0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شکست اکثر عرضه های بورس آهن در روزهای اخیر

حال و روز بازار داخلی فولاد همان طوری که بارها عنوان شد متاثر از محدودیت های فعالیت حوزه صادراتی و آن هم متاثر از فشار تحریم های ثانویه آمریکا و پیرو آن سرریز شدن عرضه های مازاد و درمانده از صادرات، به بازار داخلی؛ چه در حوزه شمش و چه در حوزه میلگرد آجدار؛ مدتی است که نفس فولادسازان داخلی به خصوص فولادسازان حوزه القایی را بریده است، چرا که این ها از کمبود قراضه آهن داخلی هم به شدت رنج می برند؛ از طرفی متاثر از همین مازاد عرضه های تولیدکنندگان نیمه دولتی با قیمت هایی تقریبا مناسب و کیفیتی مطلوب، عرصه رقابت برای نوردکاران بخش خصوصی هم تنگ شده است، به طوری که یا می بایست به بازار شمش دولتی رجوع کنند که متعاقب آن به دلیل معاملات شفاف بورس کالا راه برای فروش زیرزمینی محصولات مشتق از شمش دولتی و فروش بدون صدور فاکتور رسمی برای آن ها بسته خواهد شد؛ یا این که حوزه القایی را در فشار قرار داده تا بتوانند با تولیدکنندگان مقاطع طویل نیمه دولتی یا نوردکاران مصرف کننده شمش نیمه دولتی رقابت نمایند. چرا که به نظر می رسد عرضه های جذاب شمش قوس نیمه دولتی به وفور در دسترس قرار دارد.

همان طوری که حداقل طی دو الی سه هفته اخیر مشخص گردید؛ به غیر از سبدهای جذاب و مخلوط با تیرآهن ذوب آهن اصفهان ، تقریبا اکثر عرضه های میلگرد آجدار در بورس کالا با وجود اصرارهای متعدد در نرخ پایه ثابت، بدون تقاضا بوده و برگشت خورده است.

علاوه بر موضوع عدم استقبال از عرضه های میلگرد آجدار در بورس کالا، علی رغم همه تلاش ها و لغو همه محدودیت ها تا رسیدن به نرخ های جهانی؛ و البته برخی خوشبینی هایی که نسبت به ادامه افزایش قیمت ها وجود داشت؛ به نظر می رسد که بعد از گذشت حدود یک ماه از عزم جزم شده فولادسازان به منظور حصول نتیجه؛ حتی به قیمت مقاومت در برابر کاهش قیمت نرخ پایه بورس کالا؛ تقاضای بازار داخلی طی مدت این یک ماه دست رد به این پروسه و پذیرش نرخ های بالاتر تا این لحظه زده است، چرا که استقبالی از عرضه های میلگرد آجدار در بورس کالا و در این نرخ پایه دیده نشده است، گویا تقاضای مصرفی بازار داخلی به صورت رعب‌ آوری کاهش پیدا کرده و این موضوع می رود تا بحران جدیدی را برای تمامی فعالانی که از پرتو حوزه ساخت و ساز کسب روزی می‌ نمایند؛ ترسیم نماید .

قیمت میلگرد

بارها اعلام شد که سفته بازی و خریدهای مازاد بر فروش در این بازار مملو از عرضه های مازاد، و فقر تقاضای موثر مصرفی داخلی، در نهایت به رسوب سرمایه ختم خواهد شد. از طرفی با توجه به هدف فولادسازان در به سرانجام رساندن مقصود نهایی که برابری با نرخ جهانی است؛ تهی نگه داشتن انبارها و فروش های بدون جایگزینی به امید کاهش قیمت ها؛ غیر منطقی به نظر می رسد.

در حال حاضر بهترین و منطقی ترین رویه، مشمول بازیکنانی گردیده است که در این بازار و در اواخر آذر ماه، همزمان با هشدار رونمایی از اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد، اقدام به تجدید موجودی نمودند و تا به امروز سوار بر موج پیوسته درصدد تجدید موجودی و برقراری موازنه بین ورود و خروج انبارهای خود برآمده ‌اند. برای بازیگر جدید تصمیم گیری ها این روزها قدری مشکل دیده می شود چرا که علی رغم همه سیگنال هایی که به نوعی از عدم کاهش قیمت ها حکایت می کند، به دلیل فقدان تقاضای مصرفی در حوزه مصرف؛ از شرکت در بازی به نوعی هراس دارد.

ادامه این بازی در این بازار با توجه به رفتار یک ماه اخیر بورس کالا و نیم نگاهی به عرضه و تقاضا، این پیام را به مخاطب مخابره می کند که رعایت حد اعتدال و حفظ موازنه موجودی و در عین حال پرهیز از زیاده روی، بهترین استراتژی ممکن برای ادامه راه زیر شاخه ها می باشد.

نه دپوی مازاد بر موجودی متعارف به امید افزایش قیمت ها؛ و نه توقف تجدید موجودی به امید کاهش قیمت ها؛ افراط و تفریط؛ هیچ کدام معقول و مناسب شرایط فعلی بازار فولاد نیست؛ در واقع رعایت و حفظ جانب احتیاط و سوار بر موج نوسان های آخر سال بازار، بهترین گزینه موجود برای زیر شاخه های فعال در زنجیره توزیع دیده می شود .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری