0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

گزارش مختصری از وضعیت فعلی بازار مقاطع طویل فولادی

علی رغم این کاهش قیمت ها برای قیمت پروفیل ، میلگرد و سایر مقاطع؛ فعلا از معاملات محسوس و قابل توجه در بازار خبری نیست و به نظر می رسد که در حال حاضر عمده تقاضای موجود؛ همان تقاضای اضطراری و بیشتر آدرس های پروژه ای باشد، چرا که صاحبان کالای انباری اکنون خود نیز به خیل فروشندگان بازار و جمع عرضه ‌کنندگان پیوسته اند و حسب ظاهر فعلا از خرید و تجدید موجودی صرف نظر می نمایند.

گمانه زنی هایی که برای ادامه روند بازار شنیده می شود کاملا متفاوت است؛

گروهی نظر به ادامه کاهش قیمت ها در حوزه فولاد از جمله قیمت پروفیل آهن و میلگرد و تیرآهن داشته و عنوان می کنند که جذابیت بازار فولاد برای نقدینگی کم رنگ تر از گذشته دیده شده و بعید به نظر می رسد که این بازار با این وضعیت انبارهای تجار و فعالان میانی؛ مجددا و زود هنگام مورد توجه تقاضای سفته ‌بازان قرار گیرد.

گروه دیگری نظر به دلار بازار آزاد و تحولات آن و تاثیراتی که بر بازارهای کالایی می گذارد؛ داشته و معتقد هستند که با هر نوسان این حوزه ارزی می بایست منتظر تاثیرات مستقیم آن بر بازار فولاد هم بود؛ و عقیده آن ها بر این استوار است که این کاهش قیمت ها موقتی بوده و بازار برای خیز دوباره با برنامه ‌ریزی بازارسازان این حوزه؛ در حال تثبیت و آماده شدن است.

همین دوگانگی دیدگاه حاکم بر بازار موجب آشفتگی بیشتر این روزهای بازار گردیده است به طوری که در روز دوشنبه شاهد تغییرات صفر تا 160- تومان کاهش در بازار برای قیمت میلگرد آجدار بودیم.

بررسی پیش بینی ها در خصوص ادامه روند بازار فولاد

گروهی معتقد بودند که برخی از این کاهش قیمت های حوزه نورد برای قیمت پروفیل قیمت قوطی و میلگرد و سایر محصولات تلاش برخی از مبادی برای تهیه شمش بوده است و این در حالی است که با توجه به شرایط کنونی مارجین حوزه نورد؛ احتمال کاهش حداقل 30 الی 40 درصدی مارجین این حوزه وجود دارد؛

شرایط هیچ وقت به این اندازه گنگ و مبهم نبوده است؛ به طوری که به نظر می رسد امکان تشخیص روند آتی بازار تقریبا غیر ممکن است؛ ولی آنچه که روشن است فعلا همه عرضه کنندگان و صاحبان کالا به نوعی در فاز احتیاطی به سر برده و در برابر کاهش یا برگشت قابل توجه قیمت پروفیل و میگرد و تیرآهن و سایر مقاطع گارد گرفته اند.

قیمت پروفیل

از سمت فولادسازان تراز اول کشور هم خبر می رسد که برخی کوچکترها که تقریبا جمعیت بخش واقعا خصوصی این گروه را هم تشکیل می دهند؛ با این سخت گیری های مشروط صادراتی دولت؛ فعلا قید بازارهای صادراتی و بورس را زده و تصمیم دارند چراغ خاموش در بازار داخلی حرکت کنند.

بزرگترهای خصولتی هم تا تعیین تکلیف نرخ دلار مورد سنجش برای آن ها و رها شدن نحوه قیمت گذاری از دلار نیمایی؛ در برابر خواستگاه دستورالعمل افزایش عرضه ‌ها در بازار داخلی با جدیت مقاومت کرده و خواستار واقعی تر شدن نرخ دلار نیمایی مورد استفاده برای آن ها و یا نهایتا سهمیه بندی و ردیابی همین مقدار کالای مورد عرضه آنها در بازار داخلی و در زنجیره توزیع هستند.

لزوم احتیاط در خرید و فروش بازار آهن

به نظر می رسد که در حال حاضر دولت از چند ناحیه و از جمله از ناحیه خصولتی ها تحت فشار خواسته های آنها قرار داشته و فعلا در گیر و دار چالش موجود با آن هاست؛ که در نهایت آنچه که از نتیجه این گیر و دارها بیرون می آید؛ مشخص کننده روند آتی بازار خواهد بود.

شرایط بازار فولاد در روزهای جاری بسیار حساس بوده به طوری که احتیاط در خرید و فروش به شدت لازم می باشد. در شرایط کنونی رصد بازار سخت و بحرانی می باشد. محصولاتی همچون میلگرد و تیرآهن از جمله کالاهایی می باشند که به راحتی در سایر کشورها می توانند به پول نقد تبدیل گردند. در واقع با صادرات این محصولات می توان دلار تهیه کرد.

اگر در نظر داشته باشیم که میزان تولید در کشور ایران بالا می باشد روند کنونی بر میزان عرضه و تقاضا موثر می باشد. در حال حاضر قیمت میلگرد در بازار داخلی کشور به حدود 3500 تومان به ازای هر کیلو رسیده است و این نرخ بالایی برای بازار فولاد کشور می باشد. با این حال به گفته برخی تحلیلگران احتمال کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و میلگرد در روزهای آتی وجود خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0