0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عقب نشینی و رکود بازار فولاد ادامه دارد

کلیه بازارها تحت تاثیر ریزش دلار در حال حاضر در سایه رکود به سر می برند؛ رفتار عقب ‌نشینی و شدت رکود حاکم بر آن ها اما متفاوت است. حال و روز اکثر بازارهای کالایی این روزها نیاز به توصیف نداشته و تقریبا برای همگان عیان است؛ “سایه رکود و امتناع تقاضا از خرید”. در حال حاضر بنا بر شرایط موجود و روند کاهشی حوزه های ارزی؛ عمده بازارهای کالایی اعم از بازار آهن آلات را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود که مشخصه بارز هر سه دسته رکود حاکم بر روند کلی بازار کنونی است :

۱) گروه اول گروهی هستند که عمده مواد اولیه خود را از بازار داخلی تامین می کنند؛ علی رغم متاثر شدن از تحریم ها این موضوع در نرخ تمام شده تولید آن ها چندان اثر گذار نیست؛ این گروه از تولیدکنندگان با تکیه بر افزایش هیجانی که در حوزه دلار حاشیه بازار پیش از این رخ داده بود؛ صعودی شده بودند که مجددا با فروکش نمودن نرخ ارز و افزایش ارزش ریال؛ در صورت ادامه تثبیت دلار در کانال ۱۰ الی ۱۱ هزار تومانی یا حتی پایین تر؛ دیر یا زود محکوم به عقب ‌نشینی هستند؛ و به طوری که دیده می شود علی رغم مقاومت بازیگران این حوزه یک روند کاهشی تدریجی و فرسایشی بر این حوزه ها حاکم شده است.

نمونه شاخص این بازار؛ بازار داخلی آهن آلات  ( به استثنای ورق کلاف گرم نازک) است که رکود و عقب ‌نشینی ممتد طی ۲۰ روز اخیر در این حوزه کاملا مشهود دیده می شود؛ طلا و مصنوعات آن هم به نوعی در همین گروه جای دارد.

۲) گروه دوم عمدتا شامل کالاهایی هستند که تحت تاثیر روند هیجانی دلار در یک پروسه زمانی افزایشی شدند؛ اما به دلیل مواد اولیه و یا خود کالای عمدتا وارداتی و تاثیر مستقیم تحریم های ثانویه آمریکا؛ با وجود این که دلار ریزش داشته است؛ از آن جایی که واردات مواد اولیه آن ها یا خود این محصولات در شرایط فعلی دشوار و پر هزینه است؛ و بنا بر محدودیت عرضه های داخلی؛ به موازات عقب ‌نشینی نرخ ارز؛ همگام با این پروسه عقب ‌نشینی نکرده اند؛ و کاهش آن ها مستلزم یک پروسه زمانی طولانی تر است هرچند که از سایه رکود سنگین در امان نمانده اند. بازار تلفن همراه و برخی لوازم برقی وارداتی مثل لوازم آسانسور؛ نمونه مشهود این نوع کالاها هستند .

قیمت آهن آلات

۳) نوع سوم بازارها که به نظر می رسد در حال حاضر جان سخت ترین نوع بازار در روند عقب ‌نشینی در این برهه از زمان باشند؛ کالاهایی هستند که علاوه بر دارا بودن محدودیت های گروه دوم؛ از محدودیت عرضه انحصاری تولیدکننده داخلی و همچنین برتری تقاضا بر عرضه داخلی هم برخوردارند. این گروه کالایی به دلیل امتیاز ویژه انحصاری و حمایت دولتی که برای عرضه کنندگان داخلی آن فراهم شده است؛ از مارجین به وجود آمده فعلی نهایت استفاده را برده به طوری که برآورده شدن انتظار عقب نشینی محسوس در این حوزه های کالایی کمی سخت محقق خواهد شد . مشخصه دیگر این گروه کالایی وجود تقاضای بالقوه هر چند کم رنگ تر در شرایط رکود، برای این نوع کالاهاست .

نمونه مشخص این گونه کالاها؛ بازار خودروسازها و همچنین ورق کلاف گرم نازک در بازار داخلی می باشد.

بازار نیاز به کف سازی های جدید دارد

نرخ مواد اولیه جدید؛ نرخ شمش فولادی جدید؛ کف سازی های محصول نهایی جدید را طلب می نماید؛ واقعیت موجود این است که در پروسه افزایش هیجانی دلار و سپس ریزش آن؛ حداقل حدود ۳۰ درصد نقدینگی بسیاری از سرمایه گذاران بازار دود شد و به هوا رفت و این نیز در اوج نارضایتی ها گذشت.

این پروسه برای تیم اقتصادی دولت یک پیروزی بزرگ در حذف حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد از نقدینگی موجود در بازار و تقویت ریال در برابر دلار به حساب می آید؛ ارزش ریال با تقویت و پشتوانه این سوخت ۲۰ الی ۳۰ درصدی نقدینگی کاذب در گردش بازار تقویت شد و دلارهای خانگی را در صف صرافی ها قرار داد که این هم یک امتیاز بزر‌گ دیگر برای تقویت ریال محسوب می شود.

به نظر می رسد که پس از حذف حدودا ۳۰ درصدی نقدینگی مردم از چرخه پولی کشور در فرایند بالا و پایین شدن دلار؛ حالا هدف بعدی دولت جلوگیری از زایش مجدد این ۳۰ درصد نقدینگی حذف شده و برخورد با منبع آن یعنی سودهای بانکی بیست و چند درصدی باشد که در حال حاضر به مردم پرداخت می شود.

بانک مرکزی چند روزی است که به صراحت اعلام کرده، سود بانکی بالای ۲۰ درصد خط قرمز اوست و عنوان شده به شدت با بانک های خاطی برخورد خواهد کرد.

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا توانایی ایستادگی در برابر سودهای جذاب بانک های خصوصی را دارد یا خیر ؟!

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری