0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چه خبر از بازارها؟

روز یکشنبه و پس از چند روز تنش سیاسی، بازار سکه و ارز در مرزهای مقاومتی جدید متوقف شد. روز دوشنبه در دقایق اولیه صبح شاخص بورس به حدود ۲۱۱ هزار واحد نزدیک شد. عدد ۱۴۵۰۰برای دلار، عدد ۵ میلیون برای سکه و ۱۹۵۰ برای طلای آب شده با کمی تلورانس، به نظر می رسد این اعداد تا انتشار اخبار جدید سیاسی موقتا در مرز آرامش قرار بگیرند. کلوز شاخص بورس در روز گذشته با رکورد، ۲۰۹۲۴۳ واحد یک عدد جدید و قابل تامل است. به نظر می رسد با کنترل بازار ارز و ثبات نرخ سود بانکی، حجم نقدینگی در حال جابجایی به سمت بازارهای دیگر و به خصوص بورس سرمایه به عنوان یک جایگاه نسبتا مطمئن در مقایسه با بازارهای دیگر است. اما به نظر می رسد حجم هیجان بازارها در هفته اخیر در بازار خودرو متمرکز شده است.

به گزارش فدک فلز بازار خودرو از بازارهایی بود که به دلیل عدم ورود خودروی خارجی در دو سال گذشته، با تاخر فاز نسبت به بازارهای دیگر در حال درک موج هیجان است. با مقایسه قیمت های جهانی خودروهای خارجی، و مقایسه قیمت آن ها در داخل می توان دریافت که قیمت های فعلی چندان هم دور از ذهن نیست به عنوان مثال با در نظر گرفتن قیمت سانتفافه ۲۰۱۸ با عدد ۳۵ هزار دلار ضربدر نرخ میانگین ۱۴۵۰۰ و در نظر گرفتن ۱۰5 درصد عوارض و گمرکات به عدد یک میلیارد تومان خواهید رسید که بازار هنوز هم این عدد را درک نکرده است.

افزایش قیمت آهن

بررسی تغییرات بازار فولاد نسبت به سایر بازارهای کالایی

از جمله بازارهایی که در موج جدید هنوز دستخوش نوسان قیمت نشده است و دارای تاخر فاز می باشد و پتانسیل خوبی برای افزایش قیمت احتمالی دارد، بازار فولاد و مقاطع فولادی است که به علت کنترل دولت بر بازار داخل و ارزش گذاری غیر منطقی محصولات فولادی صادراتی در کش و قوس اصلاح احتمالی دستورالعمل صادراتی است.

دقت بفرمایید که از مرداد سال ۹۷، بازار تیرآهن و میلگرد با کمی نوسان در مرزهای فعلی متوقف شده است و قیمت های فعلی داخلی با آن سوی مرزها تفاوت فاحشی دارد، اکنون که بحث حذف یارانه انرژی در سال جدید جدی شده است، پس دیر یا زود بازارهایی مثل فولاد و پتروشیمی که وابستگی جدی به بحث انرژی دارند ناگزیر از کشف قیمت های واقعی در ماه های پیش رو  هستند.

شنیده های بازار میلگرد آجدار در هفته دوم اردیبهشت بین ۴۸۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بوده که البته نرخ کاربردی و مورد اقبال تقاضا، به نظر می رسد که بیشتر در محدوده ۴۸۰۰ تا ۴۹۰۰ تومان؛ باشد.

برخی نوسان گیری ها در بازار فولاد به واسطه برخی التهابات به وجود آمده در بازار ارز صرافی؛ تا این لحظه در بازار  فولاد دیده می شود که متاثر از این نگرانی های به وجود آمده در سمت تقاضا و هم راستا با سایر حوزه های کالایی بوده و عمومیت دارد؛ اما تقاضا می بایست این نکته را فراموش نکند که ایران دهمین تولیدکننده فولاد دنیا و کاملا خودکفا و بی نیاز در تولید این کالاست؛ مضاف بر این که ساز و کار لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت های نامعقول، پیش تر توسط ناظم بازار در بازار داخلی فولاد تعیین گردیده به طوری که تولیدکنندگان بزرگ داخلی ملزم به عرضه حجم مشخصی از توان تولید خود در بازار داخلی با مکانیزمی مشخص شده اند و بر خلاف برخی از کالاهای وابسته به حوزه های وارداتی مثل حوزه خودرو؛ نگرانی از این بابت در حوزه فولاد وجود ندارد.

گمان ما این است در بدترین شرایط، در صورتی که فولادسازان خود را ملزم به رعایت خط قرمزها نگردانند؛ دولت به سادگی می تواند با راهکار سهمیه بندی این کالای تولید و مازاد بر نیاز داخلی این مشکل را مرتفع نماید؛ هر چند که بعید به نظر می رسد در خصوص فولاد کار به آن جا برسد.

همان طوری که بارها و بارها در نوشتارها عنوان گردیده است؛ ماهیت تولید فولاد کشور ما و شرایط کنونی حاکم بر جامعه، اجازه سفته ‌بازی در این حوزه را نخواهد داد؛ هر چقدر که به واسطه تحریم ها عرصه فعالیت فولادسازان در بازارهای صادراتی تنگ تر شود؛ این موضوع برای تقاضای داخلی نتیجه معکوس خواهد داشت و دلیلی برای برخی التهاب آفرینی ها در این حوزه دیده نمی شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0