2.6/5
9رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تحلیل هفتگی بازار فولاد هفته پایانی اردیبهشت 98

در روز شنبه مصادف با 28 اردیبهشت ماه شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۵۰۵۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز چهارشنبه هفته گذشته، حدود ۳۰- تومان کاهش داشت. به طور کلی بازار داخلی فولاد، روز شنبه تقریبا در اکثر حوزه ها؛ آرام، توافقی و با افزایش تخفیفات دیده شد‌. شاخص متوسط قیمت شمش فولادی نیز؛ حدود ۴۴۲۰ تومان به ازای هر کیلوگرم توام با مالیات ارزش افزوده رصد شد که نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته، کاهش متوسط ۷۵- تومانی را به ثبت رسانده است.

در روز یک شنبه شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۹۷۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته، کاهش میانگین حدودا ۸۰- تومانی را به ثبت رساند. شاخص متوسط نرخ شمش فولادی روز یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ‌ماه نیز؛ حدود ۴۴۱۰ تومان به ازای هر کیلوگرم توام با مالیات ارزش افزوده رصد شد که نسبت به روز گذشته، کاهش متوسط ۱۰- تومانی را نشان می دهد.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

در روز دوشنبه میانگین نرخ میلگرد در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۹۲۰ تومان به ازای هر کیلو (با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته، کاهش میانگین و حدودی ۵۰- تومانی را به همراه داشت. بنا بر شنیده ها تا میانه های روز از حوزه فعالیت میلگرد آجدار؛ بازار در کف ۴۸۵۰ الی ۴۹۰۰ تومانی از خود مقاومت نشان داده و کاهش در نرخ های کف بازار کمتر دیده شد و عمده کاهش قیمت ‌ها بیشتر مربوط به نرخ های اعلامی سقف بوده است.

به طور مثال برخی از فروشندگان میلگرد خراسان یا میلگرد بافق یزد ( بنکداران ) در نرخ کف شنیده شده اسمی یکشنبه و دوشنبه حدود ۴۸۷۰ الی ۴۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) در برابر کاهش بیشتر از خود مقاومت نشان دادند. شاخص متوسط نرخ روز سه شنبه بازار میلگرد آجدار در دامنه ۴۷۵۰ الی نهایتا ۵۰۵۰ تومان به ازای هر کیلو (با احتساب مالیات ارزش افزوده )؛ متوسط نرخ بازار میلگرد آجدار در بازار داخلی توام با کاهش حدود ۳۰- الی ۳۵- تومان، حدود ۴۸۹۰ تومان دیده شد.

پرونده فعالیت بازار میلگرد آجدار داخلی فولاد در اردیبهشت ماه با کارنامه یک رفت و برگشت حدودا کیلویی ۴۰۰ تومانی در این ماه در روز سه شنبه بسته شد. ابتدای اردیبهشت ماه با ۴۸۰۰ شروع شد تا حدود ۵۲۷۰ تومان در اواسط اردیبهشت ماه با ثبت افزایش ۴۷۰ تومان؛ اوج گرفت و مجددا با کاهش تدریجی ۳۸۰ تومانی به رقم کنونی ۴۸۹۰ تومان بازگشت.

به طور کلی میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی، بنا بر شنیده های بازار تا حدودا ساعت ۳ بعد از ظهر با رقم حدودی ۴۸۸۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته، کاهش میانگین و حدودی ۳۵- تومانی را به همراه داشت؛ اما حدودا از ساعت ۳ به بعد، همگام با تغییر مسیر افزایشی دلار حاشیه بازار، در اکثر مبادی بدون اعلام قیمت مجدد، فروش متوقف و به چهارشنبه موکول گردید.

در روز چهارشنبه نیز شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۹۲۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته، افزایش میانگین و حدودی ۴۰ تومانی را به همراه داشت. در آخرین روز هفته نیز شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۹۳۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ صرف نظر از یک تغییر جزئی، تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

به رغم مقاومت دلار در کانال ۱۴ هزار تومان ظاهرا در بازار مقاطع و به خصوص میلگرد، مقاومت سمت مصرف و نبود تقاضا باعث کاهش مقاومت تولید کنندگان و ارائه تخفیف های بیشتر نسبت به روزهای گذشته است. همان طور که در دو روز گذشته هم متذکر شدیم، مشکل فعلی بازار تشکیل یک پارادوکس مقاومتی یعنی مقاومت از طرف فروشنده و مقاومت از طرف خریدار مواجه هستیم که ظاهرا این بار شرایط به نفع خریدار و مصرف کننده رو به تغییر است و قیمت ها در حال عقب نشینی مجدد به کانال ۴۸۰۰ تومان است.

علت مقاومت برخی کانال ها فروش محصولات صادراتی در کانال های بالاتر از قیمت های داخلی است اما بازار داخلی حتی کشش قیمت های فعلی را هم ‌ندارد و کمبود تقاضا دلیل روشنی بر این مطلب است. متاسفانه؛ سیاست دستوری تعیین قیمت یکسان برای محصولات داخلی و صادراتی (و منوط کردن صادرات به عرضه در بازار داخل) موجب اشباع بازار داخلی و دلیل وضع فعلی است اما نکته جالب باز هم قیمت جذاب محصولات میلگرد ذوبی نسبت به کارخانجات دیگر است.

روز شنبه قیمت محصولات درشت بار ذوبی (به غیر از ۲۰ آجدار) در حدود ۴۸۰۰ الی ۴۸۲۰۰ و میلگرد ۱۶ ذوبی در حدود ۴۹۰۰ اعلام شد و تیرآهن های ذوبی با کاهش قیمت؛ تیرآهن ۱۴ ذوبی در کانال ۴۹۵۰۰ و تیرآهن ۱۶ در کانال ۴۶۰۰ و تیرآهن ۱۸ در کانال ۴۵۰۰ با اندکی تلورانس در حال معامله است. شاید کاهش قیمت محصول میلگرد باعث کاهش کانال مقاومتی شمش از ۴۳۰۰ به کانال های پایین تر در روزهای آتی شود. امیدها به پایان ماه مبارک و پیک مصرف فولاد است.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

2.6/5
9رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0