0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

رشد کاذب قیمت محصولات فولادی در هفته جاری

طی یک هفته گذشته بازار فولاد چه در تهران به دلیل عدم ارسال بار از مبدا و چه در مبادی به دلیل عدم دریافت به موقع شمش  دچار افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات به صورت کاذب گردید که اکنون خوشبختانه با فراهم شدن مجدد شرایط بارگیری در هر دو بخش شمش و محصولات فولادی می بایست قیمت ها به قیمت های قبلی برگردد.

چرا که مهم ترین عامل افزایش قیمت چند روز گذشته اختلال در بارگیری بوده است اما متاسفانه اکنون می بینیم کارخانجات از کاهش قیمت امتناع می کنند و حتی امروز در برخی مبادی برخلاف جریان رکودی بازار شاهد افزایش قیمت بی مورد هستیم.

که البته بدون هیچ دلیل منطقی صورت گرفته و با واکاوی آن در می یابیم که این کارخانجات در یکی دو روز گذشته به قیمت های کذایی اقدام به فروش بار کرده اند و لذا به دلیل طولانی شدن زمان بارگیری (به دلیل بحران بارگیری ها) اکنون که شرایط بارگیری مهیا شده و بیم کاهش قیمت می رود لذا اقدام به افزایش قیمت داده اند که مبادا بارهای فروخته شده از سوی خریداران کنسل شود.

افت بازار فولاد به دنبال جریان سازی های اخیر

همچنین طی هفته گذشته مشاهده کردیم درحالی که تقاضای اساسی و آنچنانی در بازار دیده نمی شود و روزانه فروش بسیار محدودی از کارخانجات صورت می گیرد اما تولید کنندگان برای تحریک آهن فروشان هر روز اقدام به افزایش قیمت تیرآهن ، میلگرد نبشی ناودانی و سایر محصولات فولادی می کنند.

تا بدین طریق به منافع خود دست یابند. خریداران بایستی آگاه باشند که هرگز وارد جریان سازی های بدون پشتوانه نشوند چرا که برحسب سابقه همواره بعد از این گونه جریان سازی ها تولید کنندگان کاهش قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات را در پیش می گیرند تا شمش مورد نیاز خود را تهیه کنند و تنها عاید انبارکنندگان محصولات فولادی، زیان حاصل از این کاهش قیمت خواهد شد.

روند صعودی قیمت ها در هفته جاری همچنان ادامه دارد

برای مثال در هفته گذشته طی هفته گذشته و در روزهای پایانی هفته در حوزه نبشی و ناودانی ، قیمت نبشی ناب تبریز افزایش 20 تا 30 تومانی و در بخش پروفیل تقریبا ثبات قیمت را با اندک تغییرات جزئی شاهد بودیم.

قیمت تیرآهن اصفهان

قیمت پروفیل از ضخامت 2 میل نیز بین 3190 تا 3220 تومان  از واحدهای تولیدی مختلف پیشنهاد شد. همچنین قیمت میلگرد در نخستین روز هفته گذشته به طور میانگین برای اندازه های 32-8 سانتی متر به میزان 28400 ریال گزارش شد. نرخ این محصول تا روزهای پایانی هفته در اکثر مبادی به دلیل مشکلات موجود در حمل و نقل ثابت بوده و تغییر چندانی نداشت.

از روزهای میانی هفته قبل اکثر کارخانجات قیمت های پیشنهادی خود را اعلام کرده ولی عملا هیچ معامله ای در بازار صورت نگرفت. اعتصابات رخ داده طی هفته گذشته زیان های زیادی را به بازار فولاد وارد کرد چراکه بازار آمادگی چنین رخدادی را نداشت.

همچنین جریان خاصی برای کنترل شرایط موجود در بازار وجود نداشت و به همین دلیل این شرایط بازار را از حالت عادی خارج کرد. همچنین کاهش میزان تولید نیز تاثیر زیادی بر قیمت تیرآهن اصفهان و سایر محصولات کارخانجات تولیدی داشت. افزایش قیمت ها در حوزه مقاطع فولادی تا روز یک شنبه و آخرین روز کاری در هفته جاری مشاهده شد به طوری که قیمت میلگرد ابهر از دیروز تقریبا ۴۰ تا ۵۰ افزایش یافت.

قیمت میلگرد کارخانجات با توجه به تعطیلات پیش رو

همچنین قیمت میلگرد بافق یزد  حدود 40 تومان و میلگرد درشت بار حدود ۲۸۴۰۰ و سایز ۱۴ و 16 با محدودیت عرضه مواجه گردید. افزایش قیمت میلگردهای ذوبی 10 الی 20 تومان افزایش یافته و قیمت تیرآهن های ذوبی انبار وکارخانه تقریبا ثابت اعلام گردید.

همچنین قیمت میلگرد روهینا تقریبا ثابت گزارش شد و قیمت میلگرد نیشابور حدود ۲۸۴۰۰ اعلام گردید. به طور میانگین متوسط میلگردهای نیشابور و بافق و ابرکوه حدود ۲۸۵۰۰در کارخانه بوده و فروش میلگرد مرغوب مثل ابرکوه و بافق و میانه از انبار حدود ۲۹۰۰۰ الی ۲۹۲۰۰ می باشد.

مشخص است که با پایان یافتن اعتصابات مشکلات بازار فولاد به طور کامل تمام نخواهد شد و زمان زیادی برای بازگشت بازار به حالت قبل نیاز می باشد. تعطیلات پیش رو نیز تاثیر زیادی بر جو ایجاد شده در بازار خواهد داشت.

در هفته جاری با توجه به این که تنها دو روز کاری داریم ؛ در واقع می توان گفت که شروع جدی روال عادی بازار عملا در برخی از مبادی که متوقف شده بود؛ به 10 روز آینده موکول خواهد شد…

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0