1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

اعتراض باربری ها به کجا رسید؟

در روزهای اخیر اعتراض رانندگان به نگرانی عمده فعالان بازار فولاد تبدیل شده است و در هفته جاری توانسته بر قیمت های پیشنهادی کارخانجات مختلف از جمله قیمت میلگرد نیشابور و قیمت نبشی ناب تبریز و سایر محصولات فولادی تاثیر بسزایی داشته باشد.

اعتراض و اعتصاب سراسری رانندگان روز گذشته بدون رسیدن به نتیجه مشخص وارد هفتمین روز خود شد

ذکر چند نکته جهت اطلاع دوستان الزامی است

 1. مهم ترین مانع در به نتیجه رسیدن  این اعتراضات عدم وجود یک تشکل قوی و تصمیم گیرنده واحد است. به عبارتی در چند روز اخیر هرکسی ساز خودش را می زند اختلاف جدیدی  از روز یک شنبه هم  بین رانندگان شهری و بیابانی  واقع شده و ظاهرا رانندگان بیابانی خواستار تجمیع اعلام بار شهری و بیابانی در یک سالن واحد هستند. دلیل این اعتراض نوبت های طولانی وکرایه های پایین نسبت به مسیر طولانی در اعلام بار بیابانی است.
 2. سن زیاد ناوگان حمل و نقل جاده ای کشور به خصوص حمل و نقل شهری  بازدهی اقتصادی این حوزه را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. افزایش زیاد قیمت قطعات یدکی و بی انصافی بعضی از یدک فروشان (که گاها سود تا 7 درصد ماهیانه را جدای قطعات یدکی منظور می کنند.) از دیگر مشکلات رانندگان است.این صنف به علت مشکلات عدیده مالی تقریبا همگی درگیر وام و اقساط لوازم و لیزینگ خودروی خود  هستند و به صورت ماهیانه اقساط لوازم یدکی و خودرو خود را پرداخت می کنند.به نظر می رسد یکی از اوجب واجبات در بخش حمل و نقل سعی در نوسازی ناوگان حمل و نقل  جاده ای و شهری است که ظاهرا با وضع فعلی اقتصاد کشور و جیب خالی رانندگان این نیاز بیشتر به خواب های طلایی می ماند.
 3. هزینه تحمیل شده به اقتصاد کشور در طول یک هفته اخیر بسیار سنگین  و کمر شکن بوده است و حتی در برخی بخش ها مثل مواد خوراکی و سیفی جات که فاسد شدنی هستند موجب سوخت شدن سرمایه یک ساله فعالان اقتصادی و بخش کشاورزی خواهد شد. اما متاسفانه تا کنون وزارت راه و شهرسازی تا کنون تلاش جدی در جهت مرتفع نمودن این مشکل از خود نشان نداده است.

قیمت نبشی باربری

زیان های وارده به صنعت فولاد در روزهای آتی مشخص خواهد شد

امید آن که این مشکل هرچه زودتر و قبل از آن که تبدیل به بحران شود با ورود مسئولین مرتفع شود و وضعیت به روال عادی بازگردد. قطعا هر روز ادامه وضع فعلی هزینه کمر شکنی برای دولت و فعالان اقتصادی در پی خواهد داشت. و خصوصا در بخش فولاد و قیمت نبشی و سایر محصولات تاثیرات مخرب زیادی خواهد داشت.

جریان اعتراضی حمل و نقل به نوعی نظم بازار فولاد ایران را به هم ریخته است به طوری که موجودی کالاهای مواد اولیه در واحدهای تولیدی رو به اتمام است و ادامه این روند به تعطیلی منجر خواهد شد.

در حال حاضر حوزه آهن اسفنجی حدود 30 تومان افزایش قیمت و در محدوده 1275 تومان پیشنهاد قیمت می شود در حوزه شمش القایی و قوسی شاهد نزدیک شدن قیمت ها به محدوده 2600  تومان هستیم و حتی شنیده شده است که غلتک سازان شمش خود را در محدوده قیمتی 2585 تومان معامله کرده اند. این تغییرات قیمت شمش در نهایت بر قیمت نبشی و تیرآهن و سایر مقاطع تاثیرگذار خواهد بود.

قرار بود در این هفته یکی از واحدهای بزرگ تولید شمش در بورس کالا محصولات خود را عرضه کنند ولی گویا این واحدها به فرمول مصوبه دولت معترض بوده و پیشنهاد کرده اند که به جای قیمت فوب CIS نرخ CFR ایران را مد نظر قرار دهند. البته دولت موافقتی نکرده و واحدهای بزرگ تولید شمش برای عرضه مقاومت می کنند.

خبر ساعت 14 در روز یک شنبه اعلام کرد

دولت پذیرفته است که افزایش 20 درصد در تمامی مبادی برای رانندگان انجام شود. مساله قیمت گذاری بر حسب تن / کیلومتر از سوی نمایندگان رانندگان  و سازمان راهداری در حال بررسی است.

کارگروهی تشکیل شود تا به بررسی درخواست ها و مطالبات رانندگان بپردازد این کارگروه همچنین در خصوص مواردی چون بیمه شخص ثالث، سوخت، لوازم یدکی و لاستیک و سایر درخواست ها قرار است اقداماتی انجام دهد که الزامی ترین آن بررسی درخواست معترضین است.

در روز گذشته براساس اخبار موثق مطلع شدیم بارگیری محصولات فولادی از برخی مبادی شروع شده است. امید است با ختم به خیر شدن موضوع احقاق حق عزیزان زحمت کش در ناوگان حمل و نقل، با تدابیر لازم جلوی سو استفاده افراد سودجو و تخریب گر گرفته شود. و به زودی شاهد بهبود در قیمت نبشی و سایر محصولات فولادی باشیم.

به گفته منابع خبری گفتگوهای انجام شده اخیر بین دولت و نمایندگان رانندگان تقریبا مورد رضایت و توافق جمع کثیری از شاغلین این صنعت شده است.

قیمت نبشی باربری

برقراری بهبود بازار و قیمت نبشی ناودانی و سایر محصولات تا پایان هفته جاری

اما هنوز عده ای در حال ناسازگاری کردن هستند و هنوز امنیت بین استانی در برخی نقاط به دلیل برخی شیطنت ها کاملا برقرار نیست که گزارشات از آمادگی نیروهای انتظامی دارد و به نظر می رسد از امروز جریان عادی حمل و نقل آغاز گردد. همچنین از صبح روز گذشته با ورود نیروی انتظامی به پایانه حمل و نقل اصفهان ورق برگشت.

با روشن شدن نقش عوامل خارجی در اعتصاب چند روز اخیر و تزریق پول جهت گسترش اعتصابات نیروی انتظامی در حال شناسایی سرشاخه های این اغتشاش می باشد.

نیروی انتظامی ضمن حضور در پایانه با اعلام شفاهی به باربری ها اعلام کرده است با هرگونه مزاحمت افراد سرخود در امر بارگیری به شدت برخورد می کند و از فعالان درخواست کرده هرگونه مزاحمت رانندگان سرخود را سریعا اطلاع دهید.

از قرار معلوم  سالن شهری و بیابانی به عنوان مرکز اصلی آشوب توسط نیروی انتظامی پلمپ شده و امید است از امروز شاهد گشایش در امور خواهیم بود. فعالان بازار امیدوارند بازار فولاد از امروز به روند عادی خود بازگشته و شاهد بهبود قیمت نبشی و شمش و سایر محصولات باشیم.

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0