0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر بازار فولاد در نیمه نخست خرداد ماه

هفته دوم خرداد ماه را به نوعی می توان پر نوسان ترین هفته ماه جاری دانست به طوری که قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی بیشترین تغییر را طی هفته مذکور سپری کرد. عرضه محصولات فولادی طی دومین هفته خردادماه در بورس کالا به میزان ۵۴ هزار تن گزارش شد در حالی که میزان تقاضا برای این محصولات در آن زمان به میزان ۵۸ هزار تن بوده است.

در نتیجه تا پایان هفته تمامی محصولات عرضه شده در بورس کالا به فروش رسیدند. بیشترین میزان عرضه در میان محصولات فولادی برای ورق گرم ثبت گردید و بیشترین میزان معاملات نیز به این محصول اختصاص یافت. میزان عرضه ورق گرم از سوی فولاد مبارکه به میزان ۲۷۵۰۰ تن بوده است به طوری که میزان تقاضا از میزان عرضه بیشتر بوده و تمامی محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفت.

کارخانه ذوب آهن اصفهان نیز سبد مخلوط به ظرفیت ۲۲۰۰۰ تن را در بورس کالا عرضه کرده و با استقبال بالایی مواجه گردید به طوری که تمامی ظرفیت کالای مذکور به فروش رسید. عرضه میلگرد ذوب آهن اصفهان و میلگرد فولاد آذربایجان نیز طی هفته دوم خرداد ماه به میزان ۳۵۰۰ تن عرضه گردید در حالی که میزان تقاضا به مراتب از میزان عرضه بیشتر بوده و به میزان ۴۵۰۰ تن گزارش گردید.

میزان عرضه تیرآهن ذوب آهن اصفهان ۱۰۰۰ تن اعلام گردید و میزان تقاضا برای این محصول نیز ۴۰۰۰ تن بوده و به این صورت تمام ظرفیت تیرآهن ذوب آهن اصفهان مورد معامله قرار گرفت.

کاهش چشمگیر معاملات در نیمه نخست خرداد ماه

با این حال تعداد معاملات صورت گرفته در هفته دوم خرداد ماه نسبت به هفته های گذشته کمتر اعلام گردید و این امر نیز متاثر از اعتصاب کامیون داران و ماه مبارک رمضان بود. طی ماه های گذشته با شروع سال ۹۷ بازار فولاد اندکی جان گرفت و تولیدکنندگان محصولات فولادی حضور پر رنگ تری در بازار داشتند.

و این امر سبب افزایش قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار داخلی گردید. حضور پر رنگ تولیدکنندگان در ماه های ابتدایی سال خریداران را نیز به خرید محولات ترغیب کرده به طوری که فروردین و اردیبهشت تقاضای خرید محصولات در بازار فولاد به اوج خود رسید. در اردیبهشت سال جاری ۸۰۰ هزار تن محصولات فولادی در بورس کالا عرضه گردید در حالی که میزان تقاضای ثبت شده در بازار به میزان ۱ میلیون تن گزارش شد.

قیمت میلگرد

می توان گفت تقاضای ۱ میلیون تن در بازار فولاد طی یک ماه تقریبا در طول سال های گذشته بی نظیر بوده است. پس از گذشت ماه های فروردین و اردیبهشت بازار فولاد تقریبا به حالت اشباع در آمد و به همین دلیل در خرداد ماه با کاهش میزان عرضه و به دنبال آن کاهش میزان تقاضا روبرو شدیم.

هرچند با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان کاهش میزان تقاضا بدیهی می باشد ولی اعتصابات کامیون داران و شرایط سیاسی کشور نیز به این رکود دامن زد.

برخی تحلیل گران معتقدند که در هفته جاری و با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و همچنین پایان مشکلات حمل و نقل بازار بهبود یابد ولی برخی معتقدند به دلیل تداوم ماه مبارک رمضان و وجود تعطیلات دیگر تا روزهای پایانی این روند ادامه خواهد داشت.

خطر رقابت منفی کاهش قیمت میلگرد و سایر مقاطع

در روزهای اخیر با توجه به التهابات موجود در بازار فولاد شاهد رشد نرخ مواد اولیه و مقاطع فولادی بودیک. با افزایش فاصله قیمت شمش و محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن روز به روز بر ریسک ضرر برگشت قیمت ها افزوده می شود و همین عاملی شده که آهن فروشان تمایل کمتری برای خرید بار و ذخیره در انبار تهران جهت خرید و فروش در بنگاه از خود نشان دهند  که این امر نیز موجب رکود بیشتر بازار می شود.

امیدواریم کارخانجات آهن با تدبیر بهتر و تعدیل منطقی قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات فولادی موجبات رونق بازار را فراهم آورند چرا که رونق بازار برای تمامی ارکان اعم از تولید کننده ، آهن فروش و مصرف کننده مفیدتر خواهد بود. از طرفی با ادامه این وضع و پایداری رکود کارخانجات جهت تامین نقدینگی خود موجبات کاهش قیمت ها خواهند شد تا آهن فروشان را به خرید ترغیب کنند و چه بسا رقابت منفی کاهش قیمت در آینده ای نزدیک شاهد باشیم.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری