0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش شدید واردات ورق فولادی به کشور

قیمت ورق سیاه در نخستین روز هفته گذشته برای ضخامت ۲ میلی متر به میزان ۳۵۵۰۰ ریال اعلام گردید در حالی که میزان تقاضا برای این محصول به شدت کاهش یافته بود. علت اصلی کاهش قیمت این محصول طی هفته گذشته را می توان صحبت های مطرح شده در خصوص کاهش نرخ ارز دانست به طوری که قیمت ورق سیاه در روزهای پایانی هفته گذشته به میزان ۳۴۷۰۰ ریال به ازای هر کیلو رسید.

میزان واردات ورق فولادی در کشور طی روزهای جاری کاهش شدیدی داشته است به طوری که در ماه جاری طبق آمار منتشر شده میزان آن ۸۸۰۰ تن بوده و پیش بینی می شود که در مرداد ماه واردات این محصول به کمتر از ۵۰۰۰ تن خواهد رسید. این در حالی است واردات سایر محصولات فولادی شامل لوله فولادی اهواز و محصولات نورد جایگزین واردات ورق فولادی شده است.

قیمت ورق سیاه برای ضخامت های ۱۵-۳ میلی متر نیز روند نزولی را طی کرد به طوری که نرخ این محصول در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۳۳۱۳۰ ریال بوده و در روزهای پایانی هفته نرخ آن به ۳۱۹۰۰ ریال کاهش یافته است. دلیل اصلی افت قیمت این محصول کاهش میزان تقاضا و نیز روند نزولی نرخ ارز عنوان شده است.

مروری بر قیمت ورق کارخانجات مختلف

قیمت ورق اکسین برای ضخامت های ۴۰-۱۰ میلی متر به طور متوسط به میزان ۳۳۳۳۸ ریال اعلام گردید در حالی که میزان معاملات صورت گرفته برای این محصول بسیار کم بوده و کاهش میزان معاملات طی هفته گذشته سبب کاهش قیمت ورق اکسین به میزان ۳۲۹۷۵ ریال گردید.

به طور کلی میزان تقاضا برای خرید ورق سیاه به شدت کاهش یافته است. همچنین مشاهده شده است که برخلاف اینکه عرضه اسلب از سوی تولیدکنندگان این محصول به صورت اعتباری می باشد ولی سود آن پایین بوده است مگر اینکه میزان تقاضا برای خرید آن افزایش یابد در غیر این صورت سرمایه گذاری روی این کالا محدود خواهد شد.

همچنین قیمت ورق سرد در نخستین روز هفته گذشته برای ضخامت های ۵۰-۲ میلی متر به میزان ۴۱۱۶۰ ریال اعلام گردیده است ولی به دنبال کاهش میزان تقاضا برای خرید ورق سرد قیمت آن به ۴۱۶۲۰ ریال رسید. در حال حاضر واردات ورق سرد به کشور به طور کامل قطع شده است و بازار ورق سرد در دست فولاد مبارکه می باشد.

قیمت ورق سیاه

قیمت ورق جایی برای افزایش بیشتر خواهد داشت؟

این در حالی است که قیمت این محصول به علت کاهش شدید میزان تقاضا کاهش یافته است. به نظر می رسد چنانچه این شرایط ادامه یابد قیمت این محصول در بورس کالا امکان افزایش را نخواهد داشت. میزان فروش این محصول در بازار بورس اردیبهشت ماه به میزان ۱۶۱ هزار تن بوده است در حالی که در ماه خرداد به میزان ۲۳۰۰۰ تن رسیده و در تیر ماه نیز به ۷۴۰۰۰ تن افزایش یافته است.

با توجه به این آمار بازار این محصول جایی برای افزایش بیشتر قیمت ها را نخواهد داشت. قیمت ورق گالوانیزه علیرغم روند نزولی قیمت سایر ورق های فولادی روند افزایشی را طی کرد. قیمت این محصول به طور میانگین برای اندازه های ۴۰-۲ میلی متر به میزان ۴۵۸۳۰ ریال در نخستین روز هفته گذشته بوده است در حالی که نرخ این محصول در روزهای پایانی هفته به ۴۶۸۵۸ ریال رسید. به گفه منابع خبری علت عمده افزایش قیمت ورق گالوانیزه طی هفته گذشته افزایش نرخ این محصول در بازار وارداتی بوده است.

همچنین از بازار ورق گالوانیزه خبر می رسد :

ورق گالوانیزه شرکت هفت الماس تقریبا در بازار وجود ندارد و فعلا شرکت ها و عرضه کنندگان از دیگر برندهای داخلی  به صورت کاملا محدود و نقدی عرضه  دارند. قسمت سخت ماجرا تامین ورق مورد نیاز صنایع مربوط به لوازم خانگی از جمله کولرهای آبی می باشد .

قیمت ورق گالوانیزه در روز شنبه نسبت به هفته گذشته فرق چندانی نداشته است ولی لحظه به لحظه از تعداد عرضه کنندگان کاسته می شود. البته بازار هم نسبت به هفته قبل دارای آرامش است و بیشتر خریداران در حد نیاز خرید انجام می دهند و خریدهای هیجانی کاهش پیدا کرده است.

نوسانات ورق در بازار جهانی

قیمت ورق سیاه در بازار صادراتی کشور چین در محدوده ۶۰۰-۵۹۵ دلار به ازای هر تن بوده است و در روزهای پایانی هفته به ۵۹۵-۵۹۰ دلار به ازای هر تن رسید. همچنین در کشورهای جنوب شرقی آسیا قیمت این محصول به میزان ۵ دلار به ازای هر تن کاهش داشته و به ۶۱۰ دلار به ازای هر تن رسید.

همچنین نرخ این محصول در بازار داخلی کشور چین به میزان ۶۴۱-۶۲۶ دلار به ازای هر تن اعلام گردید. میزان تقاضا در کشور ترکیه نیز کاهش داشته و قیمت ورق سیاه به میزان ۶۳۰-۶۱۵ دلار به ازای هر تن اعلام شده است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری