0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عدم صداقت بخش خصوصی در مواجه با خروجی ها

بخش واقعا خصوصی حوزه نورد در مواجه با رعایت عدل و انصاف در نسبت بین خروجی ها و ورودی های یارانه ای خود در مواجه با بورس کالا تا کنون صادق نبوده است. تجربه چند ماه گذشته نشان داد؛ به طور کلی بخش واقعا خصوصی علی رغم برخورداری از مواد اولیه ای مثل شمش یا ورق سیاه با قیمت هایی به مراتب کنترل شده دولتی و با نرخ نسبتا مناسب؛ در مقابل و در مواجه با خروجی های خود؛ همگام با خریدهایی که طی این مدت از بورس کالا انجام داد؛ به گفته گزارشگر فولاد متاسفانه در خصوص رعایت عدل و انصاف در مواجه با انتقال یارانه به امانت گرفته شده از ورودی خود در خروجی های بورسی، با مصرف ‌کننده نهایی صادق نبوده است.

در واقع تجربه این چند ماه گذشته نشان داد؛ علی رغم تلاش های وزیر پیشین یا جناب آقای شریعتمداری در خصوص کنترل قیمت های زنجیره های بالا دستی به منظور امید به برخوردار شدن مصرف کننده نهایی از مزایای ایجاد شده یارانه ای داخلی در سلسله مراتب زنجیره تامین؛ با وجود تمامی فشارها و کنترل و مهار که در مراکز نیمه دولتی صورت گرفت؛ بخش واقعا خصوصی به دلیل ماهیت غیر قابل مهار آن در زنجیره های انتهایی؛ متاسفانه آن طور که دیده شد؛ بیشتر در جهت تلاش برای استفاده از رانت به وجود آمده به جهت منافع شخصی بهره‌ برداری نمود تا این که به فکر مصرف کننده نهایی باشد و این موضوع موجب شد تا پشت شریعتمداری خالی شده و نهایتا طعم تلخ شکست را در مواجه با سیل انتقاداتی که در خصوص رانتی شدن زنجیره های میانی به سمت او گسیل شد را بپذیرد و این واقعیت تلخی است که نمی توان آن را کتمان نمود.

نمونه بارز این کسب رانت؛ عرضه محصولات گاها بنجل حوزه نورد بخش واقعا خصوصی در بورس کالا به دلیل اجبار به رعایت بخشنامه های دولتی؛ علی رغم برخورداری از خرید شمش یا ورق سیاه با قیمت کنترل شده دولتی بوده است.

روز شنبه هم به روال روزهای قبل ذوب آهن به صورت قطره چکانی در حال ترخیص محموله های ۲۲۰ تنی بود. تیرآهن ۱۴ ذوب در محدوده ۵۲۵۰۰ و تیرآهن ۱۸ ذوب زیر ۴ هزار تومان قیمت داده شد و تیرآهن ۱۶ کماکان موجود نیست. تیرآهن ۲۰ در محدوده ۴۸۰۰ و مابقی تیرهای درشت در محدوده ۴۱۵۰  به بالا قیمت داده شد. محصولات تیر نرمال ذوبی به غیر از تیر ۲۰ نرمال که در رنج ۴۳۵۰۰ تومان است مابقی در حدود ۳۹۰۰ قیمت داده می شود. میلگرد های ۱۲ و ۱۶ذوبی  با کمبود عرضه مواجه است و در کانال ۴۶۸۰۰ قیمت داده شد. قیمت میلگرد ۱۴ در حدود ۴۵۷۰۰ و درشت بار ذوبی به صورت توافقی به فروش رسید.

قیمت تیرآهن

نکات مهم عرضه های هفته جاری

یک نکته مهم که همواره در عرضه های نسبتا محدود فولاد کویر در بورس کالا به شدت مشهود است، ترکیب سبدهای میلگرد عرضه شده است! در شرایطی که این کارخانه امکان تولید سایزهای مختلف میلگرد آجدار  را داشته و آن را در بازار به صورت مستقیم به فروش می رساند، سبدهایی که در بورس عرضه می کند معمولا شامل سایزهای کم مصرف و درشت بار ۱۸ به بالا است و البته در عرضه روز گذشته سایز ۲۸ و ۳۲ طول کوتاه نیز به سبد افزوده شده تا علاوه بر پایین نگه داشتن قیمت ، سبد عرضه شده نیز جذابیت چندانی برای مشتریان نداشته و احتمالا شاهد حداقل تقاضا برای آن خواهیم بود!

به نظر می رسد عرضه های این چنینی و با سبدهای نصفه و نیمه که مورد توجه مشتریان نیز نیست، بیش از آن که در راستای پاسخگویی به نیاز بازار باشد با اهداف دیگری از جمله بهره برداری از بخشنامه های قیمت گذاری وزارت صمت و استفاده از قیمت ثبت شده معامله در بورس در جهت فشار به فولادسازان برای کاهش نرخ شمش و البته فروش عمده محصول تولیدی در بازار با قیمت بالا و در نتیجه به حداکثر رساندن سود از دو جهت باشد!

خبرهای مثبت در خصوص صادرات فولاد

ارزش پایه صادراتی بر اساس ارز نیمایی تعیین می شود.

گمرک در ابلاغیه ای مبنای محاسبه نرخ ریالی ارزش کالاهای صادراتی در اظهارنامه های صادراتی را تغییر و بر مبنای میانگین هفتگی نرخ دلار بازار ثانویه (نیما) تعیین کرد که این خبر خوبی برای فولادی هاست.

این موضوع اگرچه برای فولادی ها به جهت نزدیک شدن نرخ پایه گمرکی به نرخ های واقعی صادراتی، مثبت است اما برای صادرکنندگان سنگ آهن و گندله خبر منفی به شمار می آید چرا که میزان عوارض صادراتی سنگ آهنی ها را افزایش خواهد داد.

تا پیش از این ارزش پایه کالاهای صادراتی براساس نرخ ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) تعیین می شد که تفاوت قابل توجهی با نرخ صادراتی کالاها به ویژه در خصوص فولاد داشت.

این مسئله مورد اعتراض صادرکنندگان فولاد و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بود که طی چندین مکاتبه و مصاحبه به اطلاع مسئولین ذیربط رسانده شد و در نهایت این اعتراضات منتج به تغییر این رویه اشتباه شد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری