4.1/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد در فاز انتظار و بلاتکلیفی

انتظار عمومی بازار فولاد این بود که با گذر از ماه مبارک رمضان شاهد تغییر اوضاع و ورود موج تقاضا (هرچند ضعیف) به بازار باشیم اما تقارن چند اتفاق سیاسی و اجتماعی در ماه اخیر، کلیه بازارها را وارد فاز انتظار و بلاتکلیفی نموده است.

این عوامل سیاسی به ترتیب اهمیت عبارتند از

 • سفر پیش روی نخست وزیر ژاپن
 • سفر پیش روی وزیر خارجه المان
 • افزایش تحرکات سیاسی در دو طرف مخاصمه و هم چنین کشورهای محتاط عرب زبان، مثل عراق، قطر و کویت

پس از ۴ روز تعطیلی، روز شنبه مصادف با اولین روز از شروع هفته کاری بازار مقاطع طویل فولادی پس از ماه رمضان، تقریبا شاهد بازاری آرام، توام با قیمت های عمدتا ثابت و البته در تعدادی از مبادی با کمی کاهش قیمت ها مواجه بودیم. شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۸۰۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز سیزدهم خرداد ماه، دوشنبه هفته گذشته؛ با کاهش متوسط و حدودی ۱۵ تومان همراه بود. بازار قوطی و پروفیل نیز کاهشی، اما با شیب ملایم رصد شد.

شنیده های روز شنبه بازار قوطی و پروفیل، از ادامه روند کاهش قیمت ها، به خصوص در سقف دامنه قیمت های شنیده شده حکایت دارد. شنیده های نرخ موثر در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر در این حوزه، بیشتر در محدوده کانال قیمتی ۶۵۵۰ تومان تا حداکثر ۶۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) حکایت دارد. هرچند به نظر می رسد اثر بخشی این اتفاقات محدود بوده و پس از اطمینان مردم از میزان اثر بخشی این اخبار، بخشی از فاز کاهشی جبران خواهد شد ولی همزمان از لحاظ اجتماعی شاهد سه تغییر رویکرد عمده در اقتصاد و جامعه ایران هستیم که تحلیل ها را پیچیده می کند

اول ورود به مرحله فرسایش پس از موج تورم

به این معنی که  با کاهش سطح تنش سیاسی، عمده دلالان، سفته بازان با اطمینان از عدم افزایش قیمت ها به سطوح بالاتر در حال خروج تدریجی از اکثر بازارها، مثل ارز و طلا و خودرو و حتی فولاد هستند به این معنی که زمان خواب کالا بیش از حد نوسان دلخواه نوسانگیران است. این خروج تدریجی منجر به عقب نشینی قیمت ها به کانال های پایین تر خواهد شد. قاطبه مردم با علم به این تغییر، در حالت انتظار و در حال کشف قیمت های کف بازار هستند.

دوم؛ عریان شدن سطح واقعی تقاضا و قدرت خرید موثر مردم در اکثر بازارها پس از عقب نشینی قیمت ها

اکثریت فعالان و مردم با علم به کاهش قیمت ها و ضرر و زیان احتمالی، به طور ضمنی از آن استقبال می کنند، به عبارتی دیگر نوسانات مقطعی، رضایت مالی و روانی مردم را جلب نمی کند. آنچه که اکثریت مردم به دنبال آن هستند رسیدن به امنیت اقتصادی و روانی، حتی به قیمت زیان مادی است.

و سومی که شاید مهم ترین تغییر محسوب می شود، تغییر سطح انتظارات تورمی از کوتاه مدت به گستره های زمانی بیشتر

پس در شرایط فوق و به شرط در نظر گرفتن ثبات سیاسی در دو طرف و بدون در نظر گرفتن موارد  اضطرار، تنها تحلیل استوار اقتصادی، گسترش چتر رکود و بلاتکلیفی در اکثر بازارها از جمله فولاد تا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و تغییرات احتمالی است. توجه کنید که در بازار به شدت وابسته به صادرات فولاد، شاید شرایط رکود بیشتر نمود خواهد کرد. هرچند نوسانات محدود قیمت با توجه نحوه عرضه و تقاضا بعید نیست.

4.1/5
10رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0