0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مختل شدن معاملات بازار و روند رو به تعطیلی

در روزهای گذشته فروش در بازار فولاد بسته شده است. شنیده شد؛ دلیل اصلی این بسته بودن فروشها در برخی از مبادی به دلیل اعتصابات رانندگان و عدم ارسال بار است که در واقع باعث قفل شدن معاملات بازار فولاد و افزایش یا ثبات قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات فولادی در برخی از حوزه ها و شریان های کشور شده است.

از یک طرف خریدار با اشراف به وضعیت تاخیر در بارگیری حاضر به واریز پیش پول نیست؛ از طرف دیگر فروشنده هم حاضر به فروش کالا با توجه به روشن نبودن زمان تحویل کالا نیست.

از طرفی در خلال این مشکلات؛ جالب است که برای برخی دیگر از مبادی که به نوعی از این مشکلات مبری هستند؛ فرصتی ایجاد شده تا بهتر خودنمایی نموده و از سهم بیشتری از بازار برخوردار باشند هر چند که با رایزنی ‌های صورت گرفته با برخی از مبادی به خصوص اصفهان؛ شنیدیم که تقاضا همچنان و علی رغم اخلال در ارسال بار به انبارها؛ ضعیف است؛ در واقع تقاضای خرد و طرف انبارها هم به گونه ای ضعیف گزارش شده است.

چه خبر از اعتصاب:

برخلاف اخبار منتشر شده از رسانه های دولتی مشکل اعتصاب رانندگان تا روز گذشته 5 خرداد کماکان حل نشده است. روز گذشته اخبار غیر موثق از پیوستن صنف اتوبوس داران بین شهری  به خیل اعتصابیون حکایت داشت.

ظاهرا افزایش 20 درصدی کرایه رضایت صنف رانندگان را جلب نکرده و نمایندگان صنف مطالبه افزایش ۵۰ درصدی می کنند.

ادعایی که در صورت به کرسی نشستن بسیاری از بازارها از جمله فولاد و قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات را تحت تاثیر قرار خواهد داد. و باعث تعمیق رکود خواهد شد.

شاید بتوان گفت با افزایش بیش از 20 درصد  کرایه بازار فولاد به نوعی منطقه بندی استانی تقسیم خواهد شد. به این معنا که به سبب افزایش نامعقول هزینه حمل، هر استان نیازهای خود را از طریق کارخانجات محلی تامین خواهد کرد. و بر فروش بسیاری از شرکت های تولید کننده بزرگ اثر منفی خواهد گذاشت.

به علاوه این هزینه برای شرکت های نوردی در استان های دور دست که شمش خود را از استان اصفهان  یا یزد تامین می کنند اثر دو طرفه خواهد گذاشت.

باربری آهن آلات

ثبات قیمت محصولات فولادی و کاهش موجودی انبارها

یعنی افزایش حدودا دو برابری در کرایه حمل و افزایش حدودا ۱۰ درصدی در قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات تمام شده این مشکل در مسیرهای دورتر به شدت نمود می کند مسیرهایی مثل استان خراسان یا سیستان به هرحال امیدواریم که صنف رانندگان نیز با در نظر گرفتن شرایط موجود سطح توقعات خود را تنظیم کنند.

چه بسا که دود این افزایش نامعقول در مرحله اول به چشم همین صنف خواهد رفت. و موجبات کاهش بارگیری به ویژه در مسیرهای طولانی خواهد شد.

به طور کلی بازار اصفهان در روز گذشته در سکون کامل قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی تیرآهن میلگرد و سایر محصولات با ثبات و برخی سایزها به علت اتمام موجودی در انبارها با افزایش جزئی همراه بود.

با این حال بارگیری های خورده در حال انجام بوده ولی بارگیری های ظرفیت به علت اعتصاب کماکان انجام نمی شود. هم چنین آغاز این هفته شاهد یکی از آرام ترین روزهای بازار فولاد داخلی با حداقل خبرها و عدم تغییرات خاص و قابل توجه برای این حوزه هستیم که شاید این شرایط مختص ماه مبارک رمضان باشد و البته اعتصاب رانندگان نیز به این شرایط دامن زده است.

این روند مطمئنا بر قیمت مواد اولیه و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و نبشی ناودانی و سایر مقاطع در روزهای آتی تاثیر زیادی خواهد داشت.

 گزارش بازار مواد اولیه روز گذشته

بازار آهن اسفنجی به خاطر معاملات روز گذشته در بورس کالا کمی ملتهب و تمایل به صعود دارد ولی مشکل حمل و نقل فعلا مانعی بر انجام این فعالیت شده است.

در حوزه ضایعات فلزی شاهد کمی افزایش قیمت در برخی مبادی بودیم و دیگر این که برخی واحدها تلاش دارند با افزایش پاداش سهم بیشتری از بازار فعلی قراضه را تصاحب کنند.

در حوزه شمش القایی نیز قیمت ها فعلا نسبت به هفته قبل بالاتر بوده و پیشنهادات حول 2475 تا 2545 تومان دور می زند که برخی معتقدند با عادی شدن حمل و نقل قیمت ها می بایست حداقل 30 تومان کاهش قیمت داشته باشد. این در حالی است که شمش های قوسی فعلا به صورت 2360 تومان بدون احتساب ارزش افزوده پیشنهاد می گردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0