0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گشایش بازارها توام با ثبات نسبی و افزایش های جزئی

هر چند منطق حکم می کند گشایش بازارها توام با ثبات نسبی و افزایش های جزئی در برخی مبادی باشد اما چند مطلب اثر گذار را فراموش نکنید

 • اول؛ کمبود میلگرد ذوبی (به عنوان اهرم بالانس و تنظیم بازار) و عدم تعهد تحویل میلگرد ذوبی در سال جدید به بازار داخل به سبب قراردادهای صادراتی
 • آهنگ افزایشی سنگ آهن و مقاطع در بازارهای جهانی
 • نزدیک شدن به فصل تابستان و پیک مصرف
 • و در نهایت خالی بودن نسبی انبارها در ابتدای امسال در مقایسه با سال های قبل

با توجه به موارد فوق، ورود موج تقاضای موقت به بازار در چند روز پیش رو بعید به نظر نمی رسد.

گزارش آخرین تغییر و تحولات بازارهای فولاد

 • بازار داخلی

در واپسین روزهای پایانی سال ۱۳۹۷، شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی، حدود ۴۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو توام با مالیات ارزش افزوده رصد شد. این در حالی بود که آخرین معاملات محصول نهایی مقاطع طویل فولادی در بورس کالا، مربوط بود به معاملات تاریخ بیست و یکم اسفند ماه شامل، سبد میلگرد آجدار فولاد آذربایجان با میانگین نرخ رقابتی ۳۹،۹۴۶ یا حدود ۴۳۵۰ تومان به ازای هر کیلو و سبدهای مخلوط ذوب آهن اصفهان در بازه قیمتی ۳۶،۵۴۳ الی ۳۷،۸۹۰ یا حدود ۳،۹۸۰ الی ۴،۱۳۰ تومان به ازای هر کیلو توام با مالیات ارزش افزوده.

همچنین آخرین معاملات نقدی شمش فولادی در بازار داخلی و در بورس کالا؛ شمش تولیدی فولاد ارفع با نرخ میانگین ۳۸،۰۸۴ یا حدود ۴،۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو در تاریخ بیست و ششم اسفندماه ۹۷، توام با مالیات ارزش افزوده بود؛ آخرین اعلام رسمی نرخ ‌باکس در خصوص شمش حوزه القایی در بازار خارج از بورس کالا هم حدود کیلویی ۳،۹۸۰ تا ۴،۰۷۰ یا به طور میانیگن حدود ۴،۰۲۰ تومان به ازای هر کیلو توام با مالیات ارزش افزوده در تاریخ بیست و هفتم اسفند ماه ۹۷ بوده است.

تحلیل بازار آهن

آخرین تحولات بازارهای صادراتی ایران

آخرین شنیده های بازار صادراتی شمش فولادی ایران هم بنا بر گزارش روز گذشته متال بولتن، حدود ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب بندرعباس بوده است که جهت اطلاع مخاطبین محترم به منظور معادل سازی ریالی، می بایست با نرخ حواله دلار نیمایی سامانه سنا محاسبه یا مقایسه گردد؛ چرا که فولادسازان بزرگ کشور فعال در حوزه‌ های صادراتی، موظف به بازگرداندن دلار حاصل از صادرات به بانک مرکزی و سامانه نیمایی گردیده ‌اند‌.

همچنین آخرین گزارشات شنیده شده از بازار CIS یا کشورهای مستقل مشترک ‌المنافع در دریای سیاه هم از شمش حدود ۴۴۰ دلار به ازای هر تن و میلگرد آجدار حدود ۴۷۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه حکایت داشته است.

سمت و سوی بازار CIS در خلال تعطیلات تقریبا ۲۰ روزه عید نوروز هم تقریبا ثابت تا کمی کاهش قیمت، به خصوص در نیمه دوم تعطیلات نوروزی، در بازار دریای سیاه گزارش شده است. بازارهای صادراتی ایران هم بنا بر آخرین گزارشات متال بولتن، متاثر از همین موضوع توام با آرامش و افزایش برخی تخفیفات و به طور کلی کاهش قیمت همراه بوده است.

تنها تغییر روند و سیگنال مثبت شنیده شده در بازارهای جهانی مربوط می شود به شاخص صادراتی سنگ آهن که متاثر از مشکلات و محدودیت های به وجود آمده برای تامین این کالا از سوی برخی تامین کنندگان عمده این محصول به خصوص برخی محدودیت های لجستیکی استرالیا گزارش شده است.

آخرین تحولات نظارتی و کنترلی دولت در جهت تنظیم بازار داخلی

همچنین آخرین تحولات بازار داخلی در خصوص نظارت دولت؛ ۱) الزام به عرضه های مکفی داخلی و اولویت قرار دادن تامین نیاز بازار داخلی توسط کارخانجات تولیدکننده فولاد داخلی و تعیین سهمیه مشخص برای هر تامین کننده به جهت عرضه در بورس کالا بوده است؛ ۲) ممنوعیت صادرات محصولات میانی و نهایی برای تجار و انجام صادرات صرفا توسط مبادی تولیدی یا نمایندگان رسمی آنها به جهت جلوگیری از ارزان فروشی در حوزه های صادراتی به دلیل کاهش ارزش پول ملی، نیز اقدام مهم دیگر دولت بوده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0