0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آیا در شرایط فعلی صادرات صنعت فولاد ایران به دمپینگ متهم است؟

صادرات آهن آلات چین به عنوان بزرگترین صادرکننده فولاد، بارها کشورهای دیگر را با خطر مواجه کرده است. بخش اعظمی از جنگ تجاری اخیر چین و آمریکا مربوط به بخش فولاد است. صنعت فولاد ایران در دو مرحله ؛ یکی در دولت دوم اصلاحات که با ثبات قیمت ارز مواجه بودیم (و با سیل ورود میلگرد و ورق چینی مواجه شدیم) و دیگری در دولت اول تدبیر و امید (که قیمت ارز در حال فشرده سازی بود و شاهد ورود کلاف گرم و ورق ۲ چینی بودیم) شاهد بروز این پدیده بود و در تله چینی ها گرفتار شد. به گفته فدک فلز در شرایط فعلی قیمت آهن آلات صادراتی اعم از تیرآهن و میلگرد و ورق (به غیر از سنگ آهن، اسلب و گندله)  پایین تر از نرخ های جهانی و نرخ Cis است. به عنوان مثال در حالی که نرخ میانگین میلگرد Cis در حدود ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار است میلگرد ایران در قیمت هایی در حدود ۳۸۰ الی ۴۰۰ دلار به کشورهای همسایه صادر می شود.

آیا هر ارزان فروشی خارجی به معنای دمپینگ است؟

نه؛ صادرات فولاد ایران به دو دلیل از اتهام دمپینگ مبرا است

اول ؛ این که قیمت های صادراتی فعلی فولاد برای تولید کنندگان سودآور است.

دوم؛ قیمت های صادراتی؛ از قیمت های داخلی به مراتب بالاتر است (دمپینگ عکس این روند است)

دامپینگ فولاد

دلیل ارزان بودن فولاد صادراتی ایران چیست؟

اول؛ کاهش نرخ برابری ریال در برابر دلار

اقتصادهای بزرگ دنیا مثل چین، ژاپن و کره (که نرخ بهره نسبتا پایینی دارند) در موارد متعدد برای حفظ قدرت صادراتی محصولات خود از حربه کاهش مصنوعی قیمت برابری ارزهای خود در برابر دلار استفاده می کنند. اکنون خوب یا بد این اتفاق در اقتصاد ما رخ داده و فرصت استثنایی برای صادر کنندگان به خصوص بخش فولاد ایجاد کرده است.

دوم؛ نیروی کار ارزان؛ ایران از معدود کشورهایی است که از نیروی کار ارزان ۱۰۰ دلار در ماه بهره می برد

انرژی ارزان؛ سالانه ده ها میلیارد دلار یارانه آشکار و پنهان در اقتصاد ایران بلعیده می شود که بیش از ۸۰ درصد آن در بخش انرژی می باشد.

هزینه انرژی تولیدکنندگان ایرانی در مقایسه با تولید کنندگان دیگر کشورها نزدیک به صفر است

تاثیر تحریم ها

سال گذشته، بحث بازگشت تحریم ها باعث بروز مشکلات بسیاری در بازگشت وجوه حاصل از صادرات ایجاد کرده است به همین دلیل تولیدکنندگان بزرگ دولتی فولاد، بسیاری از مشتریان بزرگ خود در  کشورهای دور دست را از دست دادند. این گروه برای حفظ مشتریان باقی مانده در کشورهای اطراف به خصوص کشور عراق؛ و برای رقابت با بازار صادراتی ترکیه، تخفیفات خوبی به مشتریان خارجی خود می دهند.

شرایط فعلی اقتصاد ایران؛ برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان (به خصوص در بخش فولاد) ایده آل و استثنایی است و برخی از کشورهای همسایه مثل ترکیه و پاکستان با ابزار تعرفه سعی در کنترل وضع فعلی دارند. امید این که با شرایط فعلی ؛ صادرات فولاد ایران از صادرات خام (که در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد حجم صادرات فولادی است) به سوی صادرات محصول متمرکز شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0