0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر چهار خبر مهم در بازار فولاد هفته جاری

در هفته جاری علاوه بر اعتصاب رانندگان که خبر روز بازار فولاد می باشد اخبار مهم دیگری نیز به گوش رسید که ممکن است طی روزهای آتی بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و غیره تاثیرگذار باشد ولی کمتر به آن پرداخته شده است.

روز گذشته نامه ای بسیار مهم از جناب شریعتمداری وزیر محترم صنعت در حمایت از تامین مواد اولیه صنایع پایین دستی منتشر گردید که بهترین خبر روز گذشته بوده است و می تواند به هرج و مرج در صادرات بی حساب و کتاب فلزات که این روزها معضل جدی برای تامین مواد اولیه بسیاری ازصنایع ایجاد کرده بود پایان دهد.

در این خصوص هنوز ابهاماتی وجود دارد ولی اگر بخواهیم نظرات کارشناسی برخی از تحلیل گران را بیان کنیم باید گفت که موافقان این نامه معتقدند که با این ممنوعیت، هرج و مرج در صادرات بی حساب و کتاب فلزات که این روزها معضل جدی برای تامین مواد اولیه بسیاری از صنایع ایجاد کرده بود پایان می یابد

و آن را خبر خوبی عنوان کرده و اضافه می کنند که شاید بخشی از معاملات بورس کالا نیز که شبهه ناک بوده از این طریق کم شود و در مقابل عده ای دیگر بیان می کنند که در شرایط تحریمی کانال های ارتباطی بهتر از خود شرکت های بزرگ می توانند عملیات صادرات را اجرایی کنند و این کار یعنی انداختن غل و زنجیر بر دست و پای شرکت های کوچک و واسطه…

تاثیر تصمیم اخیر بر بازار صادرات ایران

علی ایحال باید منتظر ماند و تبعات این تصمیم را دید یا با نظرات سایر کارشناسان آشنا شد. در هر صورت باید در روزهای آتی در انتظار تاثیر این تصمیم بر قیمت ناودانی و نبشی و میلگرد و سایر قیمت های پیشنهادی کارخانجات باشیم.

این در حالی است که بازار آهن و مقاطع فولاد فعالیت خود را به صورت توافقی طی روز گذشته آغاز کرد. و قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات به صورت توافقی مطرح گردید.

عدم تعیین قطعی مشکلات حمل و نقل و شاید امنیتی شدن آن در ادامه اعتراض موجب می شود بازار و به خصوص خریداران تا روشن شدن فشار خود را عقب بکشند. البته توافقی شدن روند بازار در چنین روزهایی غیر طبیعی نیست و برخی از محدود تقاضاهای روزمره بدین طریق پوشش داده خواهد شد.

قیمت ناودانی نبشی

خبر دوم : کمیته بازار ستاد زنجیره فولاد کشور تشکیل جلسه داد

2 محور اصلی جلسه روز گذشته کمیته بازار ستاد زنجیره فولاد: بررسی وضع عوارض صادراتی کنسانتره سنگ آهن و افزایش تعرفه واردات فولاد

به گزارش برخی فعالان بازار در حالی که بازار چنان رمقی در مصرف و چنان رمقی در معاملات ندارد و وضعیت صادرات ما نیز فعلا با کمی اما و اگر مواجه است افزایش تعرفه واردات فولاد چه کمکی می تواند به ما بکند؟

آیا در شرایط فعلی افزایش تعرفه منجر به افزایش قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات بازار داخل نخواهد شد؟ آیا مدافعان افزایش تعرفه تضمین می دهند که تولیدکننده داخلی برای فروش محصول خود در بورس کالا از مکانیزم تعرفه صعودی شده کمک نگیرد؟

اصلا ضمانتی وجود دارد؟ شاید عده ای بگویند که عدم افزایش تعرفه ممکن است سبب ورود کالا به داخل گردد… این حرف تقریبا حسابی است و باید به آن گوش سپرد اما حالا که ارز را از حالت 4200 تومانی در آورده اند اگر تعرفه بالا برود و نرخ دلار و یورو هم صعودی شود آن وقت چه تضمینی است که قیمت میلگرد به محدوده 3500 تومان نرسد؟

این روزها با دیدن قیمت های میلگرد ذوبی مثلا سایز 16 کیلویی 3290 تومان لبخند زده و می گوییم خریدار باید اشتباه کند آن را بخرد وقتی میلگرد با کیفیت در حوالی اصفهان 2750 تومانی گیر می آید اما شاید در آینده نزدیک ارزان ترین میلگرد همین سایز 16 ذوب آهن اصفهان باشد!

تاثیر مشکلات کم آبی بر صنعت فولاد کشور

خبر سوم: وزیر نیرو در آیین آغاز عملیات اجرایی سد خائیز تنگستان بوشهر گفت: ممکن است با دمای بالا و کم آبی روبرو شویم اما باید امنیت غذایی کشور را تامین کنیم

این حرف وزیر را می توان این گونه به فولاد ایران متصل کرد که کم آبی همانند کمبود برق یا قطعی برق چنانچه به نقطه خاصی برسد تولید از مدار خارج می شود چراکه تولید فولاد استراتژیک است ولی جزو اقلام اساسی نیست. پس احتمالا در فصل گرم سال با کاهش تولید مواجه خواهیم شد و مطمینا بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و … تاثیرگذار خواهد بود.

خبر چهارم: محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه به گزارش اخیر صندوق بین المللی پول در زمینه کسری بودجه 8 میلیارد دلاری در آینده نزدیک واکنش نشان داد و گفت شاید منظور این صندوق تحقق نیافتن منابع دولت باشد و ما تلاش می کنیم چنانچه این امر اتفاق افتد مصارف را کم تر تخصیص دهیم

با این حال ارتباط موزونی مابین این دو خبر وجود داشته و تولید کم تر فولاد با کاهش فعالیت بازار موزون است ولی اگر یکی از این دو افزایش یابد معلوم نیست چه بر سر بازار فولاد خواهد آمد؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0