0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تغییرات بازار محصولات فولادی ایران بر پایه نرخ ارز

طی هفته اخیر شاهد یک سایه رکودی بر فراز بازار صادرات فولاد جهانی بوده ایم به طوری که بازگشت رکود به اقتصاد جهانی تمام کارشناسان را شوکه کرد. موضوع رکود جهانی، دلایل وضعیت فعلی، تاثیر اقتصاد جهانی بر بازار فولادسازان و… به طور کامل مورد ارزیابی قرار گرفته و در قالب گزارشاتی منتشر شده است. طبیعتا رکود جهانی بر اقتصاد داخلی و قیمت فولاد هر کشوری نیز تاثیر گذار است در هفته های اخیر صنعت فولاد ایران نیز متاثر از سیاست های داخلی و بازار جهانی روند نزولی به خود گرفته است.

نوسانات ارزی اخیر و تاثیرات این موضوع بر قیمت پایه محصولات فولادی غیر قابل چشم پوشی نیست اما با توجه به اینکه ثبات نسبی بر بازار ارز حکم فرما شده می توان سایر علل و ریشه های مسائل اخیر را مورد ارزیابی قرار داد و بر اساس گزارشات دقیق، پیش بینی کارشناسان و برنامه ریزی های زمان بندی شده تاثیرات منفی این حوزه را به حداقل ممکن کاهش داد.

افت 18 درصدی قیمت فولاد جهانی

به طور میانگین قیمت فولاد در شش ماه گذشته با افت 18 درصدی همراه شده که بازار محصولات فولادی جهانی، برنامه ریزی و سیاست فولادسازان داخلی و خارجی متاثر از این موضوع گشته و آینده مبهمی پیش رو دارند. بازار آهن آلات چین با افت چشم گیری همراه است این موضوع برای برخی کشورها چون ترکیه خوشایند واقع است زیرا با امید رقابتی شدن بازار جهانی درصدد افزایش ظرفیت های تولیدی خود هستند. کاهش تولیدات داخلی چین بر اساس سیاست های این دولت با هدف کاهش سطح آلایندگی ها و همچنین کاهش نرخ محصولات صادراتی این کشور، نور امیدی برای رقابتی شدن بازار فولاد در اذهان ایجاد کرده است.

صادرات آهن آلات

تاثیر افزایش نرخ دلار بر بازار فولاد ایران

در سال های گذشته با افزایش نرخ دلار شاهد افزایش قیمت پایه محصولات فولادی علی الخصوص قیمت روز میلگرد بودیم که دلیل اصلی این موضوع هزینه تمام شده مواد اولیه بود. در حال حاضر با توجه به اینکه قیمت مواد اولیه نیز رو به نزول است انتظار می رود قیمت پایه محصولات فولادی در بازار و در بورس کالا به کف خود نزدیک شود.

در شهریور ماه سال جاری محصولاتی که با ارز 4200 ارائه می شدند با تغییراتی همراه و مبنای فروش بر پایه ارز 8000 تومانی قرار گرفت همین موضوع موجب جهش سریعی در تغییر و نوسان قیمت محصولات فولادی در بورس کالا شد اما باز هم محصولات عرضه شده در بورس کالا خریداران خاص خود را داشتند زیرا تفاوت قیمت بازار و بورس کالا بسیار فاحش بود.

مدیریت روند ممتد و نزولی قیمت آهن آلات

مسئولین در تلاش برای واقعی تر شدن قیمت ها سیاست های مختلفی را پیاده سازی کردند که از جمله آن ها می توان به استفاده از ارز نیمایی اشاره کرد اما باید به این مقوله نیز دقت داشت که کنترل هر دو مقوله عرضه و تقاضا می تواند به ثبات قیمت ها کمک شایانی کند. در حال حاضر قیمت فولاد روند نزولی ممتدی را در پیش گرفته اند از طرفی باید به این نکته دقت داشت که این روند نزولی کاملا مقطعی است و با شروع ساخت و ساز و عملیاتی عمرانی این حباب منفی به ناگهان متلاشی خواهد شد.

بر اساس آمار بازار داخلی، در مدت مذکور قیمت محصولات فولادی افت 5 درصدی را تجربه کرده است این وضعیت برای مصرف کنندگان و خریداران به یک فرصت استثنایی تبدیل شده اما در این برهه تنها فولادسازان ضربه های مهلکی را متحمل خواهند شد. به گفته مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان فولادسازان شرایط کنونی را در سال های گذشته نیز تجربه کرده اند و گذر از این وضعیت بر اساس تجربه های پیشین کار چندان پیچیده ای نیست و با برنامه ریزی های دقیق و زمان بندی شده می توان با موفقیت از موانع فعلی گذر کرد. تنها باید دید نیاز بازار به چه صورت است و بر روی کمبود و شکاف های بازار مانور داد. اکنون یک فرصت طلایی در حوزه صادرات است و نباید اجازه داد که نوسانات فعلی بازار را متشنج کنند.

فولادسازان قربانی نوسانات بازار محصولات فولادی

بازگشت سرمایه های تولیدی به یکی از نگرانی های اصلی فولادسازان تبدیل گشته اما خوشبختانه آمارها حاکی از آن است که کاهش قیمت در بازار داخلی به نسبت بازار خارجی بسیار کمتر بوده است و باز هم روزنه های امید برای بقای مجتمع های فولادی وجود دارد. در این میان هر تولید کننده باید برای ادامه بقای خود بکوشد احتمال قربانی شدن مجتمع های کوچک تر نیز وجود دارد و بر همین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت وظیفه برنامه ریزی و مدیریت این بحران را بر عهده دارد.

از منظر کارشناسان دو مقوله در این شرایط پررنگ تر از سایر موضوعات است یکی اینکه احتمال می رود نوسانات قیمت فولاد بازار جهانی هنوز تاثیرات خود بر بازار داخلی را به همراه نداشته است و مقوله دیگر این است که فاکتورهای داخلی برای کنترل قیمت ها قدرت بیشتری داشته و از خود مقاومت نشان داده اند. ساسیت های اخیر مبنی بر کنترل میزان عرضه و تقاضا، کنترل قیمت بازار و سیاست های فولادسازان نقش به سزایی در مدیریت این مقوله داشته است که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد. تاکنون نوسانات ارزی دلیل اصلی کاهش قیمت فولاد در بازار داخلی بوده و بازار خارجی کمترین تاثیر را حوزه فولاد ایران داشته است.

مدیریت وضعیت بازار آهن

با توجه به مقاومت بازار آهن آلات در روند تغییرات جهانی می توان با مدیریت همه جانبه شرایط فعلی را مدیریت کرد و نگرانی از بایت سیاست ها و تحریم ها نخواهد بود. در حال حاضر در حوزه صادرات نیز با توجه به رقابتی بودن بازار کاهش قیمت پایه محصولات منطقی به نظر می رسد و قطعا شاهد بازتاب این موضوع در ماه های آینده خواهیم بود.

افزایش مراودات و معاملات تجاری، ارائه قیمت های پایه، شناسایی کمبودهای بازار، ممانعت از بازی دلالان و کمک به خروج بازار عمران از رکود حاکم می تواند تاثیرات مطلوبی برای گذر از وضعیت فعلی داشته باشد ثبات قیمت آهن آلات از اهدافی است که پیش بینی می شود تا ماه های آتی تحقق یابد. به گفته مسئولین ذی ربط و بر اساس برنامه های توسعه باید موانع پیش روی فولادسازان برطرف گردد تا بتوانند ضمن حفظ جایگاه قبلی خود، علاوه بر تامین نیازهای داخلی در بازار جهانی نیز بدرخشند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری