0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

هجوم اخبار منفی در هفته جاری

در هفته جاری خبرهایی از احتمال تعطیلی واحدهای تولیدی آهن آلات به گوش می رسد. خصوصی ها به دلیل هزینه های بالای تولید و متمرکز نبودن خط تولید آن ها و متحمل شدن برخی کرایه حمل ها؛ در شرایط کنونی توان رقابت با دولتی ها را ندارند. اکنون کارخانجاتی تاسیس شده ‌اند که هزینه تولید آن ها با حذف هزینه های اضافی و خط تولید بدون درز یا seamless آن ها؛ تا حد زیادی به نسبت خصوصی ها پایین تر است. به طور مثال برای یک تولیدکننده خصولتی آهن آلات ، متوسط مارجین ۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو ممکن است مقرون به صرفه باشد و بتواند به چرخه حیات خود ادامه دهد؛ اما برای تولید کننده خصوصی که قاعدتا غیر متمرکز است؛ حداقل کیلویی ۲۰۰ تومان بالاتر، به جهت برخی هزینه ها مثل کرایه حمل شمش و غیره؛ نقطه سر به سر این تولیدکننده محسوب می شود؛ و این یعنی در شرایط فرسایشی، تولیدکننده خصوصی توسط خصولتی به ناچار حذف خواهد شد.

سه مرز روانی در بازارهای کالایی

در چند سال اخیر و همزمان با نوسان ها و تکانه های شدید ارزی، افکار عمومی بدون هیچ دلیل و منطق خاصی، با فراست مرزهای قیمتی جدیدی کشف می کند که در بیشتر موارد درست از آب در می آید. شاید این مرزها بیش از آن که از دل نمودارها و مدل سازی های اقتصادی خارج شده باشد، زائیده تفکرات و افکار مردم باشد.

نمونه آن کشف مرز روانی دلار ۲۰ هزاری و سکه ۴۵۰۰۰۰۰ تومانی در بحبوحه افزایش قیمت ها بود. این مسئولیت را بخش بازارساز اصناف  (که در هر صنفی از مجموعه افراد با سابقه و پیشکسوت آن صنف تشکیل می شود) که برانگیخته از دل مردم است به عهده می گیرد و شاید می توان گفت که در این چند سال بخش بازارساز به نوعی خود کفایی رسیده و به سرعت مرزهای روانی را کشف و رصد می کنند.

آنچه در ده روز گذشته از مجموعه گفت گوها و تحقیقات میدانی با مجموعه فعالان اقتصادی در رسته های مختلف (اعم از طلا، آهن آلات ، خودرو و…) استنباط می شود اعدادی در این حدود است که احتمالا با تقریب زیاد به واقعیت نزدیک است.

 • مرز روانی دلار در محدوده ده هزار تومان
 • مرز روانی سکه ۳۵۰۰۰۰۰
 • مرز روانی میلگرد مبادی ۳۸۰۰

البته این اعداد هیچ قطعیتی نداشته و بر اساس یک تحقیق میدانی است و صرفا جهت اطلاع منتشر می شود این اعداد را مبنای کار خود قرار ندهید. و نکته مهم دیگر؛ آذر ماه فصل رکود در اکثر بازارها است و با ورود به دی ماه روند متغیر خواهد شد نوسان ها را به شدت رصد کنید.

قیمت آهن آلات

بررسی دو مرز مقاومتی

در چند روز گذشته شاهد دو مرز مقاومتی ۱۱ هزار برای دلار و ۳۷۰۰۰۰ تومان برای سکه هستیم. هر چند که شاهد کاهش های جزیی از این دو مرز بودیم اما قیمت ها به سرعت به همین مرز باز می گردد.

این دو مرز حاوی یک نکته مهم است؛ اینکه شاید هرگز دلار مرز روانی ده هزار تومان و سکه مرز روانی ۳۵۰۰۰۰۰ تومان را درک نکند.

خلاصه بازار فولاد در هفته جاری

قیمت ها در کف است و شاهد نوسان جزئی هستند و آمادگی افزایش وجود دارد. استنباط می شود بازار آهن آلات امروز و فردا در فاصله بین ۳۸۰۰۰ الی ۳۹۰۰۰ متوقف شود. آخرین گزارش متال بولتن مرتبط با بازار محصولات فولادی شمش و تختال صادراتی ایران جهت علاقمندان تقدیم می شود :

نکته قابل تامل اینکه امثال مجله متال بولتن هم به تبعیت از بقیه سازمان ها و نهادهای بین المللی در تعامل با آمریکا چه بخواهند چه نخواهند؛ تا حدودی مجبور هستند که در این شرایط از منافع آمریکا جانبداری کنند. لذا من بعد انتظار خبر خوب از این گونه مجلات نمی توانیم داشته باشیم؛ به خصوص این که از برخی دست اندرکاران فولادی هم شنیدیم که متال بولتن متاسفانه بلافاصله بعد اعمال تحریم های اقتصادی آمریکا؛ همکاری خود با ایران را قطع نموده است.

به هر حال اکنون در شرایطی قرار گرفته ایم که بازارهای بین المللی ایران دو وجه دارد. یک وجه شفاف آن است که تقریبا همه دنیا به جهت ترس از تنبیه آمریکا؛ در این وجه از تعاملات اقتصادی به ظاهر ارتباط خود را با ایران قطع کرده اند؛ حتی روسیه و چین هم در این وجه زیر فشار هستند.

یک وجه هم بُعد چراغ خاموش و تعاملات زیر زمینی است که به طور طبیعی اطلاعات آن به جهت دور زدن تحریم ها در دسترس افراد عادی قرار نخواهد گرفت که درست هم هست.

شکی نیست که  تحریم های ناجوانمردانه آمریکا بر روی تعاملات بین المللی ایران تاثیر منفی دارد؛ اما مجددا تاکید می شود که وجه شفاف معاملات بین المللی مرتبط با ایران که من بعد در بولتن ها و مجلات بین المللی چاپ یا منتشر می شود؛ همه آن چیزی نیست که در واقعیت اتفاق می افتد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری