5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

از پشت پرده های مصوب شده تا تکذیبه های آرام کننده

 • ” از خواسته تا واقعیت : تزریق ارز حاصل از صادرات فولاد به بازار داخلی با نرخی معادل با نرخ بازار ثانویه”

به گفته گزارشگر فولاد در نخستین روز هفته خبر منتشر شده در خصوص توقف اختصاص دلار نیمایی به گروه دوم کالا احتمال خداحافظی رسمی بازار فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی با دلار 4200 تومانی را افزایش داد. تیتر شدن خبر تایید شورای عالی پول و اعتبار در خصوص توقف اختصاص دلار نیمایی به گروه دوم کالایی؛ در بیشتر رسانه های معتبر اقتصادی در صبح شنبه باعث شد تا موضوع تکذیبه آن تنها پس از دقایقی از انتشار این خبر سخت باور گردد؛ قطعا و بر اساس منابع رسانه های مورد وثوق، این شورای محترم این رای را صادر نموده اما مسئله مهم دیگری که پیش روی اجرایی شدن این مصوبه وجود دارد؛ این مصوبه نیاز به تصویب نهایی دولت دارد که ظاهرا دولت با این مصوبه تا این لحظه موافقت ننموده است که تنها پس از ساعاتی از انتشار خبر؛ تکذیبه آن منتشر شده است.

به هر حال و متاسفانه این وضعیت اعلام خبر و سپس تکذیب آن موضوع جدیدی نبوده و این وضعیت می رود تا به یک روال روزمره تبدیل گردد و در نهایت سبب تاثیرات اساسی بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی خواهد شد.

سلام بر فولاد معادل با دلار بازار ثانویه

با انتشار این خبر مصرف ‌کننده تا حدودی از چالش موجود و زیر پوستی دولت و عواقبی که در شرف وقوع است تا حدودی مطلع گردید و قطعا با هوشیاری بیشتری حرکت خواهد کرد کما این که انتشار این خبر بنا بر اعلام بولتن اقتصادی باعث گردید تا تنها در 10 دقیقه ابتدایی صبح، شاهد جهش 2800 واحدی بورس باشیم.

در هر صورت از روز گذشته و با رسانه ای شدن تصمیم مهم شورای پول و اعتبار؛ عملا وارد شرایط جدید اقتصاد جنگی شدیم؛ هر چند که به نظر می رسد دقایقی پیش تکذیبه هایی در این خصوص صادر شده است. ارز 4200 تومانی گروه دوم کالایی حذف و با این حساب، فقط به گروه اول یا کالاهای اساسی تخصیص داده خواهد شد؛ نتیجه این که فولادسازان بزرگ، بالاخره به خواسته خود رسیدند.

قیمت میلگرد

شروع جنگ اقتصادی؟!

خوب یا بد، ظاهرا تصمیم یک تصمیم ملی و انتخاب بین بد و بدتر بوده که متاسفانه فشار بر دوش مصرف‌کننده به طور فزاینده ای بیش از گذشته قرار خواهد گرفت. جنگ، جنگ است و شرایط خاص خودش را دارد؛ هر جنگی تبعاتی دارد؛ این موضوع هم به عنوان گوشه ای از تبعات شروع این جنگ تمام عیار اقتصادی به حساب می آید؛ البته این یک موضوع خیلی غافل گیر کننده نبود.

چرا که اکنون و حداقل چند ماهی است که خبری از فولاد با دلار نیمایی برای مصرف‌کننده نهایی نیست و به طوری که دیده می شود در یک روند پیوسته صعودی و پلکانی شاهد افزایش حداقل 50 درصدی نرخ حوزه فولاد غیر دستوری از جمله قیمت میلگرد و در سطح مصرف‌کننده بوده ایم؛ کما این که دلار فولاد به عنوان محصول نهایی و در دسترس مردم و در بازار داخلی، اکنون مدتی است در عمل به بیش از 7 هزار تومان رسیده و فاصله چندانی تا رسیدن به دلار بازار ثانویه ندارد ؛ در واقع بازار غیر رسمی با حرکت و فرش قرمز بازیگران این حوزه، پیش تر به استقبال این پیشامد رفته بود.

خاموشی آخرین بارقه های امید خرید آهن آلات ارزان

به نظر می رسد که با این تصمیم، عملا آخرین بارقه های امید مصرف ‌کننده در خصوص برخوردار شدن از فولاد ارزان قیمت تولید داخلی ( اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن) و با مواد اولیه و نهاده داخلی، هم رو به سردی گرایش یابد؛ و به تبع بحث فروش و توزیع فولاد با دلار نیمایی 4200 تومانی هم منتفی شده تلقی شود. و این یعنی محتملا خط بطلانی بر تمامی بخشنامه‌ ها و دستورالعمل هایی که پیش از این برای ساز و کار تزریق فولاد ارزان قیمت معادل با دلار 4200 تومانی به بازار داخلی تصویب یا ابلاغ شده بود.

مگر این که اراده دولت چیزی به جز این موضوع و استثناء قائل شدن برای مصرف‌ کننده نهایی و داخلی بوده و همچنان مصمم  به برخوردار شدن مردم از فولاد ارزان قیمت داخلی ( اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن) باشد؛ که البته این موضوع به شرطی قابل قبول و عملیاتی خواهد بود که اگر هنوز بتوانیم امیدی برای توزیع فولاد ارزان قیمت داخلی و برای مصرف ‌کننده نهایی با راهکاری قابل اطمینان و مصون از واسطه های جذب کننده رانت؛ قائل شویم. به طور حتم در روزهای آتی و به سرعت آثار این تصمیم‌گیری بیشتر خودنمایی خواهد کرد؛ به طوری که جزییات بیشتری از آثار این تصمیم به مرور زمان آشکارتر خواهد شد.

پی نوشت :

 آخرین قیمت میلگرد آجدار به طور متوسط در بازار داخلی بنا بر رصد بازار : 4200 تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده

– آخرین نرخ فوب میلگرد آجدار ترکیه : 545 دلار به ازای هر تن

(42000-9%VAT) × 1000 ÷ 545 ~= 70700

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری