0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چند نکته مهم و کاربردی بازار فولاد

با بررسی اخبار اقتصادی دو هفته اخیر می توان چند نکته مهم و کاربردی از میان اخبار اقتصادی استخراج کرد که قابل استفاده دوستان محترم نیز خواهد بود. همان طور که مستحضرید در تابستان امسال دلار از ۵ هزار تا مرز  ۱۹هزار تومان پیشروی کرد. قبل از جهش ارزی از شاخص کلی ۴۵۰ الی ۵۰۰ دلار قیمت میلگرد صادراتی به عنوان شاخص برای تعیین نرخ داخلی استفاده می کردیم. اما با جهش های ناگهانی؛ این شاخص عملا ناکارآمد شد چون این نرخ واقعی برابری دلار نبود. اما هیجانات بازار میلگرد و مقاطع را تا مرز ۶ هزار تومان افزایشی کرد. با کاهش التهابات و کاهش حجم صادرات منحنی قیمت ها کاهشی شد.

اگر بهای میانگین قیمت مقاطع در پایان سال ۹۶ را ۲۵۰۰ تومان در نظر بگیریم و نرخ ارز آزاد را در پایان سال ۴۵۰۰ تومان ؛ به ضریب برابری ۵۵% فولاد در برابر دلار می رسیم. اکنون نرخ ارز حدود ده هزار و نرخ مقاطع حدود ۳ هزار تومان است. اکنون ضریب برابری مقاطع در مقابل ارز  حدود ۳۳٪ است.

به عبارتی با توجه حجم عظیم تورم در ۹ ماه اخیر و کلیه نوسانات دلاری، در حال حاضر فعالان صنف فولاد ( که بر اساس حفظ موجودی فعالیت می کرده اند)   حدود ۲۰ درصد از سرمایه وزنی ابتدای سال خود را باخته اند. فعالان این بخش هر چند موفق به درک نوسانات چند ماه اخیر هم شده باشند اما در کل در فاز زیان هستند. ادامه این روند ممکن نیست.

بررسی منحنی تکنیکال قیمت آهن آلات در ۱۰ سال اخیر نشان می دهد پس از کاهشی شدن منحنی قیمت، در یک بازه ۱۰ روز الی دو هفته روند منحنی معکوس شده و در یک بازه یک ماهه بازار ۳۰ الی ۵۰ درصد از کاهش قیمت خود را جبران می کند.

(این اطلاعات از بررسی اطلاعات موجود در بایگانی ۱۰ سال اخیر دفاتر خود دوستان هم قابل استخراج است) امسال به دلیل خاص بودن اوضاع اقتصادی و فشار تحریم ها شرایط پیچیده و تحلیل اوضاع ناممکن است.اما موارد فوق را مد نظر داشته باشید و بازار را در بلند مدت رصد کنید. روزهای سخت به سرعت می گذرند.

قیمت میلگرد

نقش بازار ارز در نوسانات اخیر بازار

بانک مرکزی با سیاست های کنترلی و تزریق روزانه توسط صرافی ها در چند ماه گذشته به صورت هدفمند اقدام به کاهش نرخ ارز در بازار نموده است. بخشی از ارز تزریق شده توسط صرافی ها در چند روز بعد و با دادن شوک کاهشی به بازار ارز مجددا از مردم خریداری می شود. سیاست کاهشی و کنترلی احتمالا تا یکی دو ماه دیگر ادامه خواهد داشت در این مدت بخش زیادی از دلارهای خانگی وارد بازار می شود.

نرخ های کاهشی تا تصویب لایحه بودجه و به عقیده عوام ۲۲ بهمن ماه ادامه خواهد داشت. این سیاست دو معضل بزرگ و خطر ساز را از سر راه بانک مرکزی برداشته است. (اول حجم زیاد نقدینگی و دوم دلارهای خانگی)

 • اول؛ طبق احتمال؛ به نصف رساندن نقدینگی و دارایی های سرگردان مردم با کاهشی شدن قیمت ها
 • دوم؛ جمع آوری بخش زیادی از دلارهای خانگی و وارد کردن آن ها به چرخه اقتصادی

بررسی ها نشان می دهد با توجه به تورم موجود در جامعه؛ اقتصاد ملتهب ایران تحمل دلار زیر ۱۰ هزار تومان را نخواهد داشت. کاهش بیشتر، منجر به ازدیاد هزینه های دولت و تحمیل رکود بلند مدت به بازارهاست.

پس از یک بازه یک تا دو ماهه دولت و بانک مرکزی چاره ای جز رها سازی کنترل شده نرخ ارز و تطبیق آن با نرخ تورم ندارند. به عبارتی اگر رقم نهایی دلار در پایان سال ۱۰ هزار تومان و نرخ تورم ۲۵ درصد باشد. دلار می بایستی در پایان سال ۹۸ رقمی معادل ۱۲۵۰۰ تومان داشته باشد. فشار بیشتر منجر به تکرار تجربه تلخ دلار جهانگیری می شود.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری