1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد هفته 17 سال 97

 • بازار مقاطع فولادی

در روزهای ابتدایی هفته گذشته قیمت ها در بازار مقاطع همچنان از روند کاهشی هفته قبل از آن تبعیت می کرد و این روند برای قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن مشهود بود. این در حالی است که پس از عرضه شمش فولاد خوزستان در روز یک شنبه گمانه زنی هایی در خصوص افزایش قیمت مقاطع فولادی در کارخانه میلگرد و سایر مقاطع در روزهای پایانی هفته صورت گرفت. در نخستین ساعات روز سه شنبه اعلام نرخ محصولات در حوزه های مختلف مقاطع فولادی نشان از ثبات قیمت میلگرد و تیرآهن کارخانجات مختلف از جمله قیمت میانه و سایر کارخانجات نسبت به روزهای شنبه و یک شنبه داشت با این حال عرضه ورق فولاد مبارکه در روز سه شنبه نیز در جهت گیری بازار بی تاثیر نبود. در حوزه قیمت پروفیل پس از عرضه ورق فولاد مبارکه در روز سه شنبه تغییراتی حادث گردید.

تکانه های عجیب در بازار قوطی پروفیل

آخرین قیمت میانگین شاخص حوزه قوطی پروفیل بر مبنای ورق با ضخامت ۲ میلی متر؛ و با توجه به رصد اعلام رسمی حداقل 10 مرکز تولیدی؛ در تاریخ ۹۷/۰۴/۱۰ حدود 3690 تومان محاسبه گردید؛ در حالی که در روز سه شنبه در بازه قیمتی حدود 3600 تا 3650 تومان شنیده شد که نسبت به تاریخ فوق یا 9 روز پیش؛ به طور میانگین حدود 60- تومان کاهش قیمت دیده شده است.

در گزارشات روز چهارشنبه از قیمت قوطی پروفیل چنین بیان گردید که بنا بر استعلامات به عمل آمده؛ آخر وقت روز سه شنبه متاثر از معاملات ورق فولاد مبارکه در بورس کالا؛ برخی از این مبادی حدود کیلویی 30 تومان افزایش قیمت را در نرخ فروش محصولات خود اعلام کردند. اما در روز چهارشنبه مجددا این 30 تومان افزایش بازگشت به طوری که می توان گفت قیمت های این حوزه نسبت به صبح روز سه شنبه تقریبا ثابت شنیده شد.

قیمت میلگرد

نگاهی به سیگنال های متفاوت بازار فولاد

با توجه به سیگنال ‌های مختلفی که از  حوزه های مختلف بازار مخابره می شود :

 •  عرضه های شمش قوس فولادسازان بزرگ در بازار داخلی با نرخ رقابتی و تمام شده حداکثر 2800 تومان به ازای هر کیلو
 •  کاهش پی در پی نرخ های جهانی به واسطه شروع جنگ های تعرفه ای و کند شدن چرخه کالا در این بازارهای بین المللی
 •  عقب ‌نشینی های پی در پی در بازار دلار قاچاق
 •  تلاش برای سامان دهی بازار داخلی فولاد توسط دولت و تدوین و ابلاغ برخی برنامه ها و دستورالعمل ها به فولادسازان بزرگ کشور مبنی بر اولویت قرار دادن تامین بازار داخلی و نزدیک به نرخ عادلانه

پایانی حیرت انگیز در هفته گذشته رقم خورد

با توجه به گزاره های موجود؛ یک دیدگاه از علت افزایش قیمت های آخر وقت روز چهارشنبه و روز پنج شنبه بازار از جمله قیمت میلگرد شاهرود می تواند تنها محدود به ورود به تقاضاهایی باشد که طی دو هفته گذشته و در بازار پیوسته کاهشی، در وضعیت صبر و نظاره قرار داشته و از خرید تا حد ممکن اجتناب می کردند که با رسیدن قیمت شمش فولادی القایی به مرز 2800 تومان؛ تصمیم به ورود به بازار و تامین نیازهای به تعویق افتاده گرفتند؛ به نظر می رسد در این میان توجه به حفظ قسمتی از حباب موجود در زنجیره تامین میلگرد آجدار علی رغم عقب ‌نشینی شمش القایی؛ غیر قابل کتمان و قابل تامل باشد.

نقطه بیشینه قیمت های بازار مقاطع طویل فولادی از جمله قیمت میلگرد اهواز و سایر کارخانجات در فرایند اوج گیری های این بازار و در ادامه افزایش های پی در پی سه ماهه نخست سال جاری؛ در تاریخ 97/04/03 بود که در واقع در این تاریخ مارجین حوزه شمش القایی با رقمی نزدیک به 985 تومان و با نرخ متوسط 3060 تومان به ازای هر کیلو، در آستانه چهار رقمی شدن قرار گرفته بود؛ بعد از این تاریخ و تقریبا طی دو هفته گذشته، روند تقاضای بازار به تدریج تغییر مسیر داده و پیوسته کاهشی بود.

تحلیل بازار آهن آلات

روند صعودی روزهای پایانی هفته گذشته تداوم می یابد ؟

به طوری که تا روز چهارشنبه مارجین حوزه شمش القایی با حدود 240- تومان عقب ‌نشینی به مرز حدود 2840 تومان تنزل پیدا کرد و این در حالی بود که حوزه نورد از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در نقطه مقابل این کاهش قیمت حوزه شمش؛ پیوسته مقاومت نموده و به طوری که دیده می شود؛ از نقطه اوج خود یا شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار با توجه به نمودار قیمت میلگرد که به مرز 3400 تومان در تاریخ ذکر شده رسیده بود؛ طی این دو هفته تنها 60- تومان عقب ‌نشینی در حوزه نورد دیده شده و آنچنان که از شواهد مشخص است؛ حدود 200 تومان به ازای هر کیلو از حباب مارجین حوزه شمش القایی طی این دو هفته به مارجین حوزه نورد انتقال پیدا کرده و حفظ شده است.

به نظر می رسد به عنوان رفتاری مشابه؛ این چندمین باری است که حوزه نورد و قیمت میلگرد برای وزن میلگرد متفاوت به صورت ناخودآگاه و به مثابه رفتار یک محافظ برق در زمان های افت ولتاژ مدار، در برابر نوسانات کاهشی نرخ و حباب موجود مقاومت نموده و به عنوان حافظ منافع شمش القایی در برابر کاهش قیمت ‌ها و ادامه تخلیه حباب ایستادگی می نماید، به طوری که حتی در بیشتر مواقع نهایتاً مجبور می شود مجددا این مارجین را تا حدودی به حوزه شمش بازگرداند.

عرضه فولاد خوزستان بازار مقاطع را تحت تاثیر قرار داد

با توجه به کاهش تقاضا در بازار محصولات فولادی طی دو هفته اخیر، قیمت شمش هم روند نزولی به خود گرفته بود و این امر بر قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر مقاطع طی هفته گذشته تاثیرگذار بود. بر این اساس شمش القایی تا محدوده ۲۷۵۰ تومان بدون فاکتور رسمی و در محدوده ۲۸۰۰ تا ۲۸۴۰ تومان با فاکتور رسمی در برخی مبادی معامله شده بود.

در روز پنج شنبه، در حالی که کف قیمتی میلگرد کارخانجات مختلف از جمله قیمت میلگرد نیشابور در محدوده ۳۲۵۰ – ۳۳۰۰ تومان اعلام می ‌شود و مارجین بین شمش و میلگرد به حدود ۴۰۰ – ۵۰۰ تومان در هر کیلو رسیده است ، این موضوع با واکنش بازار شمش مواجه گردید و روند کاهشی متوقف شد.

طبق اطلاعات به دست آمده از تولید کنندگان شمش فولادی، برخی فروش خود را متوقف کرده و بعضی دیگر هم قیمت ‌های اعلامی را با کمی افزایش اعلام کردند. از سوی دیگر؛ قیمت شمش قوس نیز به دلیل عرضه کم توسط تولیدکنندگان این حوزه تقریباً از روند ثابتی برخوردار بوده است.

بر اساس شنیده‌ ها قیمت شمش قوس در محدوده ۳۰۳۰ تا ۳۱۰۰ تومان اعلام می‌ شود.

