0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی شرکت های نیمه دولتی مثل ذوب آهن اصفهان و یا فولاد خراسان

محصولات این شرکت ها اعم از میلگرد و تیرآهن همان طوری که شما بزرگواران اطلاع دارید مدتی است؛ فقط از طریق کانال رسمی بورس کالا به فروش می رسد؛ و فعلا بنا بر دستورالعمل های جاری فروش مستقیم خارج از بورس کالا به بازار ندارند؛ و لذا این کالا به غیر از خود بورس کالا که سیستمی شفاف دارد؛ در کانال خارج از بورس؛ توسط بنکدارانی که پیش تر از بورس کالا خرید نموده‌ اند؛  توزیع می شود. به گفته گزارشگر فولاد بسته به قدرت و توان و خط مشی هر کدام از این بنکداران؛ قیمت های اعلامی در بازار  غیر رسمی اکثر اوقات متفاوت است؛ لذا علی رغم این که اکثر اوقات دارندگان حواله این کالا تا حدودی با هم هماهنگی دارند؛ ولی با این حال برخی اختلافات قیمت گذاری ها در بازار توسط آن ها وجود دارد که این تفاوت ها بیشتر برمی گردد به ماهیت خریدارانی که این کالا را پیش تر از بورس خریداری نموده اند و در دوره های مختلف؛ خط مشی این ها متفاوت است .

شرکت های واقعا خصوصی

برخی مبادی خصوصی هم که هم کانال فروش رسمی و مستقیم دارند و هم در بورس کالا در برخی از زمان ها عرضه دارند؛ گاهی اوقات ممکن است شاهد اختلاف قیمت اعلام رسمی دفتر فروش خود کارخانه  و بنکداری باشیم که این کالا را پیش تر از بورس خریده و گاهاً حواله خریداری شده خود را به جهت نوسانات قیمتی صورت گرفته در بازار و جذابیت سود؛ مجددا روانه بازار می کند؛ که باعث مشکلاتی برای خود کارخانه می شود.

مشکلات این موضوع زمانی شدت پیدا می کند که تقاضای مصرفی واقعی در بازار نباشد و یا کم باشد؛ و کالاهای خریداری شده از بورس عمدتا توسط بنکداران به منظور عرضه مجدد در بازار خریداری شود؛ بنکدار چون تولید کننده نیست؛ تابع قوانین تجاری خودش در بازار است؛ و چه بسا ممکن است گاهی حجم کالایی که توسط بنکدار، پیش تر از بورس کالا خریداری شده؛ از حجم کالای در اختیار خود کارخانه بیشتر باشد که در این صورت اوضاع برای تولیدکننده جالب نخواهد بود.

قیمت میلگرد

اختلاف حدودا ۷۰۰ تومانی متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار غیر رسمی و بورس کالا

با توجه به نرخ پایه ۲۷،۱۸۴ ریالی میلگرد در بورس کالا یا با احتساب ۹ درصد مالیات ارزش افزوده و نرخ نهایی حدود ۲۹،۶۵۰ ریال در مقایسه با شاخص متوسط  ۳۶،۷۵۰ ریالی بازار غیر رسمی روز گذشته؛ به اختلاف حدود کیلویی ۷۰۰ تومان می رسیم که محصول توقف عرضه های منظم بورس کالا با چراغ سبز ناظرین تنظیم بازار و توافقات صنفی به جهت تلاش برای اصلاح نرخ کف بازار بوده است.

روز سه شنبه شاهد نقطه عطف تلاقی این ۷۰۰ تومان در بورس کالا خواهیم بود و قرار است که سناریوی مهندسی شده اتاق فکر بازارساز، امروز آخرین مرحله مهندسی خود را طی کند. کاهش قیمت های حدودا ۳۰ درصدی بازار فولاد در آذر ماه، محصول تخلیه حباب حدودا ۴۰ درصدی بازار حاشیه ارزی و مشکلات حوزه های صادراتی متاثر از تحریم ها و رکود حاکم بر بازار داخلی و خارجی بود.

از طرفی افزایش ۱۵ درصدی یک هفته گذشته در بازار خارج از بورس کالا؛ محصول توافقات صنفی و به نوعی مهندسی عرضه ها و همچنین تلاش برای برخی هیجان سازی ها از سمت بالادست بود.تلاقی این دو سناریو روز سه شنبه در بورس کالا صورت گرفت؛ از طرفی حجم عرضه و کالای مورد معامله به عنوان نمونه آماری، کوچکتر از آن دیده می شود که بتواند رفتار واقعی عرضه و تقاضا را به تصویر بکشد و در واقع در ادامه مهندسی بازار صورت گرفته است .

در نهایت ما هم همانند سایر ناظرین کنار گود؛ به ادامه نظاره سمت و سوی این بازار خواهیم نشست؛ تا چه پیش آید. همان طوری که بنا بر شنیده ها مشخص گردید؛ روند کلی بازار حوزه میلگرد آجدار؛ صرف نظر از برخی نوسانات در برخی از مبادی؛ حداقل بصورت اسمی با ثبات نسبی توام شد. دیروز اوایل صبح دلار حاشیه بازار کمی خیز برداشت و همین موضوع موجبات خرسندی برخی را برانگیخت؛ اما خوشبختانه تنها پس از ساعتی این روند متوقف و ادامه پیدا نکرد و به طوری که شنیدیم در کانال ۱۱ هزار تومانی متوقف شد.

واقعیت غیر قابل انکار در بازار فولاد

واقعیت بدون انکاری که این روزها وجود دارد و شاید قشر آهن فروش به صورت ملموس تری این موضوع را درک می کند چون با قشر مصرف کننده نهایی در ارتباط است این موضوع است که در خلال این افزایش قیمت ها و ثبات امروزی و یا حتی کاهشی که ممکن است به وقوع بپیوندد؛  بنا بر رایزنی های متعددی که در صنف صورت گرفت؛ تقاضای مصرفی محسوسی وارد بازار نشده ‌است؛ حداقل تا به امروز این اتفاق نیافتاده است.

حداقل دو ماهی بود که انبارها خالی بود یا اگر خالی نبود کالای آن ها از جوری افتاده بود؛ همگام با افزایش قیمت های اخیر؛ برخی از این بزرگواران اقدام به تامین کم و کسری ها نمودند ؛ آن هم در کانال قیمتی زیر ۳۴۰۰ الی ۳۵۰۰ تومان؛ به طوری که شنیدیم و اطلاع حاصل شد؛ بالای ۳۵۰۰ تقاضای انباری عملا متوقف گردید؛ حالا این موضوع یا به دلیل از دست دادن جذابیت نرخ های بالا بود یا این که کم و کسری ها تامین شد؛ ولی در کل تقاضای مصرفی محسوسی در این پروسه پا پیش نگذاشت …

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری