0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نقدی بر بازار ورق گالوانیزه در روزهای پایانی سال

افزایش قیمت های جهانی آهن و ورق فولادی و توامان شدن با چندین مناسبت مختلف از جمله :

۱ – شروع فصل مصرف ورق گالوانیزه

۲ -تاخیر تولید کنندگان در تحویل کالاهای پیش خرید شده

۳- افزایش نرخ ارزهای خارجی

4- شایعات درباره افزایش قیمت کالاها (انتظارات تورمی )

و…

باعث گردیده است که قیمت ورق گالوانیزه در طول یک ماه از حدود ۷ هزار تومان در مبادی به قیمت ۹ هزار تومان افزایش نرخ داشته باشد. حال باید توجه نماییم که کدام یک از عوامل افزایش قیمت ها چه تغییر داشته است :

۱- در مورد فصل مصرف و انتظارات شروع تولید لوازم خانگی از ورق گالوانیزه باید اشاره نمود با این که تقاضا همچون سال های قبل نیست ولی همچنان تقاضای موثری از این سمت در انتهای امسال و ابتدای سال آینده وجود داشته و از جمله ورق های گالوانیزه ضخامت های 0.05 ؛ 0.06 و 0.07 بیشترین تقاضا را خواهند داشت و احتمال هر نوع رخداد مثبت قیمتی در این ضخامت ها و کمبودها دور از انتظار نیست.

۲- در بحث تاخیر در تحویل کالاهای پیش فروش شده از طرف شرکت های داخلی نیز ؛ همچنان این مشکل بنا بر بحث صادرات و ارزش افزوده بیشتر نسبت به فروش داخلی ؛ امسال و سال آینده به قوت خود باقی است و صادرات با مشکلات خودش همچنان برای شرکت های تولیدی داخلی و برخی تجار دارای جذابیت می باشد.

قیمت ورق گالوانیزه

۳- با پیش بینی عدم تغییرات اساسی در تحریم ها در چند ماه آینده و عدم ایجاد گشایش در فرآیند تبادلات بانکی بین المللی همچنان سرمایه گذاران عرصه ارزهای خارجی برای فرار از کاهش ارزش پول های خودشان ؛ تبدیل پول ملی را به نگهداری آن ترجیح خواهند داد پس با این منوال تغییرات مثبت ارزهای خارجی در ماه های آینده نمی تواند چندان بدبینانه باشد.

4- در مورد انتظارات تورمی که  چندان مبحث غریبی نیست و همگی عوامل اقتصادی و سیاسی داخلی و خارجی دست به دست می دهند که انتظار افزایش نرخ ها را داشته باشیم حتی اگر واقعی هم نباشد ولی چون تعداد افرادی که منتظر افزایش قیمت ها هستند زیاد است به راحتی همان اتفاق می افتد.

همه گزینه های فوق فعلا به قوت خود وجود دارد و با توجه به رصد بازارهای بین المللی آهن و فلزات ؛  بازارهای جهانی بعد از افزایش هفته های قبل در ثبات هستند و از این جهت فعلا نظر را بر ثبات قرار می دهیم تا ببینیم در چند روز آینده و تعطیلات سال نو چه اتفاقی خواهد افتاد . سهم افزایش قیمت های جهانی از افزایش ۲ هزار تومانی قیمت گالوانیزه ؛ حدودا ۷۰۰ تومان می باشد و بقیه معلول عوامل دیگر است.

خلاصه بازار ورق فولادی در هفته گذشته

از امسال نیز دو هفته کاری باقی مانده است که بیشتر احتمال لرزش جزیی قیمت ها وجود دارد چرا که بیشتر عرضه کنندگان به امید افزایش قیمت ها در بعد از عید ؛ چندان راغب به فروش نیستند و در صورت نیاز مالی یا امکان جایگزینی با کالاهای ارزان تر؛  به فروش اقدام می کنند.

در روز دوشنبه هفته گذشته بیشتر نگاه ها به عرضه انواع ورق در بورس بود که خوشبختانه این بار فولادساز با حجم عرضه در حدود 150هزار تن توانست بخشی از نیاز بازار را پوشش دهد، امیدواریم دفعات عرضه در اسفند ماه ادامه یابد تا بازار بتواند به تعادل مورد انتظار خود برسد اما

اتفاقات عجیب و غیر قابل باور در معاملات

در ورق گرم نازک شاهد عرضه مناسب از سمت فولاد ساز بودیم و با افزایش قیمت منطقی روبه رو شدیم، گرچه در بازار نازک پروفیل به دلایل نامعلومی تا 300 تومان هم افزایش داشت، در ورق ضخیم افزایش 275 تومانی قیمت ‌ها را در بورس کالا شاهد بودیم، البته پیش بینی ما با این قیمت های روز بازار ضخیم بسیار بالاتر بود اما سقف افزایش قیمت‌ ها در نهایت به 15 درصد رسید که نشان می دهد خریداران، به قیمت های کف بازار زیاد اعتقادی ندارند که منطقی هم به نظر می ‌رسد، با ورود ورق اکسین به بازار محصولات تجاری، در کنار ورق فولاد کاویان بخشی از نیاز هیجانی بازار ضخیم پوشش داده خواهد شد.

ورق روغنی در بازار در محدوده 6700 تومان معامله می شود در صورتی که بورس کالا نهایتا با افزایش 2 درصدی قیمت به 5070 تومان رسیده که با احتساب ارزش افزوده و هزینه های جانبی به 5700 تومان می رسد و جالب تر این که تقاضای بالایی هم در بورس ندارد.

و اما در محصول نماد G ورق رنگی که به نوعی رکورد افزایش قیمت را زد تعجب برانگیز بود که 1600 تومان افزایش‌ داشت. محصول ورق قلع اندود هم پس از هفته ها افزایش قیمت هفته گذشته هم افزایش قیمت داشت ولی با پوشش حداکثری عرضه این میزان افزایش محدودتر بود.

با این حال ذکر این نکته مهم و تاثیرگذار در نحوه و رفتار معامله گران در بازار هفته گذشته این که خریدارن به صورت منطقی و دور از هیجان قیمت محصولات خود را بر اساس واقعیت های بازار پیشنهاد نمودند و دیگر از آن هیجانات و احساسات در زمان خرید خبری نیست. قیمت های کف بازار ورق فولادی با واقعیت ها بسیار فاصله دارد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری