0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش مختصری از وضعیت بازار مقاطع طویل فولادی دو هفته اخیر

مدتی است که متاثر از برخی التهابات موجود فضای اقتصادی کشور؛ اکثر مبادی حوزه فولاد هم به لاک احتیاطی فرو رفته‌ اند، به طوری که فروش ها در بازه زمانی محدود و با احتیاط صورت می گیرد و این امر بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی تاثیر داشته است.

هم چنین شرایط حاکم بر بازار به گونه ای عادی نیست به طوری که اکثر فعالان اقتصادی اخبار سیاسی و روند مذاکرات برجامی را به دقت زیر نظر گرفته و با هر تلنگری واکنش نشان می دهند.

بازار فولاد خیلی شکننده و دفاعی به نظر می رسد؛ مسئله مهمی که در حوزه فولاد و در کشور ما شفاف دیده می شود؛ عدم وابستگی قابل توجه مواد اولیه این حوزه به تحولات ژئوپولیتیکی ایران است.

مسئله ای که در ذات خود باعث تضمین عدم مشکل قابل توجه از حیث تامین مواد اولیه تولیدکنندگان فولاد داخل کشور می شود؛ البته در این میان، متاسفانه هستند کسانی که بی میل به بازار آشفته نبوده و منفعت آن ها در ماهی گرفتن از آب گل آلود و وجود برخی هیجانات مقطعی بهتر تعریف می شود. تمامی این اوامر در نهایت سبب افزایش بی رویه قیمت میلگرد و سایر مقاطع در بازار شده و به زیان مصرف کننده نهایی می باشد.

در روزهای پایانی هفته گذشته نیز اعتصاباب رانندگان نظم بازار فولاد را به طور کلی با مشکل مواجه ساخت. با شروع اعتصابات به نظر می رسید که در هفته جاری این اعتصابات به پایان برسد ولی متاسفانه همچنان شاهد تداوم این روند در بازار و بسته شدن فروش کارخانجات می باشیم.

مروری بر بازار مقاطع و قیمت میلگرد روزهای پایانی هفته گذشته

روز چهارشنبه هفته گذشته بازار مقاطع طویل فولادی علی رغم بروز برخی مشکلات در سمت بارگیری و امتناع رانندگان از حمل بار؛ تقریبا آرام و ساکت بود و قیمت روز میلگرد و تیرآهن و سایر مقاطع نیز ثابت اعلام گردید هر چند کمی شیطنت هم در برخی از مبادی نورد دیده شد؛ اما در کل تقاضا ضعیف بود.

متوسط شاخص نرخ حوزه قراضه آهن هم بنا بر اعلام نرخ باکس، تقریبا بدون تغییر و ثابت گزارش شده اما حوزه شمش القایی بنا بر همین گزارش در برخی مبادی با افزایش 10 تومانی اعلام شده است.

اعتصاب رانندگان فولاد

در روز پنج شنبه نیز خبرها از گوشه وکنار استان اصفهان حکایت از ادامه اعتصاب رانندگان وکامیون داران داشت . از روز چهارشنبه تانکر های حمل سوخت هم به این مجموعه اضافه شدند‌. و مشکل سوخت و حتی بنزین هم به مابقی مشکلات اضافه شده است.

علاوه بر متغیرهای اثر گذار معمول بازار و بحث روز نیمه تعطیل پنجشنبه؛ موضوع تاخیر در بارگیری به دلیل برخی اعتصاباتی که فعلا در حوزه کامیون داران رخ داده است.

این مسئله مزید بر علت کاهش انگیزه خرید در سمت تقاضا شده بود و لذا امروز بازار متاثر از این موضوع تقریبا در اکثر حوزه ها با حداقل تحرک و تقریبا تعطیل بود.

فعالیت مجموعه فولاد هفته جاری عملا مختل شده است

هرچند مسئولین قول افزایش  ۱۵تا ۲۰درصدی کرایه ها را داده اند اما هنوز رضایت انجمن  رانندگان در این مورد و تضمین های لازم کسب نشده است.

از دو روز پیش هم  فعالیت مجموعه فولاد عملا مختل شده است و هیچ حرکت قابل توجهی انجام نمی شود و قیمت میلگرد و سایر محصولات ثابت اعلام شده است.

با این حال از مطایبات برخی از فعالان بازار در این اوضاع نامساعد بازار فولاد افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن و فرصت طلبی در برخی مبادی است.

این حرکت و اعتراض مدنی رانندگان که فقط به جهت اصلاح کرایه ها و احقاق حقوق رانندگان بوده است از روز چهارشنبه در رسانه های خارجی و معاند هم منعکس شده است.

امید این که در این شرایط حساس این حرکت سالم تبدیل به فرصت طلبی برای دشمنان و بیگانگان نشود و هرچه زودتر با همدلی و همکاری رانندگان و مسئولین به وضع عادی باز گردد.

بنا بر اطلاعات کسب شده؛ ظاهرا روند اعتراضات رانندگان در گوشه و کنار کشور طی هفته جاری همچنان ادامه دارد؛ اکنون یک مشکل پیش روی دیگر بحث احتمال کمبود سوخت در برخی از شهرها به دلیل اختلال در حمل و نقل سوخت است.

در روز یک شنبه طبق شنیده ها در ظهر جلسه ای با حضور نمایندگان صنف رانندگان و کامیونداران  و استاندار اصفهان بر گزار شد. ظاهرا روز شنبه هم در دفتر وزیر راه و شهرسازی جلسه مشابهی برگزار شده است.

واکنش رسمی مسئولین به این اعتراضات افزایش۲۰ درصدی کرایه، قول مساعد در زمینه حل مشکلات بیمه رانندگان و محاسبه کرایه بر اساس وزن بار بدون محدودیت 22 تن می باشد.

اما هنوز مورد زیاده خواهی رانندگان مبنی بر افزایش بیش از 20 درصد کرایه توافقی حاصل نشده است.

قیمت میلگرد اصفهان

نتایج فعلی اعتصابات روزهای اخیر

با این حال متاسفانه شنیده شد؛ هنوز مشکلات مربوط به محدودیت های حمل و نقل حل نشده و متاسفانه مقاومت رانندگان در برخی از مبادی مثل اصفهان ادامه دارد…

با ادامه این موضوع به تدریج شرایط به سمت حال وخیم تر شدن و شاید کمبود در برخی از استان ها پیش خواهد رفت و بر قیمت میلگرد و سایر محصولات به شدت تاثیرگذار خواهد بود.

به نظر می رسد اولین اثر ملموس اعتصابات اخیر  را افزایش 20 الی 40 تومانی فولاد ناب و قیمت نبشی ناب تبریز دانست. فولاد ناب از شرکت هایی است که در افزایش و کاهش قیمت کمتر احساسی عمل می کند و بر اساس قیمت تمام شده شمش تصمیم گیری می کند.

همان طور که پیش تر نیز گفته شد اثر افزایش کرایه ها در مسیرهای دورتر از دو استان اصفهان و یزد که تامین کننده اصلی شمش هستند بیشتر ملموس است.

مشکلی که برای حمل کالا این روزها شاهدش هستیم؛ عنوان می شود که بحث فقط بار زدن و روانه نمودن کالا به مقصد نیست؛ مشکل نا امنی راننده در طول مسیر است.

متاسفانه در برخی مسیرها دیده شده برای رانندگان کامیون توسط همکاران معترض مزاحمت ایجاد می شود، به طوری که یا از ادامه رفتن او را منصرف می کنند یا به وسیله نقلیه او آسیب می رسانند و به همین دلیل رانندگانی حتی حاضر به همکاری هستند، از ناامنی مسیر هراس دارند؛

برخی از رانندگان نیز عنوان کرده اند که شب بارگیری می کنند و باید شبانه گسیل شود تا مشکلات بین مسیر برای راننده پیش نیاید. امید است در روزهای آتی شاهد بهبود و رسیدگی بیشتر به این اعتراضات باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0