همچنین روند کاهشی قیمت ها در دو هفته اخیر موجب توقف شتاب در افزایش قیمت ضایعات و همچنین کاهشی شدن قیمت میلگرد زاگرس و سایر کارخانجات نیز گردید، اما در بازار ضایعات آهن کماکان خبرهایی از محدودیت عرضه این کالا به گوش می‌ رسد. از این روی تولیدکنندگان با افزایش “پاداش” و “کمک کرایه” سعی در جذب بیشتر ضایعات داشتند.

شمش فولاد خوزستان

مروری بر بازار مواد اولیه هفته گذشته

در هفته گذشته نوسانات نرخ مواد اولیه تعیین کننده جهت گیری بازار فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی بوده است. در نخستین روز هفته همان طور که در بازار ضایعات فلزی مشاهده گردید قیمت ها نسبت به بازار هفته قبل حدودا به میزان 45-30 تومان کاهش یافت و از شواهد موجود در بازار چنین به نظر می رسید که چنانچه تغییری در روند بازار رخ ندهد تا روزهای پایانی هفته شاهد کاهش قیمت به میزان 50 تومان نیز در این حوزه باشیم.

در حوزه آهن اسفنجی در نخستین روز هفته تغییر محسوسی مشاهده نگردید ولی در رصد بازار شمش قیمت ها کمی پایین تر از هفته قبل برآورد گردید به طوری که در خصوص قیمت شمش القایی 2950-2830 تومان و در خصوص قیمت شمش قوسی به محدوده قیمتی 2990-3030 تومان رسیدیم. در روز یک شنبه بازار با عرضه شمش فولاد خوزستان در بورس کالا مواجه گردید.

گمانه زنی های صورت گرفته توسط تحلیلگران در خصوص انجام رقابت در بورس کالا برای شمش فولاد خوزستان تقریبا صحت یافت زیرا این اقدام از سوی تولیدکنندگان مقاطع سبب می گردد که نخست شمش با کیفیت در اختیار داشته باشند و ثانیا تا اندازه ای تکلیف بازار را برای روزهای آتی مشخص کرد.

شمش سبب تعادل بازار مقاطع در هفته جاری خواهد شد ؟

برخی فعالان بازار فولاد در خصوص عرضه شمش فولاد خوزستان بیان کردند که چنانچه نرخ شمش این کارخانه در بالاترین قیمت معاملاتی در بورس کالا به میزان 2805 تومان ثبت می گردد بنابراین با کیفیت ترین شمش با احتساب کارمزدها و تحویل یک ماهه بایستی به میزان 2902 تومان پیشنهاد شود و با این حساب نرخ شمش القایی با کیفیت پایین حداقل باید به میزان 2705 تومان باشد.

چنین محاسباتی نشان دهنده این است که قیمت میلگرد و تیرآهن و حتی قیمت نبشی ناودانی راه زیادی برای رسیدن به تعادل نخواهد داشت و تا روزهای آتی باید در انتظار کاهش شیب روند نزولی قیمت این محصولات باشیم. همچنین در روز سه شنبه هفته گذشته تغییرات قیمت قراضه نسبت به روز یک شنبه به میزان 30-15 تومان کاهش اعلام گردید. قیمت شمش القایی نیز نسبت به روز یک شنبه ثابت اعلام گردید و نرخ این محصول در محدوده 2850-2800 تومان شنیده شد.

تغییر جهت بازار مواد اولیه در روزهای پایانی هفته

به طور کلی میزان تقاضا برای خرید مواد اولیه در نخستین ساعات روز سه شنبه با افت همراه گردید ولی در ساعات پایانی روز معاملاتی در محدوده قیمت 2820-2800 تومان برای شمش القایی صورت گرفت. در روز چهارشنبه نیز در بازار شمش القایی تقریبا ثبات جاری بود ولی در ساعات پایانی در برخی مبادی به میزان 20 تومان به ازای هر کیلو افزایش قیمت گزارش شد.

با این حال به طور کلی آنچه از بازار شمش در روزهای پایانی هفته و خصوصا پنج شنبه مشاهده گردید توقف روند کاهشی قیمت شمش فولادی بود. این در حالی است که نسبت به روز گذشته روند کاهش قیمت در بازار ضایعات فلزی ادامه داشت. قیمت در حوزه گندله و آهن اسفنجی نیز در روز پنج شنبه تغییرات محسوسی نداشته است. با این حال در حوزه شمش افزایش قیمت کیلویی 10 تا 20 تومانی را بویژه در بخش شمش القایی مشاهده کردیم.

قیمت ورق فولادی

مروری بر نوسانات بازار محصولات تخت هفته گذشته

در روزهای ابتدایی هفته شاهد روند ثابت در بازار ورق فولادی بودیم. به طور کلی می توان گفت در دو روز ابتدایی هفته گذشته با نزدیک شدن به زمان عرضه محصولات مبارکه در بورس کالا و همچنین کاهش نوسانات ارزی در هفته گذشته، اکثر فروشندگان ورق در حوزه های مختلف ورق در انتظار قیمت های جدید این شرکت بوده و قیمت های مشخصی را اعلام نکردند.

طبق گزارشات مبادی فروش اکثر خریداران در روزهای ابتدایی هفته تنها در حد نیاز خریداری کرده و خریدهای هیجانی کاهش یافته بود. ورق گالوانیزه شرکت هفت الماس نیز اعلام نگردید و به نظر می رسد میزان عرضه این محصول در بازار به شدت کاهش یافته است و عرضه سایر کارخانجات نیز به صورت بسیار محدوده صورت گرفته است.

با توجه به وضعیت رکودی در بازار ورق در روزهای ابتدایی هفته و تقاضای محدود به محصولات تمام شده انواع ورق پیش بینی می شد در صورت فروش نقدی توسط مبارکه تقاضای ضعیفی برای ورق گرمB وC  آید و به احتمال فراوان کاهش قیمت پایه وجود داشته باشد. همان طور که اشاره شد در شرايط رکودی فعلی بازار می‌توان پیش بینی کرد سرانه مصرف فولاد در کشور به پایین ‌ترین میزان خود رسیده است و بر قیمت میلگرد و ورق و سایر محصولات تاثیرگذار می باشد.

عرضه ورق فولاد مبارکه ، اوج گیری بازار در روزهای میانی هفته

تولیدکنندگان فعلی در شرايطي قرار دارند که به فرض در صورت تولید با حداکثر توان خود می توانند به راحتی نیاز فعلی بازار را پوشش دهند. حجم واردات در سال ‌های گذشته علاوه بر تولید حداکثری داخل کشور به بیش از 2 میلیون تن در سال رسیده بود و بخش مهمی از نیاز بازار از منبع واردات تأمین می شد که امسال به پایین ‌ترین میزان خود رسیده است به نحوی که تا نیمه تیرماه این رقم به 8800 تن رسیده است.

علل عمده این کاهش را می توان نوسانات ارزی و صعف تقاضا عنوان کرد.. در نهایت در روز سه شنبه قیمت محصولات فولادی در بورس کالا سقف ۱۰درصد را زد.  با توجه به قیمت ‌های جهانی، قیمت ورق فولادی با دلار ۵۴۰۰ تومانی معامله گردید.

پیش بینی روند بازار فولاد در هفته 18 سال 97

در حوزه مواد اولیه می توان گفت با توجه به نزدیک شدن به آخر ماه و زمان تسویه بدهی‌ ها، پرداخت حقوق و دستمزد، احتمال جهش قیمتی بسیار ضعیف است و افزایش قیمت ‌های حوزه شمش بیشتر در جهت کاهش مارجین بین نورد و شمش می ‌باشد. همچنین در حوزه مقاطع فولادی به نظر می رسد علی رغم شکست سد مقاومت خریدی که طی دو هفته‌ گذشته و در حوزه قیمت میلگرد آجدار به وجود آمده بود.

جنس سیگنال افزایشی این بار متفاوت و از پایداری به مراتب کمتری برخوردار باشد چرا که در حال حاضر تقریبا به غیر از تخلیه تقاضای پشت صف، هیچ سیگنال مثبتی دال بر تایید و همراهی افزایش قیمت ها در بازار دیده نمی شود و این امر در قیمت کارخانجات به وضوح مشاهده می شود.

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری