3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش بی سابقه شاخص نرخ قراضه آهن؛ کاهش کم سابقه مارجین فولادسازان القایی

علی رغم ثبات نسبی توام با کاهش تدریجی در نرخ محصول نهایی یا میلگرد آجدار در بازار داخلی ( حدود ۴۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار توام با مالیات ارزش افزوده در روز گذشته)؛ سهم مارجین ناخالص حوزه فولادسازان شمش القایی به صورت کم سابقه ای در حال کاهش بوده است ( حدود ۴۵۰ تومان به ازای هر کیلو ) و چنان که دیده می شود؛ رقابت های عجیب و غریبی برای خرید قراضه آهن در این حوزه طی روزهای اخیر، همچنان ادامه داشته است؛ به طوری که شاخص نرخ قراضه آهن ویژه بر اساس گزارشات روزانه نرخ باکس بطور بی سابقه ای در حال افزایش بی وقفه در روزهای اخیر بوده است ( نزدیک به ۳۳۰۰ تومان تا دیروز توام با مالیات ارزش افزوده).

به نظر می رسد که این رقابت غیر منطقی و تنگاتنگ برای کسب قراضه آهن خیال توقف ندارد؛ لذا با این وضعیت موجود یا فولادسازان القایی در آینده‌ ای نزدیک دچار مشکلات اساسی خواهند شد؛ و یا این که با این زمزمه هایی که در سمت انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور و تلاش برای برخی اصلاحات در خصوص بهبود ( از نگاه تولیدکنندگان افزایش قیمت) وضعیت قیمت ها در حال انجام است؛ در صورت اجازه و همکاری وزارت صَمت؛ بزودی شاهد نوسانات افزایشی متاثر از مهندسی عرضه در این بازار خواهیم بود.

همان طوری که پیش تر هم عنوان شد؛ دامنه نرخ محصول تمام شده یا میلگرد در محدوده ۴۲۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان فعلی ( توام با مالیات ارزش افزوده) با توجه به قراضه ۳۳۰۰ تومانی و سطح مقاومت مجموع مارجین های ناخالص حوزه های شمش القایی و نورد با رقم تقریبی ۱۲۰۰ الی ۱۳۰۰ تومانی طی یک ماه گذشته و در پروسه کاهش قیمت ها؛ دامنه نرخ جذابی برای تجدید موجودی انبارها و تامین تقاضا دیده می شود.

قیمت میلگرد

به طور حتم علت حفظ سطوح قیمت های کنونی بازار داخلی؛ الزام اجرای مصوبات وزارت صمت طی دو ماه گذشته در زنجیره تامین شبه دولتی ها و بیشتر بر پایه کنترل مواد اولیه آهن اسفنجی این زنجیره قدرتمند تولید توسط دولت بوده است؛ مصوباتی که اکنون با تحولات صورت گرفته در خصوص کرسی این وزارتخانه؛ به نظر می رسد که با تلاش تمام قد فولادی ها در آستانه برخی تغییر و تحولات قرار گرفته‌ باشد.

البته در این میان جبهه‌گیری وزیر جدید وزارت صمت هنوز به طور واضح مشخص نشده ولی عملکرد معاون وزیر یا جناب آقای سرقینی؛ کما این که پیش‌ تر هم دیده شده؛ همواره تلاش برای کنترل و مهار قیمت ها با در نظر گرفتن منافع مصرف‌ کننده نهایی بوده است هر چند در پاره ‌ای از موارد برخی نقاط ضعف هم در این خصوص وجود داشته که به هر حال و علی رغم برخی اصلاحات صورت گرفته؛ ناگزیر دیده شده است؛ فولادسازان اما در کل به این وضع و اوضاع کنترلی کنونی معترض هستند و تلاش های آن ها همچنان برای کاهش قید و بندهای متاثر از این مصوبات کنترلی همچنان ادامه دارد .

شنیده ها از بازار بورس

احتمالا عرضه سنگین تیرآهن و میلگرد فولاد سازان دولتی برای هفته آینده در راه است.

پس از توافق نهایی فولاد سازان با وزارت صمت؛ حدود قیمت شمش پایه در کانال ۳۱۰۰ تومان و حدود قیمت میلگرد ۱۱ درصد بالاتر یعنی در کانال۳۴۰۰ خواهد بود و سقف رقابت آزاد است. این اخبار به معنای کاهش در بازار داخل نیست بیشتر تلاش ها در جهت رونق صادرات است.

هرچند منابع اطلاعاتی این اخبار موثق است و تجربه ثابت کرده شنیده های فولادی که زودتر از اخبار رسمی و توسط فعالان فولادی انتشار پیدا می کند با ضریب تقریبی هفتاد درصد صحیح می باشد؛ اما تصمیم نهایی با وزیر صمت و یا معاون فلزی است.

صحبت های دیشب وزیر و اخبار چند روزه حاکی از این است که نگاه کلی وزارت در بخش فولاد بیشتر به بخش صادرات است تا بازار داخل، همه تلاش ها در جهت حفظ و افزایش صادرات فولادی است. پس در تصمیم گیری های کلان خود قیمت های صادراتی را مبنا قرار دهید نه قیمت های داخلی را

۳
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری