0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ظهور معضلی تازه در بورس کالا که برنده را قابل پیش بینی نموده و شانس او را تضمین می کند :

 • “عرضه های تک سبدی حجیم” همراه با تلفیق “نامه های اعتباری”

در عرضه های قبلی شمش تک سبدی در بورس آهن آلات ؛ همان طوری که پیش تر اشاره شد؛ برخی از کارگزاران ضمن بیان برخی معضلات و نقاط ضعف قوانین جاری بر بورس کالا که در این نوع عرضه‌ ها وجود دارد؛ به برخی از مسائل اشاره نموده و خواستار انعکاس آن شدند. همچنین طی هفته گذشته نیز گزارش هایی مبنی بر این که این بار و مجددا برخی کارگزاری ها در خصوص تک سبدی های حجیم عرضه شده بورس آهن آلات ابراز گلایه نموده و خواستار شفاف سازی آن شدنده اند در برخی رسانه ها منتشر گردید. به گفته گزارشگر فولاد آنچه که از توضیحات نمایندگان محترم این کارگزاری ها در خصوص ضعف مکانیزم موجود عرضه های تک سبدی عنوان گردیده است؛ در ادامه و به طور خلاصه به حضورتان تقدیم خواهد شد.

در عرضه های تک سبدی که به طبع حجیم هم هستند؛ مطابق با قوانین فعلی بورس آهن آلات ، کارگزاری پیروز میدان رقابت می شود که کدهای بیشتری را به ثبت رسانده باشد و به طبع بقیه کارگزاری های رقیب از صحنه به در خواهند شد؛ و تک سبد عرضه شده، میان کدهایی که تحت لوای آن کارگزاری که بیشترین تقاضا را به ثبت رسانده است، تقسیم خواهد شد.

دو نقطه ضعف بارز و تبعیض آمیز قوانین بورس کالا

اما چگونه ؟

موضوع به دو نقطه ضعف نسبتا ظریف؛ مهم؛ بارز و تبعیض آمیز قوانین بورس مربوط می شود :

۱) نامه های سفارشی برخی از متقاضیان که به واسطه آن؛ بورس کالا یا عرضه کننده؛ برای متقاضی یا کد مربوطه به واسطه آن اعتبار تخصیص داده؛ به طوری که نیاز به واریز ۱۰ درصدی وجه قبل از شروع رقابت در بورس را ندارد.

۲) بنا بر تعیین و تعریف عرضه کننده؛ و بنا بر ماهیت حداقل حجم سبدهای تک محصولی که حداکثر آن هم هست؛ و بنا بر قوانین فعلی بورس آهن آلات ، در این نوع عرضه، تنها یک سبد و فقط به یک کارگزاری خواهد رسید؛ به طوری که بقیه کارگزاری ها طبیعتا” حذف خواهند شد.

۳) تلفیق این دو نقطه ضعف که غالبا ابزار و رمز پیروزی کارگزار برنده میدان در این گونه عرضه هاست؛ باعث یک سناریوی تضمین شده برای گروهی خاص می گردد.

آهن آلات

 برای درک بهتر موضوع با ذکر مثال به تشریح نقطه ضعف ها می پردازیم:

فرض این است که یک سبد ۷ هزار تنی کالا توسط عرضه کننده به بورس آهن آلات جهت عرضه در بورس معرفی شده است.

کارگزار A با ۴ کد و مجموع ۲۸ هزار تن تقاضا وارد میدان می شود

کارگزار B با ۶ کد و مجموع ۴۲ هزار تن تقاضا وارد میدان می شود

کل عرضه فقط یک سبد ۷ هزار تنی است.

از تقسیم کل عرضه بر کل تقاضا خواهیم داشت :

۷،۰۰۰ ÷ ۷۰،۰۰۰ = ۰٫۱

۲۸،۰۰۰ × ۰٫۱ ~= ۲۸۰۰

۴۲،۰۰۰ × ۰٫۱ ~= ۴۲۰۰

نتیجه بنا بر قوانین بورس کالا، چون حجم تقاضای رسیده کارگزار B از A بیشتر بوده؛ کارگزار A از اختصاص سهم حذف و کارگزار B برنده خواهد شد چرا که سبد ۷ هزار تنی بنا بر شرایط تعریف شده عرضه کننده و تایید در بورس کالا؛ قابل تقسیم نیست.

تشریح نقطه ضعف قوانین بورس آهن آلات

تا اینجا فقط یک بعد نقطه ضعف آشکار این مکانیزم تشریح شد.

روی دیگر پنهان این معضل مربوط می شود به نامه های اعتباری که بورس کالا آن ها را به عنوان وجه تضمین اعتبار ۱۰ درصد اولیه از کل ارزش معامله شرکت در بورس کالا می پذیرد؛

 در حالی که تهیه این نامه ها برای برخی از کدها به واسطه برخی رابطه ها به سادگی یک امضاء صورت می گیرد؛ برای برخی دیگری از این کدها، تهیه این نامه های اعتباری دشوار و یا حتی غیر ممکن است و لذا به طبع کدهایی که می توانند از امتیاز این نامه ها بهره ‌مند شوند؛ در کنار هم و پر قدرت در لوای یک کارگزاری متمرکز شده و حجم حداکثری تقاضا بورس را از آن خود کرده و برنده شدن خود را تضمین می نمایند؛ در صورتی که سایر کدها به دلیل دشواری تامین نقدینگی ۱۰ درصدی و الزام واریز آن قبل از شروع معاملات با موانعی مواجه خواهند شد که طبیعتا همیشه از اعتباری ها فاصله داشته و مغلوب میدان خواهند بود.

و این گونه است که با تلفیق این دو نقطه ضعف اصلی موجود در قوانین بورس کالا : “عرضه های تک سبدی حجیم” و ” نامه های اعتباری ”  ؛ می توان در این گونه عرضه ها، پیروز میدان را سازماندهی نموده و تضمین کرد.

شایسته است که ناظرین بورس به این نقاط ضعف که برخی از کارگزاری های محترم به آن اشاره نموده و به ما انعکاس داده اند؛  توجه نموده و راهکار مناسب آن برای اجرای عدالت را به کار ببندند.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری