تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

تاثیرات سفر شینزو آبه بر بازار فولاد

تاثیر شینزو آبه بازار فولاد

نقدی کوتاه بر بازارها پس از سفر نخست وزیر ژاپن

همان طور که در هفته گذشته هم بیان شد، سطح انتظارات از خروجی سفر نخست وزیر ژاپن به ایران،  کمی بیش از واقعیات موجود بود. روز پنج شنبه و پس از پاسخ مقام رهبری به ایشان، و همزمان با انتشار خبر مربوط به نفت کش ها، شاهد ورود بخشی از تقاضای پشت صف به بازارها از جمله بازار آهن آلات بودیم. همین دو عامل باعث افزایش جزئی در بازار ارز و مسکوکات و هم چنین بازار خودرو و فولاد شد. پنج شنبه بخشی از بار روانی این دو خبر تخلیه شد. پیش بینی می شود روز شنبه هم شاهد نوسانات محدود در بازارها باشیم. گروهی از فعالان بازار مقاطع که در روز پنج شنبه به علت محدود بودن زمان موفق به انجام خریدهای خود نشده اند، امروز وارد گود می شوند اما حجم خریدها به گونه ای نخواهد بود که باعث افزایش قیمت دامنه دار در بازار فولاد شود. به علاوه اخبار مربوط به گشایش بازار متشکل ارزی و کنترل بازار ارز نیز دامنه نوسانات را محدود می کند.

لازم به ذکر است رکود جدی ترین شاخصه اقتصاد ایران در روزهای پیش روست. در شرایط رکود دامنه نوسانات چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ زمان محدود است پس در چنین شرایطی انتظارات تورمی رو به کاهش می گذارد. فراموش نکنید در روزهای پیش رو، نوسان گیری در کلیه بازارها چیزی فراتر از سود بانکی نخواهد بود، پس برای خرید بیشتر در روزهای پر نوسان عجله نکنید، موج های نوسانی به سرعت فروکش می کند.

حتما بخوانید :  نیمه بهمن به پایان رسید.. چه خبر از بازار میلگرد؟

بررسی سفر شینزو آبه

ابتدای بازگشایی بازار روز پنج شنبه؛ علی رغم افزایش ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومانی نرخ دلار صرافی نسبت به صبح روز چهارشنبه؛ به عنوان یک عامل اثرگذار بر روند بازار؛ تغییرات محسوسی در سمت و سوی قیمت ها دیده نشد تا این که انتشار خبر آسیب مشکوک دو کشتی نفت کش در دریای عمان و متعاقب آن افزایش حدودا ۴ درصدی قیمت جهانی نفت؛ و سپس انتشار خبر مهم بعدی مبنی بر نتیجه دیدار نخست وزیر ژاپن و رهبر انقلاب؛ برخی چشم انتظاری ها در فرجام این دیدار هم به پایان رسید؛ متعاقب این اتفافات، مجددا دلار حاشیه بازار برای صعود بیشتر خیز برداشت.

طبق روال قابل پیش بینی بازار؛ در واکنش به خبر افزایش بیشتر دلار حاشیه بازار؛ ضمن این که مظنه طلا هم حدود ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان گران شد؛ اکثر بازیگران طرف عرضه بازار فولاد هم در واکنش به این تغییرات در ساعات پایانی بازار، یا فروش ها را بستند، یا تخفیفات را کم کردند و یا بین ۵۰ تا حداکثر ۱۰۰ تومان افزایش قیمت را در دستور کار دقایق پایانی فعالیت خود قرار دادند به طوری که فعالیت بازار در دقایق پایانی از حالت شفاف خارج شده و نهایتا ادامه آن به روز شنبه موکول گردید.

به عنوان یک الگوی رفتاری قابل پیش بینی بانک مرکزی؛ به احتمال زیاد، ابتدای هفته، صرافی ملی به جهت محیط شدن بر بازار حاشیه ارز؛ در اولین قدم با افزایش نرخ اسکناس دلار صرافی پا به میدان گذاشته و سپس به تدریج و همزمان با فروکش نمودن هیجانات به وجود آمده؛ مجددا و به صورت پلکانی اقدام به کنترل این روند خواهد نمود.

حتما بخوانید :  افت و خیز قیمت ورق کرکره بازار جهانی در ماه نوامبر

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۲٫۸ / ۵٫ تعداد رای: ۴

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button