5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بررسی نوسانات در بازار فولاد، خودرو و سکه

در روز گذشته مشاهده کردیم که با توجه به ثبات نسبی نرخ در کالاهای کارخانجات از جمله قیمت میلگرد نیشابور و میانه نسبت به روز پنجشنبه؛ شاید بتوان گفت که به نظر می رسد عمده تقاضایی که در واقع هجوم نقدینگی و تقاضای کاذب است؛ حداقل در حوزه فولاد، شاید در حال کم رنگ تر شدن باشد.

از بازار خودرو هم خبرها حاکی از عقب ‌نشینی نامحسوس مواضع برخی فروشندگان نسبت به اواسط هفته گذشته است؛ شاید انتشار خبر ماندگاری شرکت فرانسوی رنو و اعلام برخی ثبت نام های عید فطر مسبب این موضوع باشد.

بازار سکه و طلا هم امروز عقب ‌نشینی نمود؛ به طوری که تابلوی روز گذشته سایت دو قرون سراپا قرمز دیده شد. با این حال برخی از فعالان بازار این گونه اذعان می کنند که اگر یادتان باشد یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه آهن کشور در مصاحبه با یکی از رسانه های فولادی در اسفند 1396 چنین گمانه زنی کرده بود که سال 97 ، سال تیر آهن و ورق می باشد.

یعنی این فعال بازار در گمانه زنی خود شرایط معاملاتی این دو محصول را در سال 97 بخصوص در فصل اول سال مطلوب بیان کرده بود و شایان ذکر است که فارغ از نوسانات قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد و سایر محصولات در بهار 97 ، فروشندگان تیر آهن ذوبی اذعان می کنند که تا امروز ، تقاضای پروژه ای برای خرید تیرآهن اگر بیشتر از تقاضای انباری نباشد ، کمتر هم نبوده و این خود نوید پایداری این بازار را می دهد.

در خصوص ورق ، ولی هنوز شرایط معاملاتی و روند آن همانند سایر مقاطع بستگی تام به قیمت ها و نوسانات آن دارد. شاید در فصل تابستان این حوزه فعال ترین بخش بازار آهن کشور باشد.

ادامه پیش بینی ها از بازار مواد اولیه در مناطق مختلف

بازار مواد اولیه نیز در روز گذشته توسط پیک فلز و با همکاری فعالان این حوزه رصد شد و مطلع شدیم که در بخش ضایعات ما همچنان شاهد ادامه روند افزایش قیمت هستیم که در روزهای آتی بر قیمت میلگرد و سایر مقاطع تاثیرگذار خواهد بود و چرایی این فعالیت منتسب به محدودیت عرضه یا به اصطلاح قطره چکانی بودن آن قلمداد شده است.

قیمت میلگرد

به طوری که در 2 منطقه تهران و آذربایجان ، قیمت ها رشد فزاینده ای داشته که حتی به ترتیب برخی اعداد بالای 2130 و 1990 تومان در این مناطق شنیده شد.

اما از این حوزه که خارج شویم در بخش آهن اسفنجی و شمش تقاضای معاملاتی روز گذشته چندان دلچسب نبوده و قیمت ها تقریبا حوالی نرخ های قبل از تعطیلی اعلان شد. فقط این نکته شایان ذکر است که از روز گذشته پیشنهاد آهن اسفنجی نسبت به هفته قبل کمی بیشتر شده است.

دو تحرک جدید در بازار فولاد کشور

همان طور که در خبرهای قبلی بیان کردیم دو تحرک جدید بازار یعنی افزایش شاخص بورس و پیش فروش سنگین روز گذشته ایران خودرو بازارهای دیگر و به خصوص فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی را تحت تاثیر قرار داد.

از طرفی ظاهرا قرار است گرانی های اخیر و به خصوص خودرو و ارز در جلسه امروز دولت بررسی شود. خروجی این جلسه و تصمیمات ارزی در روند بازار تاثیر گذار خواهد بود.

به نظر می رسد. آرامش فعلی تا اوائل برج و مشخص شدن عرضه های جدید بورس در بازار فولاد حاکم باشد‌. همچنین عده ای از فعالان بازار چنین بیان کرده اند که روند بازار سکه در روزهای آتی به شدت بر بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن تاثیرگذار خواهد بود.

آنچه در مورد روند قیمت گذاری در بازار سکه باید بدانیم

با توجه به تحلیل شهر فولاد طی هفته گذشته از روند سکه و هشدار مبنی بر بالا بودن سطح هیجان در معاملات ، روند صعودی متوقف گردیده است و بازار در حال تصمیم گیری و سر درگمی به سر می برد.

کاملا مشهود است که از سطح هیجانات بازار کاسته شده و روند قدرت فروش نسبت به خرید در حال افزایش است و دیگر خبری از تصمیمات هیجانی نمی باشد.

در صورت افت قیمت امکان برگشت قیمت تا حدود 2200.000 تومان نیز ممکن است که البته در این نقاط سرمایه گذاران کلان برای خروج های خود گاهی دست به وارد نمودن هیجانات کاذب به بازار خواهند زد

نکته آخر این که افت قیمت های کنونی ، سیگنالی جهت خرید نمی باشد و ریسک کاهش قیمت کنونی نسبت سقف قیمت هفته پیش جهت خرید و سود بردن از معامله بسیار بالا و غیر منطقی می باشد.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0