2.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نه تنها بر اقتصاد ایران که بر بازارهای سرمایه بین‌ المللی تاثیر گذار خواهد بود. انتخابات جدید ۲۰۲۰ نزدیک است و قطعا در بازارهای ایران نیز باعث نوساناتی می‌ شود. اینکه کدام حزب قرار است دولت آمریکا را برای چهار سال آینده حکمرانی کند برای ایران مسئله ای بسیار مهم به حساب می آید. در ادامه قصد داریم به بررسی تکنیکال انتخابات آمریکا بر بازارهای ایران که شامل تاثیر انتخابات بر دلار، بورس، طلا و تجارت است بپردازیم. علاوه بر این به بررسی این تاثیرات بر بازار آهن و فولاد نیز پرداخته خواهد شد.

تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران

تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران

طبق نظرات کارشناسان و متخصصان علم سیاست و اقتصاد انتخابات آتی ریاست جمهوری تاثیراتی را بر اقتصاد و در نهایت بازارهای ایران خواهد گذاشت. این انتخابات بر بازار آهن و فلزات ایران نیز بی‌ تاثیر نخواهد بود و بر قیمت آن به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم تاثیر خواهد گذاشت. در ادامه به بررسی انتخابات آمریکا بر چند بازار مهم ایران خواهیم پرداخت.

تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار بورس ایران

انتخابات آمریکا همچنین بر تجارت ایران با کشورهای مختلف تاثیر می‌ گذارد. در صورت به روی کار آمدن حزب جمهوری خواه در آمریکا تحریم‌ های سخت ‌گیرانه‌ تری برای ایران در پی خواهد داشت و به تبع آن تاثیر منفی بر تجارت‌ ها، واردات و صادرات به وجود می آید. شاخص بورس نیز دچار نوسان شدیدی می ‌شود و بسته به اینکه کدام حزب بر آمریکا حکمرانی کند ممکن است بالا برود یا کاهش پیدا کند. به عنوان مثال شاخص بورس طلا و دلار با حزب جمهوری خواه روند افزایشی پیدا خواهد کرد.

تاثیر انتخابات آمریکا بر قیمت دلار

انتخابات در آمریکا بین دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است‌، دو حزبی که در مقابل هم قرار دارند و سیاست‌ های آن ها کاملا با هم تفاوت دارد. همین امر خود نیز بر قیمت دلار تاثیر گذار خواهد بود؛ طبق پیش ‌بینی‌ های کارشناسان اقتصادی با بالا آمدن مجدد حزب جمهوری خواه قیمت دلار به شدت افزایش خواهد یافت که اصلا به نفع اقتصاد و بازار ایران نخواهد بود. این امر به صورت غیر مستقیم بر قیمت آهن در بازار ایران تاثیر می گذارد.

تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار بورس ایران

تاثیر انتخابات بر بازار طلا

طبق عقیده کارشناسان، بعد از انتخابات و با به قدرت رسیدن حزب دموکرات شاهد کاهش قیمت ارز و دلار و به تبع آن کاهش قیمت طلا در بازار ایران خواهیم بود. دموکرات ‌ها عقیده به اقتصاد آزاد ندارند و به همین جهت ثبات بیشتری را در اقتصاد و‌ بازار ایران خواهیم داشت. برعکس دموکرات ‌ها، جمهوری خواهان هستند که محور سیاست آن ها بر کمرنگ کردن نقش دولت در اقتصاد کشور است، آن ها بر این عقیده می باشند که مالیات باید کاهش پیدا کرده و افراد خود برای استفاده از خدمات هزینه کنند. با این تفکر افرادی که تمکن مالی کمتری دارند قادر نخواهند بود کاری از پیش برده و با افزایش قیمت طلا شاهد بی ‌ثباتی و گرانی زیاد در بازار ایران خواهیم بود.

تاثیر انتخابات بر بازار مسکن

بازار مسکن ایران یکی دیگر از مسائلی است که تحت تاثیر انتخابات آمریکا قرار خواهد گرفت. در طول سال ‌های اخیر رشد نجومی قیمت زمین و مسکن را شاهد بودیم و دلیل آن اعمال تحریم‌ های مختلف از سوی آمریکا و از طرفی افزایش نرخ دلار بود. تحریم مصالح و فلزات به طور مستقیم بر قیمت مسکن تاثیر می‌ گذارد و آن را افزایش می‌ دهد. به این ترتیب پیش ‌بینی افزایش قیمت ‌ها در بازار مسکن در صورت شدت گرفتن تحریم‌ ها بعد از انتخابات کار چندان دشواری نخواهد بود.

تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار آهن و فولاد

تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار آهن و فولاد

دولت جمهوری خواه آمریکا با اعمال تحریم‌ های سخت ‌گیرانه چندین بار بازار فلزات اساسی مثل آهن و فولاد را مورد هدف قرار داده بود، ولی مشاهده کردیم با وجود کم شدن صادرات عملکرد درآمدی شرکت‌ ها به دلیل افزایش تولید و افزایش قیمت ‌ها تغییر خاصی نیافت. این تحریم خود را در بازار ایران بیشتر نشان داد زیرا قیمت فلزات روند صعودی داشت و به دلیل گرانی مشکلات عدیده‌ ای برای عموم مردم به وجود آورد. اما به طور کل و با بررسی تکنیکال شاخص بورس به این نتیجه می ‌رسیم که اعمال تحریم ‌های فلزی تاثیر منفی سنگینی بر صنعت فلزات ایران نگذاشته است.
با این تفاسیر باید گفت که با به روی کار آمدن دولت جمهوری خواه، ما مجددا شاهد تحریم علیه فلزات ایران خواهیم بود و به تبع آن افزایش قیمت آهن را در بازار ایران مشاهده خواهیم کرد. با بالا آمدن قیمت آهن قطعا تقاضا برای آن کاهش پیدا کرده و بازار آهن با یک رکود اقتصادی مواجه خواهد شد.

تاثیر انتخابات آمریکا بر صادرات آهن

در حال حاضر ممنوعیت صادرات آهن و فولاد به دلیل تحریم ‌ها وجود دارد، ولی نگرانی بیشتر کارشناسان این است که تحریم‌ ها از این که هست شدیدتر نشود. با شدت یافتن تحریم‌ ها ابتدا با کاهش بودجه برای بخش ‌های عمرانی مواجه خواهیم شد و پس از آن بازار صادرات ایران به شکل قابل توجهی ضعیف‌ تر می شود. احتمال شدید تر شدن تحریم ‌ها بعد از انتخابات آمریکا قطعا وجود دارد.

جمع ‌بندی نهایی

همه بازارهای ایران به نوعی مثل زنجیر به هم متصل هستند و تغییر در هر کدام منجر به تغییر در دیگری می ‌شود. به طور کل بازار ایران می ‌تواند تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عملکرد منفی یا مثبت داشته باشد. برخی از کارشناسان معتقدند که احتمال بی‌تاثیر بودن انتخابات آمریکا بر بازار ایران نیز وجود دارد. به این معنی که اگر حزب جمهوری خواه به کار بیاید همین تحریم ‌ها را مجددا اعمال خواهد کرد ولی نمی ‌تواند خیلی روی بازار ایران به خصوص بازار آهن و فولاد تاثیر منفی بگذارد، زیرا کشورهای عربی همچنان تجارت خود را با ایران به دلیل کیفیت خوب آهن و فلزات حفظ خواهند کرد؛ و از طرفی اگر حزب دموکرات‌ ها حکم را به دست بگیرد، شاید تحریم جدید یا سخت ‌گیرانه ‌تری را اعمال نکند اما تحریم ‌های قبلی را همچنان نگه می‌ دارد. از این رو شاید شاهد تغییر زیاد در بازار ایران نباشیم.

۲٫۵
۲رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری