0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر بازار فولاد در نیمه نخست خرداد ماه

هفته دوم خرداد ماه را به نوعی می توان پر نوسان ترین هفته ماه جاری دانست به طوری که قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی بیشترین تغییر را طی هفته مذکور سپری کرد. عرضه محصولات فولادی طی دومین هفته خردادماه در بورس کالا به میزان 54 هزار تن گزارش شد در حالی که میزان تقاضا برای این محصولات در آن زمان به میزان 58 هزار تن بوده است.

در نتیجه تا پایان هفته تمامی محصولات عرضه شده در بورس کالا به فروش رسیدند. بیشترین میزان عرضه در میان محصولات فولادی برای ورق گرم ثبت گردید و بیشترین میزان معاملات نیز به این محصول اختصاص یافت. میزان عرضه ورق گرم از سوی فولاد مبارکه به میزان 27500 تن بوده است به طوری که میزان تقاضا از میزان عرضه بیشتر بوده و تمامی محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفت.

کارخانه ذوب آهن اصفهان نیز سبد مخلوط به ظرفیت 22000 تن را در بورس کالا عرضه کرده و با استقبال بالایی مواجه گردید به طوری که تمامی ظرفیت کالای مذکور به فروش رسید. عرضه میلگرد ذوب آهن اصفهان و میلگرد فولاد آذربایجان نیز طی هفته دوم خرداد ماه به میزان 3500 تن عرضه گردید در حالی که میزان تقاضا به مراتب از میزان عرضه بیشتر بوده و به میزان 4500 تن گزارش گردید.

میزان عرضه تیرآهن ذوب آهن اصفهان 1000 تن اعلام گردید و میزان تقاضا برای این محصول نیز 4000 تن بوده و به این صورت تمام ظرفیت تیرآهن ذوب آهن اصفهان مورد معامله قرار گرفت.

کاهش چشمگیر معاملات در نیمه نخست خرداد ماه

با این حال تعداد معاملات صورت گرفته در هفته دوم خرداد ماه نسبت به هفته های گذشته کمتر اعلام گردید و این امر نیز متاثر از اعتصاب کامیون داران و ماه مبارک رمضان بود. طی ماه های گذشته با شروع سال 97 بازار فولاد اندکی جان گرفت و تولیدکنندگان محصولات فولادی حضور پر رنگ تری در بازار داشتند.

و این امر سبب افزایش قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار داخلی گردید. حضور پر رنگ تولیدکنندگان در ماه های ابتدایی سال خریداران را نیز به خرید محولات ترغیب کرده به طوری که فروردین و اردیبهشت تقاضای خرید محصولات در بازار فولاد به اوج خود رسید. در اردیبهشت سال جاری 800 هزار تن محصولات فولادی در بورس کالا عرضه گردید در حالی که میزان تقاضای ثبت شده در بازار به میزان 1 میلیون تن گزارش شد.

قیمت میلگرد

می توان گفت تقاضای 1 میلیون تن در بازار فولاد طی یک ماه تقریبا در طول سال های گذشته بی نظیر بوده است. پس از گذشت ماه های فروردین و اردیبهشت بازار فولاد تقریبا به حالت اشباع در آمد و به همین دلیل در خرداد ماه با کاهش میزان عرضه و به دنبال آن کاهش میزان تقاضا روبرو شدیم.

هرچند با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان کاهش میزان تقاضا بدیهی می باشد ولی اعتصابات کامیون داران و شرایط سیاسی کشور نیز به این رکود دامن زد.

برخی تحلیل گران معتقدند که در هفته جاری و با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و همچنین پایان مشکلات حمل و نقل بازار بهبود یابد ولی برخی معتقدند به دلیل تداوم ماه مبارک رمضان و وجود تعطیلات دیگر تا روزهای پایانی این روند ادامه خواهد داشت.

خطر رقابت منفی کاهش قیمت میلگرد و سایر مقاطع

در روزهای اخیر با توجه به التهابات موجود در بازار فولاد شاهد رشد نرخ مواد اولیه و مقاطع فولادی بودیک. با افزایش فاصله قیمت شمش و محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن روز به روز بر ریسک ضرر برگشت قیمت ها افزوده می شود و همین عاملی شده که آهن فروشان تمایل کمتری برای خرید بار و ذخیره در انبار تهران جهت خرید و فروش در بنگاه از خود نشان دهند  که این امر نیز موجب رکود بیشتر بازار می شود.

امیدواریم کارخانجات آهن با تدبیر بهتر و تعدیل منطقی قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات فولادی موجبات رونق بازار را فراهم آورند چرا که رونق بازار برای تمامی ارکان اعم از تولید کننده ، آهن فروش و مصرف کننده مفیدتر خواهد بود. از طرفی با ادامه این وضع و پایداری رکود کارخانجات جهت تامین نقدینگی خود موجبات کاهش قیمت ها خواهند شد تا آهن فروشان را به خرید ترغیب کنند و چه بسا رقابت منفی کاهش قیمت در آینده ای نزدیک شاهد باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0