0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تغییر جهت بازار در روزهای پایانی هفته گذشته

همان طوری که واقف هستید؛ اکثر بازارها از اواخر هفته گذشته تغییر جهت داده و افزایشی شده اند؛ بازار فولاد هم از تیررس این التهاب ظاهرا مصون نمانده و کما این که دیده می شود فعلا به صورت جسته و گریخته افزایش در حوزه قیمت تیرآهن و میلگرد دیده شده است. نکته مهم و قابل توجه؛ سطح حمایتی در مسیر برگشت حاصل از این افزایش قیمت های هیجانی در حوزه تیرآهن و سایر محصولات است که آهن فروشان گرامی می بایست به آن توجه ویژه داشته باشند؛ چرا که هر رفت هیجانی بدون پشتوانه و منطقی با توجه به شرایط فصلی و تقاضای موجود؛ قطعا دارای بازگشت است و مهم است که بدانیم سطح قابل اطمینان در مسیر برگشت کجاست ؟!

رفتار بازار طی ۳ ماه گذشته نشان داد که در مسیر برگشت با اتکاء به نرخ قراضه آهن ۳۰۰۰ تومانی؛ میلگرد آجدار در محدوده قیمت شاخص متوسط ۴۲۰۰ الی ۴۴۰۰ تومان ایستادگی نمود. اما مسیر رفت کاملا بستگی به هیجان و پتانسیل موجود تقاضای هیجانی بازار داشته و همان طوری که دیده می شود؛ متغیر حمایتی  و قابل اطمینان فراتر از محدوده اعلام شده در مسیر رفت را فعلا نمی توان برای این بازار و در این شرایط متصور شد.

همان طور که متذکر شدیم جو روانی خوبی بر بازار حاکم نیست. آب گل آلود است و ماهیگیران بسیار…. قطعا بروز چنین آشوبی در این دو هفته متصور بود. اما این که هیچ تدبیر موثری از سوی بانک مرکزی اندیشیده نشده جای سوال است.

اما در مورد بازار مقاطع فولادی

به رغم ‌نوسانات ، به نظر می رسد هنوز تقاضای موثری در بازار ایجاد نشده است. با مشخص شدن حجم و قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد در عرضه های جدید بورس در هفته آتی یا احتمالا هفته بعد بهتر می توان در مورد آینده بازار فولاد پس از تحریم نفتی ، بحث کرد.

قیمت تیرآهن

عدم حمایت تقاضا در حوزه مقاطع طویل فولادی

آخرین شنیده ها حا‌کی از این موضوع است که بازار طلا و ارز در آخر وقت کاری روز چهارشنبه ( برای طلا ظاهرا تا حدود ساعت ۶ بعدازظهر بازار تهران پایان وقت کاری محسوب می شود) ریزش داشته به طوری که شنیدیم طلای آب شده از اوج ۱،۹۵۰،۰۰۰ الی ۱،۹۶۰،۰۰۰ تومان به ازای هر مثقال بین ساعت ۱۱ تا ۱۴ امروز تا مرز ۱،۸۶۰،۰۰۰ حدود ساعت ۱۸ تصحیح داشته است؛ دلار حاشیه بازار هم مطابق با اعلام برخی کانال های اطلاع رسان این حوزه از نقطه اوج خود در بازه زمانی اعلام شده با نرخ ۱۵۲۰۰ تا ساعت ۱۸ به زیر ۱۴۸۰۰ تنرل پیدا کرد .

کاهش یا عقب ‌نشینی شاخص جهانی طلا در روز سه شنبه از جمله عواملی بود که با عدم همراهی هیجان داخلی دلار، موجبات عقب ‌نشینی طلا در پایان روز چهارشنبه را فراهم آورد. در حوزه فولاد صرف نظر از بازار همیشه تشنه و همیشه ملتهب ورق HB که طی هفته گذشته به واسطه رقابت صورت گرفته در بورس کالا در خصوص این کالا توام با حمایت روند هیجانی ارز؛ بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو در این گوشه از بازار شاهد افزایش قیمت ها بودیم؛ حوزه مقاطع طویل فولادی اما در روزهای پایانی هفته گذشته علی رغم روند افزایشی که از ابتدای هفته تا به امروز رکورد متوسط و حدودی ۱۰۰ تومان به ازای هر کیلو را در حوزه میلگرد آجدار و قیمت تیرآهن پشت سر گذاشته است.

از حمایت کافی تقاضا برخوردار نبوده و به طوری که از گزارشات میدانی برخی از دفاتر فروش بر می ‌آید؛ تقاضای مصرف مقاطع طویل ضعیف اعلام شده است؛ همان طوری که پیش تر هم عنوان شد، بعید به نظر می رسد که با شرایط فصلی پیش رو و عدم حمایت تقاضای فعلی و رکود شدید موجود در حوزه ساخت و ساز؛ روند هیجانی شکل گرفته این حوزه بتواند دوام داشته باشد؛ مگر این که امتناع از عرضه های برخی از فولادسازان بزرگی که طی دو هفته گذشته در بورس کالا حاکم بوده است، در سکوت ناظرین دولتی همچنان ادامه پیدا کند که در این صورت آینده این بازار را با هاله‌ای از ابهام و با اما و اگر های زیادی مختلف مواجه خواهد نمود .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری