3/5
22رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

گسترش کاهش تقاضای جهانی فولاد

از دو ماه گذشته ما شاهد گسترش کاهش تقاضای جهانی فولاد هستیم. خریداران به دو دلیل اقدام جدی برای معامله در خصوص محصولات فولادی انجام ندادند :

الف – احتمال افت بیشتر قیمت ها در روزها و هفته های آینده

ب – تردید نسبت به چشم انداز بازار پسا کرونا

پیامدهای این بیماری به یک رخداد غیر قابل پیش بینی تبدیل شده است و همه گیری این ویروس موجب شده که بسیاری از فعالیت های اقتصادی به استثناء مواد خوراکی و بهداشتی – دارویی تقریبا به حالت تعلیق در آید در جدیدترین اخبار منتشره واحدهای معروف و بزرگی چون آرسلور ، mmk و … خبر از تعطیلی موقت و یا کاهش شیفت تولید داده اند. زمینه اشتغال در چنین وضعیتی با ابهاماتی همراه شده است. آمار چند روز گذشته آمریکا نشان از افزایش حدود 3 میلیونی ارتش بیکاران اقتصادی در این کشور را می دهد که عدد بزرگی است. این روند قطعا به سازمان هایی چون بیمه، مالیات، موسسات کاریابی و در نهایت به دولت های مرکزی فشار آورده و آسیب زا خواهد بود.

به نظر می رسد که اپیدمی کرونا به همین جا ختم نشده و در آینده نزدیک بحران های کوچک و بزرگ دیگری را با خود همراه خواهد کرد بحران هایی چون اشتغال، نقدینگی، مشکلات بودجه ای، عدم اعتماد مشتریان، ناکارآمدی دولت ها و… شاید همانند نیمه دوم سال 2008 و ابتدای سال 2009 ، چینی ها بتوانند از طریق سرمایه گذاری مجددا به ارتقاء رشد اقتصادی جهان کمک کنند. هم اینک نیز برخی تزریقات نقدینگی به اقتصاد کشورها در حال انجام است اما افزایش نقدینگی خود مشکل ساز خواهد بود اما در عرصه تولید هنوز برخی کارشناسان به سال آینده میلادی امیدوار بوده و معتقدند که کاهش 7 تا 12 % تولید فولاد در سال جاری که اجتناب ناپذیر خواهد بود با خروج بحران کرونا، به سرعت جبران خواهد شد. علی ایحال در حال حاضر قیمت ها به روند نزولی خود با شیب کند ادامه خواهد داد و صادرات محصولات فولادی کاهش خواهد یافت.

تحلیل بازار آهن

تاثیر کرونا بر بازار فولاد ایران

بیاییم نگاهی به ایران داشته باشیم. بعد از تحریم های جدید آمریکا، تولید ناخالص داخلی به تدریج رو به کاهش گذاشت. ارزش ریال کاهش و تورم روند صعودی گرفت. با این حال صندوق بین المللی پول در اواسط 2019 ، گمانه زنی اش را بر توقف کاهش تولید ناخالص داخلی و شروع افزایش رشد اقتصادی قرار داده بود اما با وجود دو مسئله زیر به نظر می رسد این گمانه زنی فعلا محقق نشود :

الف – جنگ نفتی عربستان و روسیه

ب – اپیدمی ویروس کرونا

ایران هم اکنون همانند بسیاری از کشورهای درگیر شوک منفی تقاضا شده است که عدم اطمینان به روند سرمایه گذاری را تقویت می کند. علاوه بر آن این بیماری همه گیر حداقل در کوتاه مدت باعث کسری تجاری خواهد شد، زیرا در حالی که نیاز به واردات کالاهای پزشکی و ضروری رشد می کند، توانایی صادرات ایران کاهش می یابد. بنابراین ، تهران مجبور است به ذخایر ارزی قابل توجه خود متمایل شده و به تدریج با صرف آن در هزینه های فعلی، شاهد کاهش ذخایر ارزی باشد. گزارشات منتشره از سوی گمرک تائید کننده این موضوع می تواند باشد به تصویر زیر توجه کنید:

تاثیر کرونا بر بازار فولاد

آیا بازار ایران وارد یک رکود عمیق خواهد شد ؟

پیش از بروز همه گیری کرونا ، صادرات غیر نفتی ایران  از مارس 2019 تا فوریه 2020 تنها 5 درصد کاهش یافته بود (یازده ماه اول سال 1398). با این وجود ، از 18 فوریه تا 3 مارس امسال ، ایران 1.28 میلیارد دلار کالاهای غیر نفتی صادر کرده اند که نسبت به مدت مشابه در سال 2019 کاهش 30 درصدی داشته است. واردات ایران در مدت مشابه 1.91 میلیارد دلار بوده است که افزایش 5.1% را نشان می دهد ادامه این روند منجر به کسری تجاری خواهد شد.

