مشکلات مربوط به تحریم ها باعث شده تا فروشندگان ایرانی برای حفظ سهم بازار خود مجبور به کاهش دادن قیمت فوب محصولات خود شوند. تنها عاملی که صادرات سنگ آهن را توجیه پذیر می نماید، افزایش قیمت این ماده خام در بازار جهانی و افت ارزش ریال می باشد. البته بایستی در نظر داشت در شرایط فعلی نیز برخی صادرکنندگان سنگ آهن از ایران حاضرند محصول خود را در نقطه سر به سر به فروش برسانند تا همچنان در بازار صادراتی حاضر باشند.

مزیت رقابتی پایین؛ ارزان فروشی

بررسی ها نشان می دهد عوامل  متعددی با تأثیرگذاری بر هزینه های تولید سنگ آهن مزیت رقابتی این ماده معدنی را در برابر رقبای خارجی با ابهامات جدی مواجه ساخته؛ از طرفی تکنولوژی موجود در کشور در مقایسه با  دیگر کشورهای فعال در این زمینه در سطح پایین تری قرار دارد که این امر منجر به هزینه های بالاتر استحصال سنگ آهن از معادن می گردد؛ از سوی دیگر معادن موجود و در حال اکتشاف کشور عمدتا در منطقه شرق و شمال شرق کشور قرار دارند که با توجه به فاصله نسبتا زیاد تا بنادر جنوبی کشور، هزینه زیادی را برای حمل جاده ای سنگ آهن ایجاد می نماید؛ این دو موضوع در کنار سایر عوامل اقتصادی حضور در بازارهای جهانی را برای صادرکنندگان سنگ آهن به چالشی جدی بدل ساخته و باعث خواهد شد تا آنها برای رقابت پذیری چاره ای جز کاهش قیمت محصولات خود نداشته باشند.

گزارش ها حاکی از این  است که چین، اخیرا به دلیل سختگیری های زیست محیطی به واردات سنگ آهن با عیار بالا روی آورده و عملا تمایلی به خرید سنگ آهن با خلوص پایین ندارد. با توجه به میانگین عیار سنگ آهن ایران که در محدوده 40 تا 50 درصد است، تنها راه صادرات این محصولات، تولید کنسانتره و گندله برای دستیابی به عیارهای بالاتر و یا دادن تخفیفات بیشتر می باشد، مضاف بر اینکه خالص سازی عیارهای بالاتر عملا صرفه اقتصادی نداشته و کاهش قیمت تنها راه موجود می باشد.

به نظر می رسد در شرایط موجود برای جلوگیری از هدر رفت منابع ملی بایستی تجدید نظر در استراتژی ها، توجه به تامین نیاز داخلی و تخصیص حداکثری تولید به واحدهای فولادسازی کشور در دستور کار معادن قرار گیرد.

3.8/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری