0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شروع کاهش قیمت در بازار آهن طی روزهای پایانی هفته

شنیده ها در بازار آهن آلات از کاهش قیمت ها یا افزایش تخفیفات در خصوص برخی از محصولات مثل میلگرد خراسان در بازار روز چهارشنبه حکایت دارد و این در حالی است که برخی از نوردکاران حوزه خصوصی افزایش حدودا ۲۰ الی ۳۰ تومانی را در اعلامی های خود لحاظ نموده اند. دلایل این رفتار دوگانه از دیروز، متغیرهای اثرگذار با رفتار و اثر متفاوت با دیدگاه های متفاوت فعالان این حوزه است. یکی این که ملاحظات صنفی، مانورهای فردی را برای برخی از تولیدکنندگان بخش خصوصی مشکل می کند. دوم این که برخی نگاه دلاری در تنظیم نرخ محصول تولیدی خود دارند و به حجم تقاضا خیلی اهمیت نمی دهند، در مقابل افرادی هم وجود دارند که سوار بر تقاضای بازار هستند، در واقع با مشاهده فروکش نمودن تقاضا شروع به کاهش قیمت ها یا افزایش تخفیفات می کنند که در این مواقع گاهی به جهت ملاحظات صنفی عقب ‌نشینی ها به صورت چراغ خاموش صورت می گیرد و گاهی هم برای آن ها مشکل آفرین خواهد شد.

از دیروز تقاضای هیجانی به هر دلیل ممکن، به طور محسوسی کاهش پیدا کرده و در مقابل گروهی با مشاهده نوسانات دلار واکنش نشان می دهند؛ همین موضوع باعث شده تا شاهد رفتارهای دوگانه در بازار باشیم. گروهی زیر پوستی تخفیف می دهند و گروهی هم با اعلام افزایش قیمت، تلاش در حفظ سطوح فعلی قیمت ها دارند. از برخی منابع هم شنیدیم که این روزها، صادرات محصول نهایی به خصوص صادرات میلگرد به کشورهای همسایه، بازار خوبی پیدا کرده و برخی از تریدرهای سنتی وارد این کار شده اند. یک گمان از اعلام قیمت های بالای برخی از مبادی؛ شاید وجود همین مشتریان برای آن ها باشد، به طوری که در واقع این قیمت ها برای اطلاع یا فروش داخلی نبوده و نگاهشان به این مشتریان است.

تحلیل بازار آهن

گرچه ۳۰ هزار تن شمش قوس خوزستان با فی تمام شده ۴۲۰۰ تومانی روز دوشنبه در بورس معامله شد تا عامل نوسان ساز و شوک هیجانی به بازار باشد، اما ‌فعالان بازار به خصوص آهن فروشی ها دقت داشته باشند که به نوعی در این روزهای واپسین و باقی مانده پایانی سال ۹۷، با چشمانی کاملا باز و منطقی حساب شده، تحولات بازار را زیر نظر گرفته تا خدای نکرده گرفتار ضرر و زیان این جوسازی ها نشده و مجددا رو دست نخورند.

چرا که فاصله بین شاخص قراضه آهن و نرخ تمام شده شمش القایی حداقل کیلویی ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو دیروز حباب دار شد و این اتفاق این سیگنال را به مخاطب مخابره می کند که به محض فروکش نمودن التهابات، این حباب نیز تخلیه خواهد شد و در گام بعدی بازار سنتی و زنجیره تامین بخش کاملا خصوصی حوزه نورد، با اتکاء به شمش القایی به سرعت عقب ‌نشینی خواهد نمود و در نتیجه سرمایه گذار و فروشنده آهن آلات می ماند با خرید های مازاد انباری و بازار کساد بعد عید و عقب ‌نشینی قیمت های بازار مگر این که نرخ قراضه آهن در ادامه پرواز کند که فعلا پتانسیل چنین رخدادی دیده نشده است.

نرخ کف قابل اعتماد و قابل اتکاء بازار به منظور سرمایه گذاری، به طور مشخص و فعلا، نرخ معاملاتی میلگرد آجدار در بورس کالا است که با نرخ تمام شده حول و حوش ۴۰۲۰ تومان معامله شده است که با احتساب سود منصفانه بنکدار در بازارهای آرام حدود ۴۱۰۰ تومان دیده می شود. لذا مجددا تاکید می شود که به نرخ های ناپایدار کنونی که بر پایه نرخ متزلزل شمش القایی بنا نهاده شده، دلخوش و متکی نباشید که التهابات بازار شب عید موقتی است و غیر قابل اطمینان؛ و این نکته را هم تقریبا تمامی فعالان بازار می دانند که معاملات شمش خوزستان به دلیل شرایط فوق العاده جذاب نحوه تسویه آن، اکثر اوقات از نرخ های واقعی بازار نقدی فاصله دارد.

در ضمن دیروز به واسطه کمک هایی که از سوی مجلس به دولت شد که در واقع از سه ناحیه، ۱)گرفتن وام ۵ میلیاردی از روسیه و ۲) فاینانس از صندوق توسعه ملی و همچنین ۳) انتشار ۴۵ هزار میلیارد اوراق به نفع دولت؛ برای دولت گشایش ایجاد شد که متعاقب آن بازار دلار و طلا علی رغم التهابات موجود بازار شب عید، نیز عقب نشینی نمود که در جای خود قابل تامل است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری