0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

کاهش شدید واردات ورق فولادی به کشور

قیمت ورق سیاه در نخستین روز هفته گذشته برای ضخامت 2 میلی متر به میزان 35500 ریال اعلام گردید در حالی که میزان تقاضا برای این محصول به شدت کاهش یافته بود. علت اصلی کاهش قیمت این محصول طی هفته گذشته را می توان صحبت های مطرح شده در خصوص کاهش نرخ ارز دانست به طوری که قیمت ورق سیاه در روزهای پایانی هفته گذشته به میزان 34700 ریال به ازای هر کیلو رسید.

میزان واردات ورق فولادی در کشور طی روزهای جاری کاهش شدیدی داشته است به طوری که در ماه جاری طبق آمار منتشر شده میزان آن 8800 تن بوده و پیش بینی می شود که در مرداد ماه واردات این محصول به کمتر از 5000 تن خواهد رسید. این در حالی است واردات سایر محصولات فولادی شامل لوله فولادی اهواز و محصولات نورد جایگزین واردات ورق فولادی شده است.

قیمت ورق سیاه برای ضخامت های 15-3 میلی متر نیز روند نزولی را طی کرد به طوری که نرخ این محصول در نخستین روز هفته گذشته به میزان 33130 ریال بوده و در روزهای پایانی هفته نرخ آن به 31900 ریال کاهش یافته است. دلیل اصلی افت قیمت این محصول کاهش میزان تقاضا و نیز روند نزولی نرخ ارز عنوان شده است.

مروری بر قیمت ورق کارخانجات مختلف

قیمت ورق اکسین برای ضخامت های 40-10 میلی متر به طور متوسط به میزان 33338 ریال اعلام گردید در حالی که میزان معاملات صورت گرفته برای این محصول بسیار کم بوده و کاهش میزان معاملات طی هفته گذشته سبب کاهش قیمت ورق اکسین به میزان 32975 ریال گردید.

به طور کلی میزان تقاضا برای خرید ورق سیاه به شدت کاهش یافته است. همچنین مشاهده شده است که برخلاف اینکه عرضه اسلب از سوی تولیدکنندگان این محصول به صورت اعتباری می باشد ولی سود آن پایین بوده است مگر اینکه میزان تقاضا برای خرید آن افزایش یابد در غیر این صورت سرمایه گذاری روی این کالا محدود خواهد شد.

همچنین قیمت ورق سرد در نخستین روز هفته گذشته برای ضخامت های 50-2 میلی متر به میزان 41160 ریال اعلام گردیده است ولی به دنبال کاهش میزان تقاضا برای خرید ورق سرد قیمت آن به 41620 ریال رسید. در حال حاضر واردات ورق سرد به کشور به طور کامل قطع شده است و بازار ورق سرد در دست فولاد مبارکه می باشد.

قیمت ورق سیاه

قیمت ورق جایی برای افزایش بیشتر خواهد داشت؟

این در حالی است که قیمت این محصول به علت کاهش شدید میزان تقاضا کاهش یافته است. به نظر می رسد چنانچه این شرایط ادامه یابد قیمت این محصول در بورس کالا امکان افزایش را نخواهد داشت. میزان فروش این محصول در بازار بورس اردیبهشت ماه به میزان 161 هزار تن بوده است در حالی که در ماه خرداد به میزان 23000 تن رسیده و در تیر ماه نیز به 74000 تن افزایش یافته است.

با توجه به این آمار بازار این محصول جایی برای افزایش بیشتر قیمت ها را نخواهد داشت. قیمت ورق گالوانیزه علیرغم روند نزولی قیمت سایر ورق های فولادی روند افزایشی را طی کرد. قیمت این محصول به طور میانگین برای اندازه های 40-2 میلی متر به میزان 45830 ریال در نخستین روز هفته گذشته بوده است در حالی که نرخ این محصول در روزهای پایانی هفته به 46858 ریال رسید. به گفه منابع خبری علت عمده افزایش قیمت ورق گالوانیزه طی هفته گذشته افزایش نرخ این محصول در بازار وارداتی بوده است.

همچنین از بازار ورق گالوانیزه خبر می رسد :

ورق گالوانیزه شرکت هفت الماس تقریبا در بازار وجود ندارد و فعلا شرکت ها و عرضه کنندگان از دیگر برندهای داخلی  به صورت کاملا محدود و نقدی عرضه  دارند. قسمت سخت ماجرا تامین ورق مورد نیاز صنایع مربوط به لوازم خانگی از جمله کولرهای آبی می باشد .

قیمت ورق گالوانیزه در روز شنبه نسبت به هفته گذشته فرق چندانی نداشته است ولی لحظه به لحظه از تعداد عرضه کنندگان کاسته می شود. البته بازار هم نسبت به هفته قبل دارای آرامش است و بیشتر خریداران در حد نیاز خرید انجام می دهند و خریدهای هیجانی کاهش پیدا کرده است.

نوسانات ورق در بازار جهانی

قیمت ورق سیاه در بازار صادراتی کشور چین در محدوده 600-595 دلار به ازای هر تن بوده است و در روزهای پایانی هفته به 595-590 دلار به ازای هر تن رسید. همچنین در کشورهای جنوب شرقی آسیا قیمت این محصول به میزان 5 دلار به ازای هر تن کاهش داشته و به 610 دلار به ازای هر تن رسید.

همچنین نرخ این محصول در بازار داخلی کشور چین به میزان 641-626 دلار به ازای هر تن اعلام گردید. میزان تقاضا در کشور ترکیه نیز کاهش داشته و قیمت ورق سیاه به میزان 630-615 دلار به ازای هر تن اعلام شده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0