2.8/5
8رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مروری بر بازار فولاد هفته دوم آذر 98

در روز پایانی هفته نخست آذر ماه بازارهای داخلی فولاد عمدتا توام با ثبات بازگشایی شد اما آخر وقت اداری به سبب برخی تلاطمات و سرکشی بازار ارز؛ تعداد معدودی از مبادی از این فرصت استفاده کرده و مجددا بین ۲۰ تا ۵۰ تومان محصول پیشنهادی خود را افزایش قیمت دادند و در نهایت هم بازار پنج شنبه تعطیل و ادامه فعالیت آن به روز شنبه واگذار شد. تلاطمات هفته های اخیر متاثر از بازار ارز در حالی اتفاق می ‌افتد که معاملات سمت مصرف کننده نهایی این روزها به حداقل ممکن تقلیل پیدا کرده است و فعالیت هایی که گاها در بازار فولاد صورت می گیرد اغلب در طول زنجیره تامین و بین فعالان عمده و خُرده فروش دیده می شود که عمده این کالاهای خریداری شده هم در نهایت به انبار آهن فروشان ختم می شود و از طرفی این تداوم انبار کردن های پی در پی پیام هشداری است به بازار روزهای آینده، چرا که حجم تقاضای مصرفی واقعی در کلیات روند فرقی نکرده و لذا تخلیه این حجم از بارهای دپو شده در انبارها مشمول مرور زمان خواهد شد و متعاقب آن شاهد یک دوره انقطاع انبار از مبادی خواهیم بود که این قطعا گریز ناپذیر دیده می شود مگر این که شاهد تحولات شگرفی در حوزه مصرف باشیم که آن هم فعلا بعید بنظر میرسد.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

خیز بازار میلگرد در شروع هفته

در روز شنبه شاهد اوردوز بازارهای کالایی با شدت گرفتن برخی بدبینی ها و خیز بازار میلگرد آجدار بودیم. فرجام کار بازار میلگرد آجدار در روز شنبه بنا بر برخی شنیده ها در دامنه قیمتی حدود ۴۴۰۰ تومان تا ۴۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو +vat  بین ۰ تا ۱۰۰ تومان افزایش قیمت نسبت به روز پنج شنبه هفته گذشته و میانگین افزایش قیمت روز میلگرد حدود ۶۰ تومان رصد شد.

در نخستین روز هفته بازار مقاطع طویل فولادی تحت تاثیر برخی التهابات بازار ارز و مهم تر از آن بدبینی هایی بود که در کانال ها و گروهها و محافل مختلف و متعدد فضای مجازی از سمت تحلیل گران ریز و درشت بازارهای ارز و طلا  از روز پنج شنبه مخابره می گردید؛ و بطوریکه دیدیم و شنیدیم؛ برخی کمربندهای خود را برای شیرجه در بازارهای کالایی محکم کرده بودند که عاقبت آن هم افزایش قیمت برخی از بازارهای بنیادین از جمله ارز؛ طلا و فولاد در فعالیت بازارهای شنبه بود.

اگر بانک مرکزی نتواند بازار ارز را در کنترل خود درآورده و این اژدهای افسار گسیخته را مهار کرده؛ و اعتماد از دست رفته را همچون آبی که از جوی یا مسیر خارج شده به مسیر برگرداند؛ چشم انداز این بازار به مراتب غیر قابل پیش بینی تر و غبارآلود تر از همیشه دیده خواهد شد؛ البته پر واضح است که در بازار  داخلی فولاد این سیگنال ها به معنای لمس یک تحرک واقعی در سمت تقاضای مصرفی نیست و نمی تواند باشد؛ همان طوری که پیش تر هم عنوان شد؛ صرف نظر از این که تا چه حد این موج پیش خواهد رفت؛ و تا کجا تخریب خواهد کرد؛ جریان موجود صرفا یک تبدیل نقدینگی در شاخه های پایین دست به سرمایه های کالایی دیده شده که ماحصل آن هم یک بازار طوفان زده پس از فروکش نمودن التهابات موجود و رکودی به مراتب عمیق تر و طولانی تر از دوره های گذشته خواهد بود؛ چرا که تنها سه الی چهار ماه بیشتر از طوفان قبلی نگذاشته و هنوز برخی در نقاهت دلار ۲۰ هزار تومانی به سر می برند.

