0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بازار فولاد هفته جاری مستعد افزایش قیمت

به گفته برخی منابع خبری همانطور که در طی هفته گذشته در عین بی رونقی بازار متذکر شدیم در هفته جاری بازار فولاد به لحاظ ظرفیت های موجود هر لحظه مستعد افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی نبشی تیرآهن میلگرد و سایر محصولات می باشد.

در اخبار چند روز گذشته شاهد چند نکته مهم هستیم.

  • کاهش موجودی فولاد سازان ایران به عدد بی سابقه ۳۰۰ هزار تن

هرچند دلایل این واقعه بسیارند. اما اثر کلی این واقعه افزایش قیمت است.

  • بی اعتمادی بازار به سیاست های ارزی دولت و افزایش خزنده قیمت ارز و به تبع آن افزایش در دیگر بازار ها

همان طور که بارها و بارها متذکر شدیم در دو ماه پیش رو شاهد افزایش وحشتناک نقدینگی و سرازیر شدن آن به بازار خواهیم بود. این موج ویرانگر به هر سو که رود دیگر بازارها را متاثر خواهد کرد. شاهد ماجرا هم هجوم مردم برای پیش خرید کردن خودرو در چند روز گذشته است. پیش تاز بودن شرکت های  فلزی و معدنی در بورس کالا که نشان از کارکرد مثبت این رشته دارد.

با توجه به فعالیت نیمروزی در پنجشنبه ها و توقف کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی نبشی از ظهر روز چهارشنبه ، تعداد عرضه کنندگان  نسبت به روز گذشته کاهش و عده ای اعلام لیست فروش کالا را به روز شنبه موکول کرده اند در این حال ، قیمت پروفیل  ( ضخامت 2 میل ) تا لحظات پایانی روز پنج شنبه و بر اساس رصد بازار افزایشی بوده و دامنه افزایش نرخ از حداقل 25 تومان تا حداکثر 80 تومان  هر کیلو (البته بسته به واحد عرضه کننده ) گزارش شده است.

قیمت ناودانی نبشی

سکوت و انتظار یکپارچه کل زنجیره‌ تولید و توزیع در شنیدن صدای پای مصرف کننده واقعی

این بار بر خلاف اکثر مواقعی که مشتری همیشه حاضر انباری، یک پای خرید از مبادی تولیدکننده به منظور تجدید موجودی بوده و صف می بستند؛ حالا با خریدهای کم سابقه، خود تا به دندان مجهز و پر و پیمان؛ به موازات مبادی تولیدکننده به انتظار مشتری واقعی نشسته اند.

در واقع در شرایطی قرار داریم که فرش قرمز پهن شده فقط و فقط منتظر مصرف‌کننده نهایی است؛ غافل از اینکه مصرف‌کننده نهایی حوزه ساخت و ساز و یا به نوعی سرمایه‌گذار واقعی هم فعلا جای دیگری ( خودرو، طلا، ارز و …) مشغول است و از ساخت و ساز چشم گیر فعلا خبری نیست…

البته ناگفته نماند که هنوز قسمتی از کالاهایی که پیش تر خریداری شده و به نوعی مازاد بر نیاز روزمره انبارها هم هست؛ هنوز به طور کامل توسط کارخانجات تحویل داده نشده، به طوری که فعلا با همین کالاهای تاخیری چرخ این کارخانه ها می چرخد؛ از طرفی انبارها نیز با همین مقدار موجود تحویل گرفته شده هم مازاد بر خروجی دارند و در انتظار مصرف‌کننده نهایی نشسته اند.

وضعیت بغرنج و نامناسبی در بازار فولاد و تعیین قیمت ناودانی نبشی میلگرد و سایر محصولات فولادی حکم فرماست که بیشتر شبیه قفل نقدینگی در این بازار است؛ هر شخص حقیقی و حقوقی فعال فولادی که در این زنجیره فولاد و طی یک ماه گذشته فعال بود؛ به سهم خودش نقدینگی کاشت تا با برداشت کالا، تورم سرمایه درو نماید؛ اکنون موقع برداشت محصول است؛ و تبدیل کالا به نقدینگی؛ البته اگر مشتری واقعی به کارزار بیاید؛ اگر بیاید…

بازار فولاد ایران

مروری بر جهت گیری معکوس بازار در روز پنج شنبه

آنچه در روز پنج شنبه در بازار تیرآهن ذوبی به ویژه در بخش سایزهای 14 و 16 رخ داد تقاضای چشمگیر از سوی انبار داران برای خرید محصول بوده است محدودیت سایزهای 14 و 16 با کیفیت و استاندارد در بازار موجب این حرکت گردید این در حالی است که جای خالی تیرآهن های یزد و اهوازی خالی بود.

و در ضمن فولاد البرز ایرانیان نیز اعلام فروش نکرد. از سوی دیگر آخرین خبرها از تیر آهن کرمانشاه نیز موید این مطلب است و فروش این واحد نیز قابل توجه بوده این فعالیت موجب شد که ضمن توقف تخفیف قیمت نیز کیلویی 20 تومان افزایش یافته است.

مشکل فعلی بازار محدودیت عرضه کالای اماده بارگیری  و با کیفیت است اگر این محدودیت ادامه و قیمت محصولات فولادی برای قیمت ناودانی و تیرآهن و سایر محصولات از حد انتظار فراتر رود امکان ورود محصولات غیر استاندارد و بی کیفیت در بازار دور از انتظار نخواهد بود.

توصیه به خریداران فولاد در هفته جاری

توصیه به دوستان و همکاران این است که مطلع باشند که در هنگام خرید گرچه مولفه قیمت فاکتور مهمی محسوب می شود ولی خرید کالای کم کیفیت و گاها غیر استاندارد و در عین حال ارزان ، نوعی دور ریز دارایی و سرمایه خواهد بود

گاهی افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی نبشی و تیرآهن بر پایه مولفه های اقتصادی ( رشد اقتصادی )  است و  نتیجتا فعالیت در چنین بازاری تقریبا خوشایند جلوه می کند یعنی منفعت ( سود ) حاصل از تغییرات صعودی قیمت رضایت بخش جلوه می کند ولی وضعیت فعلی بازار و شاید اقتصاد خرد فعلی ، معلول بیماری اقتصادی و آمیختگی سیاست و اقتصاد و شاید چیره گی سیاست بر اقتصاد است.

پس در چنین شرایطی با ریسک بالا ، ممکن است منفعتی حاصل گردد ولی با رضایت مندی عمومی همراه نیست امیدواریم متولیان و مسئولان اقدامات عاجلی انجام دهند و نگرانی عمومی بزودی  جای خود را به آرامش و ثبات  بدهد یادتان باشد امنیت مهمترین اصل در هرجامعه  و بویژه  در فعالیت  های اقتصادی است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0