افت قیمت نفت نه تنها بخش استحراج نفت و گاز را متاثر خواهد کرد بلکه صادرات محصولات پتروشیمی که 32% ارزش کل صادرات غیر نفتی را شامل می شود را متاثر خواهد کرد. کاهش تقاضا روی دیگر بخش ها از جمله صنعت ، معدن و ساخت و ساز نیز تاثیرات خود را خواهد گذاشت و میزان افت تقاضا بین 35 تا 55 % پیش بینی می شود. آیا بازار ایران وارد یک رکود عمیق خواهد شد ؟

هنوز برای ارائه یک پیش بینی روشن و معنا دار جهت پاسخ به پرسش فوق ، نیازمند گذشت زمان بیشتری هستیم. با این حال محتمل است که ایران با تغییر برخی سیاست ها و نیز بهره گیری از لابی سیاسی برخی کشورها بتواند از میزان تحریم ها بکاهد و یا آن که با دریافت کمک های مالی بین المللی بر مشکلات عدیده خود فائق شود … ایرانیان در طول سال های گذشته نشان داده اند که همواره توانسته اند با هوشمندی از بحران ها عبور کنند و محتملا این بار نیز چنین خواهد بود اما آنچه برای بیشتر کارشناسان اقتصادی محرز است این است که قطع به یقین سیاست های پسا کرونایی ایران می بایست با تغییرات عمده ای همراه شود.

تاثیر کرونا بر کسب و کار، بازار ساختمان، فولاد، نفت ،گاز ، پتروشیمی

همان طور که می دانید بیماری کرونا بر زوایای مختلف اقتصاد جهانی تاثیر بسزایی داشته است در این پادکست سعی داریم شاخص هایی که به دقت نشان دهد اقتصاد کلان ایران در حال حاضر در چه وضعیتی می باشد را مورد مطالعه قرار دهیم. شاخصی که نشان می دهد سرمایه گذاری در بخش مسکن در چه وضعیتی می باشد مصرف آهن و میلگرد در کشور منهای صادرات است. در دو ماهه نخست امسال مصرف آهن و میلگرد در کشور نسبت به دو ماهه نخست سال قبل تنها یک درصد کاهش داشته است. این آمار نشان می دهد که با وجود ویروس کرونا سرمایه گذاری در بخش مسکن در کشور آسیبی ندیده است و فعالیت و ساخت و ساز در کشور، حالت کاملا عادی دارد.

شاخص دیگری که به ما نشان می دهد تولید صنعتی در کشور منهای صنعت انرژی محور چه وضعیتی دارد مصرف مجموعه مقاطع فولادی در کشور شامل ورق سرد و ورق گرم است که این میزان در دو ماهه اول امسال نسبت به دو ماهه نخست سال قبل تنها 1.2 درصد کاهش داشته است. در نتیجه وضعیت کاملا عادی است یعنی صنایع غیر انرژی محور حالت کاملا طبیعی دارند و کرونا باعث کاهش تولید صنعتی نشده است.

البته دو شاخص دیگر نیز داریم که وضعیت صنعت را نشان می دهد. یکی مصرف گاز در صنایع عمده کشور می باشد مانند صنعت پتروشیمی، فولاد و سیمان. مصرف گاز در صنایع عمده کشور در اردیبهشت ماه روزانه 124 میلیون متر مکعب بوده و دو سال قبل 101 میلیون متر مکعب بوده است. این آمار نشان می دهد ما در بخش صنایع انرژی محور کشور رشد قابل ملاحظه ای داشته ایم. بنابراین کرونا نه تنها باعث کاهش تولید در صنایع بزرگ انرژی محور نشده بلکه سرمایه گذاری های کلانی که در این حوزه در ده سال گذشته انجام شده است به سیر طبیعی رشد خود ادامه می دهند. بنابراین وضعیت در این بخش نیز عادی می باشد.

شاخص دیگری نیز داریم که صنایع کوچک تر و متوسط را نشان می دهد و آن مصرف گاز در صنایع غیر عمده می باشد. مصرف گاز در صنایع غیر عمده کشور در سال 96، 46 میلیون متر مکعب در روز بوده و در دو ماه اخیر 85 میلیون متر مکعب بوده است بنابراین کرونا به این بخش نیز آسیبی نرسانده است. بنابراین صنعت ایران با ویروس کرونا نه تنها آسیبی ندیده بلکه به روند رو به رشد خود در چهارچوب تبدیل اقتصاد ایران از یک اقتصاد نفتی بازرگانی، به یک اقتصاد گازی کشاورزی با سرعت پیش می رود.

اگر بخواهیم از وضعیت کسب و کار در شرکت ها نیز بگوئیم موجودی مواد و کالا به فروش را بایستی بررسی کنیم. در شرکت های بورسی موجودی مواد و کالا به فروش در روز اخیر 51 درصد فروش یک سال گذشته بوده است. پیام این آمار پر بودن انبارها می باشد. در شرایطی که در اقتصاد جهانی به دلیل کرونا در تامین زنجیره کالا اختلال ایجاد شده است شرکت های بورسی ایران به اندازه 6 ماه تولید،، موجودی مواد دارند.

در مجموع اگر اقتصاد را به سه بخش سرمایه گذاری در بخش مسکن، تولید و کشاورزی تقسیم کنیم هر سه شاخص در وضعیت بسیار مناسبی می باشند بنابراین صراحتا می توان گفت ایران در کنار آمدن با ویروس کرونا در صنعت موفق بوده است.

تحلیل هفته دوم تیرماه 1399

3/5
22رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0