ظاهرا حوزه های ورق و قوطی و پروفیل هم از این قافله التهابات عقب نمانده ‌اند؛ چرا که بنا بر انچه که از شنیده های بازار در روز شنبه بر می‌ آید، ظاهرا نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر حوزه قوطی و پروفیل که در ابتدای بازگشایی بازار حول و حوش ۶۲۵۰ تومان +vat شنیده شد؛ در ساعات پایانی بازار تا مرز ۶۴۰۰ الی ۶۴۵۰ تومان +vat توام با افزایش ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومانی نسبت به صبح پیش رفته است. در روز یک شنبه بنا بر بر برخی شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل؛ نرخ محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ متاثر از تشدید نظارت های بازار؛ در اطلاعیه های رسمی بین ۶۲۰۰ تا ۶۳۰۰ تومان + vat  اعلام شده است.

این در حالی است که دیروز آخر وقت بنا بر برخی شنیده ها؛ برخی از مبادی این حوزه بصورت هیجانی نرخ این محصول را تا سقف ۶۴۰۰ الی ۶۴۵۰ تومان +vat افزایش داده بودند. همچنین برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۵۶۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته افزایش متوسط و تقریبی ۲۵ تومانی را نشان می دهد.

بازار میلگرد آجدار در روز دوشنبه عمدتا ثابت و بدون تغییر نسبت به روز گذشته رصد شد؛ برخی مبادی به منظور جذب مشتری کمی تخفیفات را افزایش دادند اما در کل بازار این کالا در سومین روز هفته از همیشه ساکت تر و آرام تر دیده شد. در روز دوشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۵۶۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته صرف نظر از برخی تغییرات جزیی توام با ثبات نسبی همراه بوده است.

روز سه ‌شنبه نیز برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۵۶۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)؛ محاسبه شد؛ که نسبت به روز گذشته صرف نظر از برخی تغییرات جزیی همچنان برای دومین روز متوالی توام با ثبات نسبی همراه بود. بنا بر برخی شنیده‌ های روز چهارشنبه بازار میلگرد آجدار؛ می توان گفت که حدود ۳۰ درصد از کمینه قیمت های اعلامی این حوزه یا در واقع کف کانال قیمتی این حوزه که تا پیش از این در بازه قیمتی بین ۴۴۰۰ تا ۴۵۰۰ +vat تومان فعالیت می ‌کردند؛ در آخرین روز هفته در واقع به نوعی اکثریت آنها این کانال قیمتی را با یک پله افزایش رها کرده و به بالای مرز ۴۵۰۰ تومان +vat خیز برداشتند.

باید منتظر ماند و دید که آیا سطوح جدید قیمت های فعلی می تواند حفظ شود ؟

آنچه که فعلا در این بازار دیده می شود؛ بازار داخلی فولاد چند روزی است که تحت تاثیر روند صعودی دو عامل مهم اثرگذار “ارز” و “قیمت جهانی شمش” و هیجانات القایی این دو بر این بازار؛ پیوسته بر مدار صعودی حرکت کرده ‌است؛ اما فعلا باید منتظر تخلیه انرژی ساتع شده از این هیجانات ماند؛ چرا که از آن جایی که تقاضای مصرفی واقعی یا تقاضای منطقی در این روند کمترین نقش را ایفا نموده است؛ باید دید که آیا پس از اتمام انرژی التهابی ساتع شده از این عوامل؛ آیا بازار داخلی تاب تحمل حفظ این سطوح جدید قیمت ها را دارد ؟ یا این که به مجرد فروکش نمودن التهابات این عوامل دوگانه و تحت تدابیر نظارتی مجددا عقب ‌نشینی خواهد نمود ؟ این موضوعی است که صرف زمان آن را نشان خواهد داد چرا که بازار اقتصادی سوار بر تحولات سیاسی؛ پیوسته غیر قابل پیش بینی بوده است.

2.8/5
8رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0