0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی به بازار فولاد در هفته نخست شهریور 97

بازار مقاطع  در روز شنبه و یک شنبه مثل روزهای قبل ، همچنان روند کاهشی را طی کرد به طوری که اکثر مبادی قیمت تیرآهن و میلگرد در حال نزدیک شدن به رقم ۴ هزار تومان هستند‌ البته برخی مبادی مثل قزوین و ابهر روز شنبه هم زیر این عدد فروش می کردند. عرضه محصولات ذوبی به خصوص تیرآهن ها به علت مشکلات ایجاد شده برای شرکت پویش بازرگان به عنوان اصلی ترین عرضه کننده، هم چنان با مشکل مواجه است و این امر قیمت تیرآهن را نیز تحت تاثیر قرار داده است. قیمت شمش القا بین ۳۴۰۰ الی ۳۵۰۰ در نوسان است. موجودی بیشتر انبارها به علت شرایط سخت بازرسی و مشکلات مربوط به اعلام موجودی روزانه و مشکلات مربوط به صدور فاکتور در حال کاهش است و اکثر انبارداران به علت حجم مشکلات پیش رو میلی به جایگزینی محصولات فروخته خود ندارند که این خود دلیل اصلی روند کاهشی بازار و قیمت تیرآهن و میلگرد است.

امیدواریم تغییر و تحولات انجام شده به خیر و صلاح همه مردم و به خصوص فعالین عرصه فولاد باشد و وضعیت فعلی بازار فولاد و قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات هرچه زودتر سر و سامان یابد. قیمت ناودانی و نبشی بیشتر در دامنه قیمتی 4150 الی 4200 تومان در مبادی مثل فولاد شکفته مشهد؛ مجتمع فولاد البرز غرب؛ فولاد ناب تبریز و آریان فولاد شنیده شد.

قیمت ️قوطی و پروفیل با تعدیل قیمت در برخی از مبادی، بیشتر در کانال قیمتی 5200 تومان شنیده شد. مطابق با شنیده ها و ظاهرا به تدریج به خیل مبادی عرضه کننده میلگرد آجدار در کانال قیمتی 3900 تومانی افزوده می شود که این موضوع نرخ های بازار را به نرخ تعزیراتی نزدیک تر می گرداند.

شنیده‌های تغییرات بازار میلگرد آجدار تا این لحظه بین 0 تا 100 – تومان کاهش قیمت تا این لحظه بوده است.

قیمت تیرآهن

آخرین شنیده‌ های بازار فولاد در روز دوشنبه

0 تا 200 – تومان کاهش قیمت / میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی روز دوشنبه توام با حدود 90 – تومان کاهش به مرز 4000 تومان رسید. در حوزه قیمت ناودانی و نبشی هم بیشتر در محدوده 4150 الی 4200 تومان شنیده شد. شنیده ‌های قیمت قوطی و پروفیل هم حاکی از نوسانات کاهشی، علی رغم محدودیت عرضه ورق 2 در این بازار است، محدود نرخ اعلام شنیده شده در این حوزه بیشتر حول مینیمم کانال 5200 تومانی دیده می شود.

در خصوص قیمت تیرآهن اصفهان در برخی از انبارها؛ شنیده ها حاکی از کاهش شاخه ای 5 الی 10 هزار تومان حکایت دارد.

گزارشی از بازار شمش

در رصد بازار و دریافت خبر از منابع  آگاه ، متوجه شدیم که قیمت شمش فولادی القایی در محدوده 3400 تا 3550 تومان پیشنهاد قیمت شده به طوری که شمش القایی بدون فاکتور رسمی در دامنه قیمتی 3400 تا 3485 تومان و با فاکتور رسمی از 3460 تا 3550 تومان قیمت گذاری شده است اما هنوز شمش قوسی اختلاف فاحشی از نظر قیمتی با شمش القایی دارد و محدوده قیمتی ان 3770 تا 3810 تومان می باشد.

همان طوریکه حداقل تا به امروز و بنا بر ایستادگی وزیر محترم صمت ثابت شده است؛ بستر حوزه فولاد و ورودی و خروجی های آن بر خلاف سایر موضوعات و حوزه‌های کالایی، کاملا شفاف دیده شده و از اینرو دولت هم برنامه‌ریزی جامع، مدون و بلند مدتی را تحت عنوان دستورالعمل تنظیم بازار فولاد در این خصوص تدوین نموده است

که با پشتیبانی سران سه قوه؛ عملیاتی شده و علی رغم برخی سنگ اندازی ها، تمرد ها و مقاومت ها؛ همچنان که مشخص است در حال اجراست، و تتها پس از گذشت حدود یک ماه از اجرایی شدن آن هم نتایج رضایت بخشی را در خصوص حمایت از حقوق مصرف‌کننده مبنی بر حذف سفته‌بازی و از بین بردن هیجانات کاذب به جا گذاشته که بطور حتم خروجی آن مورد پذیرش اکثر مدیران اجرایی کشور قرار گرفته یا خواهد گرفت.

توصیه میشود به هیچ عنوان تحت تأثیر شایعات حاشیه بازار قرار نگرفته و فقط و فقط به مصوبات وزارت محترم صمت توجه نموده و نگاهتان معطوف این دستورالعمل باشد. تنها تغییر رسمی صورت گرفته در خصوص این دستورالعمل تنظیم بازار فولاد کشور؛ همان تغییر سقف رقابت 5 به 10 درصد و تعیین نرخ محصولات نهایی عرضه‌ شده مشتق از شمش فولادی در بورس به جای در نظر گرفتن نرخ مستقیم بین المللی آن؛ درصدی از نرخ مصوب شمش فولادی در بورس کالا بوده است که برای میلگرد آجدار؛ تیرآهن و ورق کلاف گرم 11 درصد بالاتر از نرخ شمش فولادی میباشد که البته این اصلاحیه حدود 10 روز پیش اعلام شده و موضوع تازه ای نیست.

بدیهی است که هنوز هم که هنوز است؛ پس از گذشت حدود یک ماه از ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار فولاد؛ این دستورالعمل هنوز بطور کامل پیاده‌سازی نشده و محصول نهایی که مواد اولیه آن تحت این دستورالعمل در بورس کالا معامله شده، هنوز در بازار مصرف تزریق نشده که بزودی با تزریق آن شاهد موج دیگری از تعدیل قیمتها در بازار خواهیم بود …

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری