0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

دلایل بازار افزایشی هفته جاری برخلاف پیش بینی ها

همان طور که در روزهای گذشته پیش بینی شده بود بازار مقاطع فولادی و قیمت تیرآهن و میلگرد از نخستین روز هفته جاری افزایشی شد. علت این امر را در ۴ نکته مهم می توان جستجو کرد.

ا- تحریم الکترود که اثر مستقیم حتی تا ۵ درصد بر شمش دارد.

۲- انجام معامله سبد میلگرد ذوبی با ده درصد رقابت

۳- خروجی مذاکرات مسکو بر خلاف توقع افکار عمومی و اظهارات دکتر ولایتی

۴- تحریم های نفتی پیش رو که به شدت مسیر ورود دلار نفتی به کشور را محدود می کند.

در روز شنبه بسیاری از فعالان این حوزه از اعلام قیمت تیرآهن کرمانشاه و سایر کارخانجات امتناع کردند. آن ها بیان کردند که عدم اعلام جهت لحظه ای نرخ ها صرفا به جهت عدم همکاری در جهت اشاعه و تبلیغ وضعیت بازار فولاد است ولاغیر. علت اصلی اتخاذ این تصمیم به دلیل فقدان هرگونه المان مثبت تاثیرگذار بر بازار امروز فولاد داخلی است.

دلایل عدم اعلام لحظه ای نرخ محصولات

– ثبات و کاهش قیمت ‌های بین ‌المللی

– ثبات نسبی در بازار دلار قاچاق در کانال 7 هزار تومانی

– الزام تزریق شمش دولتی و اولویت تامین بازار داخلی با نرخی که حداکثر با رقابت 2800 تومان تمام شده یا می شود.

– روی گردانی نقدینگی از بازارهایی مثل مسکن و رکود سنگین این حوزه

و در کل زمانی که هیچ المان تاثیرگذار مبنی بر بهانه ای برای افزایش قیمت تیرآهن ذوب آهن و سایر کارخانجات مشاهده نمی شود؛ دلیلی برای اشاعه این وضعیت و به نوعی کمک به بازارسازان وجود ندارد.

در سه ماهه نخست امسال برخی افزایش دلار قاچاق را ملاک قرار دادند ؛ اما این روزها حتی این المان هم در یک ثبات نسبی است؛ لذا در جایی که هیچ المان منطقی و یا حتی غیر منطقی اما اثرگذار بر بازار فولاد نزدیک به همسویی به این وضعیت مشاهده نمی شود؛  لزومی بر اشاعه این وضعیت هم دیده نمی شود. همچنین همان طوری که از رصد قیمت قوطی آهن و پروفیل بر می آید؛ نرخ این حوزه بر مبنای تولید قوطی ضخامت ۲ میلی متر؛ بین 3600 تا 3630 تومان اعلام شده و تقریبا ثابت و حوزه فعالیت بازار این کالا نسبتا آرام دیده می شود.

قیمت تیرآهن

سکوت در بازار

این سکوت حاصل از عدم علم مدیریت فروش در قیمت گذاری توسط تولیدکنندگان آهن و فولاد برای قیمت تیرآهن برای ابعاد تیرآهن مختلف و میلگرد و سایر محصولات است. متاسفانه نداشتن علم اقتصاد و عدم شناخت نسبت به المان ها و پارامترهای بازار در مورد فروش نتیجه ی آن می شود اینکه در بازار خاک مرده پاشیده شده است. فقدان استدلال کافی برای روند افزایشی موجود؛ تقریبا بازار را به یک رکود نسبی سوق داده است.

از آنجایی که فعالان میانی بازار در شرایط فعلی تنها با توجه به خروجی خود در جهت تجدید کالا اقدام می نمایند؛ عدم خروجی قابل توجه در بازار مصرف یا عدم استقبال محسوس از این افزایش نامتعارف قیمت تیرآهن اصفهان ، قیمت میلگرد میانه و سایر محصولات ؛ موجب شده تا صرف نظر از تقاضای مضطرب؛ استقبال قابل توجهی در بازار مقاطع طویل فولادی دیده نشود.

بررسی دقیق رفتار بازار حکایت از دست هایی در پشت پرده دارند که ظاهرا فراتر از چند تولیدکننده کوچک خصوصی دیده می شود؛ شرایط موجود کاملا شبیه به یک سناریوی هماهنگ شده گرایش دارد؛  برای اثبات این ادعا کافی است نگاهی به استراتژی اتخاذی روز شنبه تولیدکنندگان میلگرد آجدار نزدیک به دولتی انداخته شود.

مهندسی عرضه محصولات پر فروش تولیدکنندگان بزرگ

مهندسی عرضه‌ های محصولات پر فروش از سمت تولیدکنندگان بزرگ؛ از قبیل بسته شدن فروش؛ محدودیت عرضه و تغییر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات آن ها؛ تلاش برای ارتقاء سطوح فعلی قیمت ها؛ امروز به صورت کاملا برجسته دیده شد.

گاها دیده یا شنیده می شود که چرا نظارت برای این بازارسازی ها آن طور که باید وجود ندارد. در پاسخ و بنا بر تجزیه و تحلیل روند امروز بازار، تنها جواب قانع کننده ای که به ذهن متبادر می شود؛ ناگزیر این طور استنباط می گردد که ظاهرا و شاید ناظر تا حدودی هماهنگ با مجریان این سناریو بوده باشد.

چه اتفاقاتی پشت پرده جلسات 6 ساعته تنظیم بازار فولاد با حضور نمایندگان بزرگ فولادی گذشت که دقیقا و تنها چند روز پس از این جلسه بازاری که می رفت تا به یک سطح تعادل منطقی متناسب با مواد اولیه برسد؛ دستخوش تحول بی دلیل گردید ؟!

چه اتفاقی افتاده است که حداقل سه تولیدکننده تراز اول خصولتی ها؛ سطوح قیمت های اعلامی محصولات خود را یا با افزایش فزاینده قیمت ها اعلام نمودند و یا کلا فروش نداشتند ؟! سه تولیدکننده ای که با عرضه ‌های خود در صورت تمایل می توانند به راحتی بازار داخلی فولاد را تعدیل و تنظیم نمایند…

تحلیل بازار آهن

آیا این اتفاقات تصادفی رخ داده است ؟

یک رو مردم با انتشاراتی مواجه می شوند که بیشتر خوراک رسانه ای به آن ها داده می شود؛ روی دیگر سکه شاهد دست های پر قدرتی هستیم که حاضر به تخلیه حاشیه سود بازار نبوده و بر خلاف انتشارات رسانه ای؛ عملکردی کاملا مهندسی شده در جهت حفظ و یا ارتقاء سطوح قیمت تیرآهن اهواز و قیمت میلگرد شاهرود و سایر محصولات کارخانجات در حوزه فولاد داخلی را دارند.

شنیده شد که دقایقی است که قیمت پروفیل و قوطی هم که تا اواسط روز روندی ثابت را از خود نشان داده بود؛ دستخوش تغییر و جهش قیمتی گردیده است؛ شنیده شد که فروشندگان ورق؛ حدود 40 الی 50 تومان قیمت ورق سیاه را گران کرده اند که همین عامل باعث تغییر قیمت پروفیل و پیرو آن بسته شدن فروش و برخی اعلام قیمت های هیجانی گردیده است.

تبانی یا سوء مدیریت !!!

درحالی که  شمش در بازار داخلی در حدود ۲۹۰۰ تا ۲۹۵۰ تومان به فروش می رسد و قیمت شمش فولادی صادراتی حدود ۵۰۰  ( دلار بر تن ) می باشد و با  این که صادر کننده دلار خود را باید در سامانه نیمایی به دولت در حدود ۴۳۰۰ تومان به فروش برساند چگونه می شود که صادرات شمش جذاب تر از فروش آن در داخل است و دولت برای جلوگیری از صادرات ، صادر کننده فولاد را اول موظف به تامین بازار داخل می نماید ؟

علت

پر واضح است که با احتساب دلار ۴۳۰۰ در قیمت بازار صادراتی ( ۵۰۰ دلار بر تن ) داریم :

۴۳۰۰ × ۵۰۰ = ۲۱۵۰۰ ( غیر واقعی )

می توان نتیجه گرفت که صادرکنندگان با تبانی های صورت گرفته دلار حاصل از صادرات را نه تنها در سامانه نیما عرضه نمی کنند بلکه با فروش آن در بازار آزاد به قیمت حدود ۷۹۰۰ کنونی گویی شمش را به قیمت حدود ۳۹۵۰ تومان به فروش می رسانند .

۷۹۰۰ × ۵۰۰ دلار به ازای هر تن = ۳۹۵۰ تومان

 با احتساب دلائل بالا چگونه می توان به آینده فولاد خوشبین بود تا زمانی که مسائل و مشکلات ریشه ای حل نشود ؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
 • مسعود

  صادرات مقاطع فولادی از 15 مرداد ممنوع میشه ببینید چطور قیمت ها میخوره تو سرش . صادر کننده نمیتونه دیگه تو حجم عظیم صادر کنه و اونوقت که برای گذران کارش باید قیمت ها رو برای بازار داخلی کم کنه شاید الان میگرد 3500 به 2500 هم برسه . باور بفرمایید . چون این داستان تو تحریم قبلی هم وجود داشته

1

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری