0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تداوم خوشبینی در بازار فولاد

در روزهای جاری خوشبینی نه تنها در بازار فولاد بلکه در سایر بازارهای کالایی نیز مشاهده می گردد. این روند در نهایت به ایجاد آرامش و اعتماد در بازار منجر خواهد شد. اگرچه در نهایت این روند سبب تداوم افت قیمت محصولات فولادی خواهد شد که طی هفته گذشته شاهد شدت این روند در حوزه قیمت پروفیل قوطی و سایر مقاطع نیز بودیم.

با کاهش نرخ ارز و سکه و همچنین محصولات فولادی بازارهای کالایی نیز چهره دیگری به خود گرفته و این امر برای بسیاری از فعالان این حوزه چندان جالب نمی باشد. در اکثر بازارهای جهانی نیز شاهد کاهش ارزش دلار و روند صعودی قیمت محصولات بودیم.

آنچه از بازار مشاهده می شود این است که روند نزولی قیمت پروفیل قوطی میلگرد تیرآهن و سایر محصولات کم و بیش مشاهده می گردد اگرچه این روند طی روزهای گذشته در تحلیل های مختلف توسط فعالان این حوزه پیش بینی شده بود ولی آنچه جالب بوده و قابل پیش بینی نیز نمی باشد این است که سقف قیمت ها در حوزه های مختلف هر روز با تغییراتی همراه است و در صدر آن ها نیز قیمت میلگرد خودنمایی می کند.

میزان تقاضا در هفته قبل روند نزولی را طی کرده و در کنار کاهش میزان تقاضا میزان عرضه نیز خصوصا برای شرکت های بزرگ کاهش یافته است و این امر در بازار صادرات بیشتر مورد توجه بوده است. در روزهای جاری همان طور که پیش بینی می شد مقاومت های زیادی در جهت کاهش نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی در برخی کارخانجات صورت گرفت ولی نتوانست تاثیر زیادی بر بازار داشته باشد هرچند بازار فولاد به شدت تضعیف گشته و به نظر می رسد در هفته جاری باید شاهد افت بیشتر قیمت در تمامی حوزه ها باشیم.

قیمت پروفیل

مقابله کارخانجات در برابر کاهش قیمت ها

برخی از کارخانجات در جهت مقابله با روند نزولی قیمت ها نرخ های پیشنهادی خود را ثابت اعلام کرده اند هر چند این روند نیز نتوانسته چندان با کاهش قیمت ها مقابله کند چراکه رقابت منفی ایجاد شده در سطح بازار در نهایت آن ها را ملزم به کاهش قیمت ها خواهد کرد.

خبر مهم دیگری که طی هفته گذشته مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت افزایش میزان نظارت ارگان ها در بازار فولاد و عملکرد آهن فروشان و انبارها بوده است و سخت گیری دولت در حوزه عملکرد فولاد افزایش یافت. به نظر می رسد چنانچه روند نزولی قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و سایر محصولات در هفته جاری نیز ادامه یابد انرژی کاهشی جدیدی را به بازار منتقل خواهد کرد ولی پس از آن بازار با مقاومت در این حوزه روبرو خواهد شد.

همچنان برخی از واحدهای تولیدی قیمت های پیشنهادی خود را ثابت اعلام کرده و همین روند ممکن است در هفته جاری اندکی از شتاب کاهش قیمت ها را کاهش دهد. هرچند بازار فولاد هیچگاه به طور دقیق قابل پیش بینی نبوده و تحلیل را در این حوزه مشکل می سازد.

تنها پیش بینی که می توان برای بازار هفته جاری مطرح کرد تداوم روند نزولی قیمت محصولات فولادی ولی با شیب کم تر می باشد چراکه در حال حاضر سیگنال های موجود چندان مشخص نبوده و هر پیشنهاد قیمتی ممکن است سبب جهت گیری در روزهای آتی باشد.

نرخ شمش تعیین کننده بازار در هفته جاری

مشکل دیگری که ممکن است وجود داشته باشد این است که برخی از تولیدکنندگان با زیان هایی در هفته قبل مواجه شده اند و این امر ممکن است منجر به مقاومت در برابر روند نزولی قیمت ها در هفته جاری گردد. البته باید توجه داشت که نرخ شمش نیز تا حد زیادی تعیین کننده روند بازار در هفته جاری خواهد بود.

قیمت این محصول در روزهای گذشته روند نزولی را طی کرده است. در نخستین روز هفته قیمت شمش برای اندازه های 15-125 میلی متر به میزان 29988 ریال بوده و در روزهای پایانی هفته نرخ آن به 29400 ریال رسیده است. کارخانه های تولیدکننده این محصول طی هفته گذشته قیمت محصول تولیدی خود را پایین آوردند ولی به علت کاهش شدید میزان تقاضا شرایطی را نیز برای عرضه خود قائل شدند.

به نظر می رسد روند نزولی قیمت شمش در هفته جاری نیز ادامه داشته باشد و علت این امر را می توان علاوه بر رکود در بازار مقاطع فولادی و قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و سایر مقاطع روند نزولی نرخ ارز و تصمیمات جدید در خصوص بازار ثانویه ارز دانست. بنابراین روند آتی بازار در حوزه مقاطع تا حد زیادی تحت تاثیر نرخ شمش در روزهای آینده می باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0