3.3/5
32رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در سوم نوامبر 2020 (13 آبان 99)، بررسی تاثیر پیروزی دمکرات ها یا جمهوری خواهان، بر بازار فولاد ایران یکی از سوژه های داغ در این عرصه است. طی ماه های گذشته، تحلیل های مربوط به تاثیر انتخابات آمریکا، غالبا بر روی تشدید تحریم ها و روی کار آمدن مجدد ترامپ، متمرکز بوده است اما بعد از گذشت چند روز از انتخابات آمریکا، هرچند نتایج نهایی به دلیل رقابت فشرده جو بایدن و دونالد ترامپ، رسما اعلام نشده، اما شواهد حاکی از پیروزی دمکرات ها می باشد. انتخاباتی که نه تنها بر اقتصاد ایران که بر بازارهای سرمایه بین‌ المللی تاثیر گذار خواهد بود. در ایران نیز به قطع بازارها پس از انتشار نتیجه نهایی متحمل نوساناتی خواهد شد. اینکه کدام حزب قرار است دولت آمریکا را برای چهار سال آینده حکمرانی کند برای ایران مسئله ای بسیار مهم به حساب می آید. در ادامه قصد داریم به بررسی تکنیکال انتخابات آمریکا بر بازارهای ایران که شامل تاثیر انتخابات بر دلار، بورس، طلا و تجارت است بپردازیم. علاوه بر این به بررسی این تاثیرات بر بازار آهن و فولاد نیز پرداخته خواهد شد.

تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار بورس ایران

تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران

طبق نظرات کارشناسان و متخصصان علم سیاست و اقتصاد انتخابات آتی ریاست جمهوری تاثیراتی را بر اقتصاد و در نهایت بازارهای ایران خواهد گذاشت. این انتخابات بر بازار آهن و فلزات ایران نیز بی‌ تاثیر نخواهد بود و بر قیمت آن به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم تاثیر خواهد گذاشت. بررسی بازار بورس ایران بعد از انتخابات آمریکا نشان می دهد در مرحله پیش گشایش بازار سهام، روز بعد از انتخابات آمریکا، تقاضا در بازار بیشتر شده و نمادهایی چون فولاد، صف خرید دارند. از آنجا که در ابتدای شمارش آرا، ترامپ، وضعیت بهتری از بایدن داشت، بازار سهام نیز روند مثبتی پیدا کرد. برخی پیش‌بینی ها حاکی است، روند بازار سهام بعد از انتخابات آمریکا فارغ از نتیجه انتخابات، صعودی بوده و ریسک‌ پذیری بازار سهام بیشتر شده است.

با این وجود، بعضی از کارشناسان و فعالان بازار سهام، با توجه به پیشی گرفتن بایدن از ترامپ در ایالت های کلیدی و قوت گرفتن احتمال پیروزی او که با کاهش شدید دلار و سکه در بازار داخلی همراه شده، معتقدند در این شرایط نمی توان از پیشرفت بازار سهام در عرصه فولاد با اطمینان سخن گفت و بعد از اعلام نهایی پیروزی بایدن، بازار سهام و نمادهای فولاد نیز دستخوش تغییر خواهند شد. به گفته کارشناسان، قیمت گذاری فولاد، افزایش نرخ بهره و مسائل سیاسی مانند انتخابات آمریکا، سبب شده اصلاح بازار، بیشتر از انتظار پیش ‌بینی شده باشد.

ترامپ یا بایدن؟ چه تاثیری دارد؟

در شرایطی که بیشتر افراد و بر اساس آنچه بایدن در سخنرانی های خود به نفع ایران حرف میزد به انتخاب بایدن در انتخابات سوم نوامبر آمریکا بسیار خوشبین هستند اما باید بگوییم در صورت بروز اتفاقی مثبت، شرایط موقت خواهد بود و تمامی محدودیت ها و تحریم ها یک شبه بر نخواهد افتاد. برای درک بهتر این مطلب به بررسی دو سناریوی پیروزی ترامپ و پیروزی بایدن می پردازیم.

انتخاب مجدد ترامپ

در این شرایط، مجدد ایران متحمل فشار بیشتر از سوی دولت ترامپ خواهد شد، از دیگر سو دولت ایران حاضر به مذاکره با آمریکا نخواهد بود و شرایط کنونی کشور تغییری نخواهد کرد.

انتخاب بایدن

با انتشار این خبر در کوتاه مدت شاهد ایجاد جو مثبت در بازار خواهیم بود که به دلیل عدم رفع مشکلات و تحریم های گذشته این جو مثبت پایدار نخواهد بود. تنها می توان خوشبین بود در صورت انتخاب بایدن ایران متحمل فشار کمتری شود ولی هیچگونه تحریمی لغو نخواهد شد. ضمن آنکه در صورت پیروزی بایدن تا بهمن ماه ترامپ بر روی کار بوده و تا آن زمان ممکن است تصمیماتی در خصوص ایران بگیرد. علاوه بر آن که زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران در پیش رو می باشد که پیش بینی می شود بایدن اقدام به انجام مذاکره ای با دولت فعلی تا زمان قطعی شدن رئیس جمهور ایران نکند. اینها خود یک دوره ی شش ماهه می طلبد که اکثرا بازارها را به رکود و چشم انتظاری خواهد برد.

در مجموع این انتخابات را نمی توان بی تاثیر حداقل در کوتاه مدت دانست. با توجه به نظرات مطرح شده توسط کارشناسان، سه دیدگاه نسبت به تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار فولاد ایران خصوصا در صورت پیروزی نهایی بایدن بر ترامپ، قابل توجه است که در ادامه به آن پرداخته ایم.

تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار آهن و فولاد

دولت جمهوری خواه آمریکا با اعمال تحریم‌ های سخت ‌گیرانه چندین بار بازار فلزات اساسی مثل آهن و فولاد را مورد هدف قرار داده بود، ولی مشاهده کردیم با وجود کم شدن صادرات عملکرد درآمدی شرکت‌ ها به دلیل افزایش تولید و افزایش قیمت ‌ها تغییر خاصی نیافت. این تحریم خود را در بازار ایران بیشتر نشان داد زیرا قیمت فلزات روند صعودی داشت و به دلیل گرانی مشکلات عدیده‌ ای برای عموم مردم به وجود آورد. اما به طور کل و با بررسی تکنیکال شاخص بورس به این نتیجه می ‌رسیم که اعمال تحریم ‌های فلزی تاثیر منفی سنگینی بر صنعت فلزات ایران نگذاشته است. با این تفاسیر باید گفت که با به روی کار آمدن دولت جمهوری خواه، ما مجددا شاهد تحریم علیه فلزات ایران خواهیم بود و به تبع آن افزایش قیمت آهن را در بازار ایران مشاهده خواهیم کرد. با بالا آمدن قیمت آهن قطعا تقاضا برای آن کاهش پیدا کرده و بازار آهن با یک رکود اقتصادی مواجه خواهد شد. و اما سه دیدگاه کارشناسان اقتصادی را مطالعه بفرمائید:

دیدگاه کارشناسان اقتصادی در مورد تاثبر انتخابات آمریکا 2020 بر بازار فولاد

 • دیدگاه اول: تاثیری ندارد

برخی از کارشناسان معتقدند سیاست های آمریکا از جمله انتخابات ریاست جمهوری این کشور را نمی توان بر بازار فولاد، چندان موثر دانست و این بازار، تابع شرایط و تصمیمات داخلی است اما شرایط موجود در بازار فولاد ایران، حداقل در کوتاه مدت تحت تاثیر نتایج حاصل از انتخابات این کشور نیست و بستگی به تصمیمات آینده رئیس جمهور منتخب آمریکا خصوصا درباره لغو تحریم ها و بازگشت به برجام دارد. بنابراین صرف اینکه بایدن یا ترامپ، رئیس جمهور شوند، تا پایان سال جاری، چندان بر بازار فولاد تاثیرگذار نیست مگر اینکه بازنگری های اساسی در حوزه تحریم ها صورت گیرد که رخ دادن آن، در آینده نزدیک، دور از انتظار است. بر این اساس، گسترش تولید و صادرات محصولات فولادی و مرتفع ساختن موانع فولادی در داخل کشور توسط دولت، تاثیرگذارترین عامل است.

 • دیدگاه دوم: تا حدی تاثیر دارد

در مقابل، تعدادی از کارشناسان بر این باورند تغییر رئیس جمهور آمریکا ممکن است تاثیرات سطحی و موقتی بر زنجیره فولاد ایران بگذارد که البته چندان پایدار نیست. در عین حال، این گروه معتقدند روی کار آمدن بایدن می تواند بر کاهش نرخ ارز تاثیر داشته باشد همان گونه که تنها یکی دو روز بعد از چرخش آرا به سمت بایدن، اثرات آن در بازار ایران هم مشاهده شد. اما این موضوع در بازار فولاد به طور مستقیم صادق نیست هر چند بازار فولاد نیز با نرخ ارز، می تواند نوسان پیدا کند. به نظر این کارشناسان، وضعیت کنونی زنجیره فولاد، هر چند تا حدی متاثر از تاثیرات سیاست های جهانی بر نرخ ارز و بازارهای جهانی است، اما بیشتر متاثر از تصمیمات دولت بوده و تغییر سیاست ‌های اجرایی از سوی دولت، می تواند در برنامه‌ های زنجیره فولاد کشور، تغییر ایجاد کند.

 • دیدگاه سوم: کاملا تاثیر دارد

سومین گروه از صاحبنظران معتقدند اتفاقا انتخابات آمریکا علاوه بر بازار بورس و ارز، بر بازار فولاد ایران بسیار تاثیرگذار است. آنها بر این باورند هر چند اکنون شرایط بازار در حوزه فولاد، مثبت و نسبتا پایدار است اما نتایج انتخابات آمریکا، می تواند به آن شوک وارد کند بنابراین نتایج انتخابات آمریکا بر بازار داخلی اثرگذار است. به عقیده این کارشناسان، در صورت انتخاب ترامپ، امکان افزایش قیمت دلار حتی تا بیش از 40 هزار تومان وجود دارد و در صورت انتخاب بایدن ممکن است دلار تا 20 هزار تومان هم کاهش یابد. بر این اساس، علاوه بر متغیرهای داخلی مانند عدم مداخله دولت در قیمت گذاری فولاد، انتخابات آمریکا با توجه به تاثیر آن بر نرخ ارز، در بازار داخلی فولاد هم موثر است. به گفته این کارشناسان، افزایش حدود 90 دلاری قیمت فولاد در بازار جهانی، در اوج شیوع کرونا، از ابتدای سال تا کنون، که از حدود 325 دلار فوب بنادر ایران به 415 دلار رسیده، بر شرایط بازار فولاد ایران نیز موثر بوده و موجب سودآوری برای تولیدکنندگان داخلی شده است. با پیروزی بایدن و کاهش نرخ ارز، انتظار می رود سیر نزولی بازار سهام، تا مدت کوتاهی تداوم داشته باشد و یک دوره آرام یا راکد سپری شود.

تاثیر انتخابات آمریکا بر صادرات آهن

در حال حاضر ممنوعیت صادرات آهن و فولاد به دلیل تحریم ‌ها وجود دارد، ولی نگرانی بیشتر کارشناسان این است که تحریم‌ ها از این که هست شدیدتر نشود. با شدت یافتن تحریم‌ ها ابتدا با کاهش بودجه برای بخش ‌های عمرانی مواجه خواهیم شد و پس از آن بازار صادرات ایران به شکل قابل توجهی ضعیف‌ تر می شود. احتمال شدید تر شدن تحریم ‌ها بعد از انتخابات آمریکا قطعا وجود دارد.

تاثیر پیروزی بایدن بر فولاد آمریکا و اروپا

بایدن که در صدر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار دارد و پیروزی او، علیرغم جنجال های انتخاباتی ترامپ مبنی بر تقلب و لزوم بازشماری آرا، در حال قطعی شدن است، پیش از این، متعهد شده تعرفه‌ های ترامپ در حوزه فولاد را بار دیگر، بررسی و با کمک متحدان بین ‌المللی ایالات متحده، برای مقابله با شیوه ‌های ناعادلانه تجارت فولاد، آلومینیوم و سایر محصولات تلاش می کند. با این همه، فولادسازان آمریکایی همچنان منتظر تداوم حمایت از این صنعت، بدون توجه به نتیجه انتخابات می باشند.

 • به گفته موسسه آهن و فولاد آمریکا، از زمان اعمال تعرفه 25 درصدی ترامپ برای فولاد وارداتی، حجم واردات فولاد ایالات متحده، پس از رشد در سال 2017، در سال های 2018 و 2019 کاهش یافته است. بر این اساس، به نظر می رسد ماده 232 تعرفه گذاری بر واردات فولاد و آلومینیوم که در دولت ترامپ اجرا شده، با روی کار آمدن بایدن، اصلاح یا به کلی لغو  شود. البته کارشناسان معتقدند این تغییرات در برنامه های تجارت آمریکا، ناگهانی صورت نمی گیرد.
 • تحلیل گران اروپایی نیز معتقدند انتخابات امریکا و نتیحه آن، تاثیر زیادی بر صنعت فولاد اروپا نخواهد داشت با این همه درخواست های فولادسازان اروپایی از کمیسیون اروپایی برای کنترل بیشتر سهمیه های واردات، نشان می دهد اگر این انتخابات بر فولاد اروپا تاثیر بگذارد، قیمت ها افزایش می یابد. پیش بینی می شود با حضور بایدن در مقام ریاست جمهوری آمریکا، تنش های سیاسی و اقتصادی با اروپا کاهش یافته و بازار فولاد به رشد منطقی خود ادامه دهد.

تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران

انتخابات آمریکا همچنین بر تجارت ایران با کشورهای مختلف تاثیر می‌ گذارد. در صورت به روی کار آمدن حزب جمهوری خواه در آمریکا تحریم‌ های سخت ‌گیرانه‌ تری برای ایران در پی خواهد داشت و به تبع آن تاثیر منفی بر تجارت‌ ها، واردات و صادرات به وجود می آید. شاخص بورس نیز دچار نوسان شدیدی می ‌شود و بسته به اینکه کدام حزب بر آمریکا حکمرانی کند ممکن است بالا برود یا کاهش پیدا کند. به عنوان مثال شاخص بورس طلا و دلار با حزب جمهوری خواه روند افزایشی پیدا خواهد کرد.

تاثیر انتخابات آمریکا بر قیمت دلار

انتخابات در آمریکا بین دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است‌، دو حزبی که در مقابل هم قرار دارند و سیاست‌ های آن ها کاملا با هم تفاوت دارد. همین امر خود نیز بر قیمت دلار تاثیر گذار خواهد بود؛ طبق پیش ‌بینی‌ های کارشناسان اقتصادی با بالا آمدن مجدد حزب جمهوری خواه قیمت دلار به شدت افزایش خواهد یافت که اصلا به نفع اقتصاد و بازار ایران نخواهد بود. این امر به صورت غیر مستقیم بر قیمت آهن در بازار ایران تاثیر می گذارد.

تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار بورس ایران

تاثیر انتخابات بر بازار طلا

طبق عقیده کارشناسان، بعد از انتخابات و با به قدرت رسیدن حزب دموکرات شاهد کاهش قیمت ارز و دلار و به تبع آن کاهش قیمت طلا در بازار ایران خواهیم بود. دموکرات ‌ها عقیده به اقتصاد آزاد ندارند و به همین جهت ثبات بیشتری را در اقتصاد و‌ بازار ایران خواهیم داشت. برعکس دموکرات ‌ها، جمهوری خواهان هستند که محور سیاست آن ها بر کمرنگ کردن نقش دولت در اقتصاد کشور است، آن ها بر این عقیده می باشند که مالیات باید کاهش پیدا کرده و افراد خود برای استفاده از خدمات هزینه کنند. با این تفکر افرادی که تمکن مالی کمتری دارند قادر نخواهند بود کاری از پیش برده و با افزایش قیمت طلا شاهد بی ‌ثباتی و گرانی زیاد در بازار ایران خواهیم بود.

تاثیر انتخابات بر بازار مسکن

بازار مسکن ایران یکی دیگر از مسائلی است که تحت تاثیر انتخابات آمریکا قرار خواهد گرفت. در طول سال ‌های اخیر رشد نجومی قیمت زمین و مسکن را شاهد بودیم و دلیل آن اعمال تحریم‌ های مختلف از سوی آمریکا و از طرفی افزایش نرخ دلار بود. تحریم مصالح و فلزات به طور مستقیم بر قیمت مسکن تاثیر می‌ گذارد و آن را افزایش می‌ دهد. به این ترتیب پیش ‌بینی افزایش قیمت ‌ها در بازار مسکن در صورت شدت گرفتن تحریم‌ ها بعد از انتخابات کار چندان دشواری نخواهد بود.

تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار آهن و فولاد

جمع ‌بندی نهایی

همه بازارهای ایران به نوعی مثل زنجیر به هم متصل هستند و تغییر در هر کدام منجر به تغییر در دیگری می ‌شود. به طور کل بازار ایران می ‌تواند تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عملکرد منفی یا مثبت داشته باشد. برخی از کارشناسان معتقدند که احتمال بی‌تاثیر بودن انتخابات آمریکا بر بازار ایران نیز وجود دارد. به این معنی که اگر حزب جمهوری خواه به کار بیاید همین تحریم ‌ها را مجددا اعمال خواهد کرد ولی نمی ‌تواند خیلی روی بازار ایران به خصوص بازار آهن و فولاد تاثیر منفی بگذارد، زیرا کشورهای عربی همچنان تجارت خود را با ایران به دلیل کیفیت خوب آهن و فلزات حفظ خواهند کرد؛ و از طرفی اگر حزب دموکرات‌ ها حکم را به دست بگیرد، شاید تحریم جدید یا سخت ‌گیرانه ‌تری را اعمال نکند اما تحریم ‌های قبلی را همچنان نگه می‌ دارد. از این رو شاید شاهد تغییر زیاد در بازار ایران نباشیم.

3.3/5
32رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0