0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی به مهم ترین عوامل موثر بر بازار ماه جاری

در روز شنبه درباره دو هفته خبر ساز پیش رو صحبت کردیم. در هفته جاری شاهد رشد انفجاری قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات در بازار فولاد بودیم. سفر رییس جمهور به نیویورک، سرنوشت Fatf, رای دیوان لاهه ،جلسه شورای امنیت و…. را در  پیش رو  داریم. هرگونه تغییر موضع سیاسی و هرگونه پالس مثبت خروجی از اخبار فوق، روند بازار را معکوس خواهد کرد. علاوه بر موارد فوق خبر حادثه تروریستی اهواز  به موارد فوق هم اضافه شد، که موجب برخی موضع گیری های سیاسی در دو روز گذشته شده است. بر حسب تجربه هرگونه تنش سیاسی با کشورهای همسایه به خصوص امارات که از مبادی اصلی تبادل ارزی کشور است؛ اثر افزایشی در قیمت ارز و طلاخواهد داشت. که از روز گذشته شاهد این تغییرات افزایشی بودیم.

بازار فولاد با شروع مجدد اعتصابات

در بازار فولاد اصلی ترین خبر، اعتصاب سراسری رانندگان است که از روز گذشته بازار و قیمت میلگرد و سایر محصولات را تحت تاثیر قرار داد و به علت کاهش ورودی انبارها، با افزایش قیمت محصولات در انبارها مواجه هستیم. خبر استعفای وزیر هم هر چند هنوز در ابهام است اما ظاهرا صحیح است و تبعات این تصمیم هنوز نامشخص، اما آنچه مسلم است روزهای سختی در پیش است.

همان طور که مستحضرید از صبح روز یک شنبه سالن اعلام بار اصفهان اعم از شهری و بیابانی محموله های ذوب آهن و انباری  به حالت تعطیل در آمده است. بارگیری دیگر کارخانجات واقع در کلیه شهرک های صنعتی ، اعم از مورچه خورت، علویجه، رازی و جی و.‌. انجام نمی شود و رانندگان معترض، با تریلر های حامل بار برخورد فیزیکی می کنند. بخش حمل نقل جاده ای در این استان عملا تعطیل است.

طبق شنیده ها ، رانندگان تقاضای ۷۰ درصد افزایش کرایه به علاوه تقاضای رسیدگی به مشکلات بیمه را دارند. متوسط قیمت میلگرد آجدار بازار داخلی کشور در روز گذشته بنا بر آخرین شنیده ها حدود ۴۳۹۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) رصد شد که با این حساب می توان گفت، صرف نظر از برخی نوسانات جزئی از تاریخ ۲۶ شهریور ماه تا امروز این شاخص با یک تلرانس اندک تقریبا ثابت بوده است.

قیمت تیرآهن ۱۴ ذوبی در انبارهای اصفهان و تهران نیز از عدد ۸۸۰ هزار تومان گذشت. این هیجانات در اثر تداوم بیش از یک ماه سیاست غلط کنترل بازار توسط وزارت صمت و فشار اداره بازرسی و تعزیرات در جهت کاهش موجودی انبارهاست.

اگر خاطر شریفتان باشد در مرحله قبل اعتصاب رانندگان، انبارهای اصفهان و تهران به مدت تقریبا ۲۰ روز به خوبی پاسخ گوی نیازهای خورد مصرف کنندگان بودند. اما روز گذشته در اولین روز اعتصاب به علت صفر بودن موجودی اغلب انبارها ( به علت فشار اداره بازرسی و تعزیرات ) شاهد چنین افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن هستیم.

قیمت میلگرد

بازار مواد اولیه از قافله عقب ماند !

هنوز بازار ضایعات فلزی ، رنگ و بوی کاهش به خود نگرفته است گویی این بازار ، تافته ای جدا بافته از بازار فولاد چند وقت اخیر بوده به طوری که بدون هیچ گونه مزاحمت و امریه ای ، اوضاع را بر وفق خود به جلو می راند قیمت های این بازار به جز در حوزه تهران که هنوز در نرخ ۳۰۰۰ تومان است به صورت میانگین در محدوده ۲۷۰۰ تومان دور می زند گندله هم که به یمن بورس کالا , عقب ماندگی قیمتی خود را جبران و کمی صعود داشته است.

آهن اسفنجی نیز فعلا بین ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ تومان است در سوی دیگر بازار شمش همچون بازار مقاطع با فراز و نشیب هایی در چند وقت اخیر مواجه بوده و علی رغم گزارشات دریافتی از برخی مبانی مبنی بر وجود دپوی قابل توجه شمش در حوزه تولید ، چشم به بهبود قیمت ها دارد در حال حاضر نرخ شمش القایی قابل معامله بین ۳۷۱۰ تا ۳۸۲۰ تومان در نوسان است و قیمت شمش قوسی نیز فعلا در محدوده ۳۸۶۵ تومان دور می زند.

شمای کلی عرضه های امروز بدون درج قیمت

نسبت به عرضه های قبل؛ سبدها بزرگتر شده است.

درصد نرمال محصولات بیشتر شده است.

تیرآهن ۱۴، از ۵۰ تن در ۲۲۰ تن به۵۰ تن در ۴۰۰ تن کاهش یافته است.

برخی محصولات کم مصرف مثل H۱۸ به سبد محصولات اضافه شده است.

با در نظر گرفتن شرایط هیجانی بازار روز گذشته، انتظار رقابت غیر معمول در عرضه های امروز بعید نیست.

به طور کلی با توجه به ترکیب عرضه ها به نظر می رسد شرایط بیشتر به نفع فروشنده است تا خریدار. با این حال امید است شاهد بهبود قیمت میلگرد و تیرآهن در روزهای آتی باشیم.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری