3.9/5
7رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

فولاد قاچاقی = سود کلان

تقریبا از ده روز گذشته اختلاف قیمت ارز در بازار آزاد با نیما به طرز عجیبی کاهش یافت و تفاوت قیمتی آن کمتر شد. در همین روزها بود که وزارت صنعت معدن و تجارت اقدام به سیاست های اجباری برای کاهش قیمت ها نمود تا بازار داخلی را به ثبات برساند. اما در همین حین تعدادی از دلالان باعث شدند که بازار داخلی دچار تنش شود و بازار صادراتِ غیر قانونی کمی گرم شود. اتفاقی که این روزها در بازار فولاد افتاده این است که مشتریان صادراتی برای خرید محصولات تمایل به پرداخت ریال هستند. این امر نشان دهنده آن است که خروج غیرقانونی فولاد از مرزهای کشور که خود گواه قاچاق کردن است باعث شده که این کار به یک فعالیت پر سود برای بعضی از افراد تبدیل شود. متاسفانه در ایران برخلاف سایر نقاط دنیا در زمینه قیمت گذاری و شرایط صادرات برنامه ریزی می کنند. این در حالی است که در همه دنیا قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی با صادرات مساوی یا حتی بیشتر است که این کار مانع از قاچاق و بازار سیاه می شود. مشکلی که در حال حاضر بازار صادرات فولاد در ایران دارد این است که جیب تاجر خارجی پر خواهد شد در حالی که تاجر ایرانی درگیر قوانین و آیین نامه هاست. خریداران بازار صادراتی که به روش های قانونی اقدام می کنند، می دانند که فروشنده ایرانی در بازار داخل تنها می تواند تا 330 دلار محصول خود را به فروشد ، به همین دلیل بر کاهش قیمت ها اصرار می کنند و به فروشنده قانونی داخلی فشار زیادی می آورند. همین سیاست باعث می شود محصولات فولادی کشور که کیفیت مناسبی دارد ارزان از کشور خارج شود و به نسبت سایر بازارها ارزان تر باشد. همین اقدامات نادرست باعث شده که محصولات فولادی کشور از دیگر کشورها به طور مثال ترکیه بسیار کمتر باشد. هم اکنون میلگرد ایرانی حدود 100 دلار کمتر از قیمت میلگرد ترکیه است.

از من بپرس
اضافه بر این موارد ماجرای تحریم ها نیز گریبان گیر بازار فولاد است. ماه هاست که در زمینه بی تاثیر بودن تحریم و فشارهای خارجی مطالب بسیار خوانده ایم ، اما گزارش هایی که از بازار بعضی از کشور ها می رسد روایت دیگری است. بازار عراق تا چندی پیش در دست فولاد ایران بود در حالی که در میدان رقابت ، رقبایی مثل ترکیه و اوکراین در فروش میلگرد در عراق از ما پیشی گرفتند. منکر این امر نمی شویم که فشار بر روی دلالان و شرکت های خارجی در زمینه معامله با ایران وجود دارد ، اما در عراق با کاهش سهم خرید از شرکت های ایرانی رو به رو بودیم که در صورتی که سیاست درست و مناسبی برای صادرات صنعت فولاد اتخاذ نشود شرایط فعلی را نیز از دست خواهیم داد.

باید بپذیریم که اتخاذ تصمیمات و سیاست های غلط در طی این مدت بازار داخلی را بهم ریخته است و همین تنش و آشوب در داخل ، فعالیت های صادراتی را نیز با مشکل رو به رو می کند. سیاست هایی مانند بازگشت ارز ، اجبار صادرکنندگان به عرضه هم وزن محصول صادراتی در بازار داخل ، اتخاذ سیاست غلط در قیمت پایه محصولات فولادی ، عرصه های مرتب هفتگی به بازار داخلی بدون توجه به آن چه که در بازار داخلی نیاز است باعث شد که بازار زدگی از محصولات فولادی در داخل ایجاد شود. اگر روال به همین صورت پیش برود شرایط نا مطلوبی به سراغ بازار فولاد خواهد آمد. چرا که مدتی است که بازار مسکن دچار رکود شده است و رغبتی برای ساخت و ساز وجود ندارد. از آن سو طبقه متوسط و خریداران داخلی به انتظار و امید کاهش بیشتر قیمت ها هستند که در صورت تداوم چنین وضعیتی تقاضای بازار داخلی بسیار کم و نزدیک به صفر می شود.

3.9/5
7رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0