0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

پیش بینی قیمت ورق گالوانیزه

قیمت ورق گالوانیزه در طی یک ماه گذشته نوسانات زیادی را تجربه کرده است. اگرچه در آغاز سال جدید بخشی از این نوسانات قیمت قابل پیش بینی بود، اما افزایش ناگهانی قیمت دلار به نوسانات قیمت در این بازار دامن زد و باعث بی ثباتی آن شد. ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان این محصول است، بنابراین نوسانات قیمت ورق گالوانیزه می تواند باعث سردرگمی تولید کنندگان و مصرف گنندکان این محصول شود.
از طرفی با اقدامات یکجانبه آمریکا و رژیم صهیونیستی، تنش در خاورمیانه افزایش یافته است. این موضوع مشکلاتی را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشورمان به وجود آورد. از آنجا که ورق گالوانیزه یکی از محصولات صادراتی کشور است، شرایط فوق می تواند باعث نوسان قیمت این محصول به ویژه قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه به دلیل حجم بالا در صادرات شود.
البته محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه کشورمان) به تازگی به اروپا سفر کرده است، تا مذاکراتی را برای تثبیت برجام انجام دهد. در صورت موفقیت آمیز بودن این مذاکرات و ناکامی آمریکا از برهم زدن برجام، ثبات دوباره به بازار ارز کشور بازخواهد گشت.

دلار رسمی و غیر رسمی و سردرگمی بازار

دولت برای سروسامان دادن به بازار ارز راهکارهایی را مدنظر قرار داد. یکی از این راهکارها این بود که خدمات ارزی دوباره توسط بعضی از بانک های کشور ارائه گردد.
از اینرو صادرکنندگان و واردکنندگان برای تحویل و تامین ارز خود باید از طریق بانک ها و صرافی های مجاز اقدام کنند. اما فقدان یک سازوکار مناسب، باعث سردرگمی طرفین شده است.
به همین دلیل علیرغم اعلان دولتمردان مبنی بر وجود ارز کافی در کشور، سردرگمی در این بازار همچنان وجود دارد. از اینرو دولت باید سریعتر اقداماتی در جهت سروسامان دادن به این وضعیت انجام داد تا صادرکنندگان، واردکنندگان و بانک های دچار سردرگمی نشود.
اگر چنین شرایطی حاصل شود، نوسانات ارز کاهش خواهد یافت. به دنبال آن نیز نوسان قیمت ورق گالوانیزه تثبیت می شود.

قیمت ورق گالوانیزه

احتمال جنگ در خاورمیانه و نوسان قیمت ها

ژان ایو لو دریان (وزیر خارجه فرانسه) به خبرگزاری رویترز گفت اقدامات آمریکا در خاورمیانه باعث ناآرامی این منطقه شده است. این اقدامات حتی می تواند منجر به جنگ در خاورمیانه شود.
وی در مجلس فرانسه نیز اعلام کرده بود که ناآرامی ها و خشونت در منطقه خاورمیانه زیاد است. از اینرو بروز جنگ در این منطقه محتمل خواهد بود.
وزیر خارجه فرانسه به این موضوع اشاره کرد که این کشور از اقدام آمریکا در رابطه انتقال سفارت خود به بیت المقدس حمایت نمی کند. البته چندی پیش (امانوئل ماکرون) رئیس‌جمهور فرانسه نیز این تصمیم آمریکا را ناقض قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت دانست.
در صورتی که پیش بینی وزیر امور خارجه فرانسه درست باشد. جنگ در خاورمیانه باعث از بین رفتن ثبات این منطقه می شود. این موضوع نرخ ارز را تحت تاثیر قرار خواهد داد و باعث بی ثباتی صادرات می شود. به طور قطع در چنین شرایطی قیمت ورق گالوانیزه نیز مانند دیگر کالاها نوسانات زیادی را تجربه می کند.

موفقیت آمیز بودن مذاکرات ظریف و بازگشت ثبات به بازار

وزیر امور خارجه کشورمان به منظور گفتگو با کشورهای اتحادیه اروپا در مورد برجام، راهی پایتخت بلژیک شد. وی توئیتی را در مورد سفر خود منتشر کرده است.
ظریف در این توئیت مذاکرات با نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزرای سه کشور اروپایی را بسیار مثبت ارزیابی کرد. وی از توافق تما طرفین در مورد اقداماتی در جهت تضمین درباره منافع اقتصادی ایران خبر داد.
با توجه به تمایل اروپا به پایبند ماندن به برجام و مثبت بودن مذاکرات وزیر امور خارجه کشورمان با اتحادیه اروپا، احتمالا خبرهای خوبی در راه است. مثبت بودن نتایج این مذاکرات می تواند به بازگشت ثبات ارز و یا لااقل ملایم شدن شیب افزایش ارز منجر شود.

تاثیر شرایط بر قیمت ورق گالوانیزه

همانطور که یاد شد شرایط فوق باعث تاثیرات زیادی بر بازار ارز کشور می شود و صادرکنندگان را نیز با چالش های زیادی مواجه می کند. این موضوع بر بازارهای محصولات داخلی از جمله آهن آلات نیز به شدت تاثیر خواهد گذاشت.
نوسانات اخیر قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد و فولاد مبارکه ناشی از همین شرایط است. این دو محصول از بهترین محصولات بازار این ورق ها هستند، از اینرو تقاضای برای آنها نیز بیشتر است. بنابراین نوسانات قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه و شهرکرد بیشتر مورد توجه خواهد بود.
با توجه به مخالفت های جامعه جهانی با اقدامات یکجانیه و تنش برانگیز آمریکا احتمالا شرایط اخیر به ثبات خواهد رسید. به علاوه با مثبت ارزیابی شدن تلاش وزارت امورخارجه کشور و اتحادیه اروپا به منظور پایبندی به برجام، خروج آمریکا از این توافق را بی نتیجه خواهد کرد.
در چنین شرایطی صادرات کشورمان نیز ثبات قبل را حفظ خواهد کرد و تولیدکنندگان با مشکل مواجه نخواهند شد. در این چنین شرایط نوسانات قیمت ها در بازار آهن آلات نیز به وضعیت قبلی خواهد رسید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0