0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

هدف از تشکیل بازار متشکل ارزی چیست؟

 چند نتیجه در مورد اهداف احتمالی تشکیل این بازار محتمل است؛ هرچند این نوشتار در حد احتمال است اما تا حدود زیادی به واقعیت نزدیک خواهد بود. در حال حاضر شاهد حضور دلار چند نرخی در داخل کشور هستیم.

 • دلار کالاهای اساسی
 • دلار سنا
 • دلار نیما

و….

هدف اصلی این سامانه؛ یک کاسه کردن نرخ ارز و نزدیک شدن نرخ ارز سنا و نیما به هم و کاهش فاصله آن با نرخ صرافی است. از طرفی با این روش کنترل نرخ ارز از بازار سلیمانیه و هرات خارج شده و فرمان به دست بانک مرکزی خواهد بود.

تاثیر بازار متشکل ارزی بر بازارها

به گزارش فدک فلز احتمال داده می شود با تشکیل این بازار و با افزایش نرخ نیما و واقعی شدن آن، صادرکنندگان رقابت بیشتری به ورود دلار خود به کشور پیدا خواهند کرد. با ورود دلار بیشتر به کشور احتمالا شاهد کاهش نرخ دلار در بازار آزاد و همگرایی آن با نرخ نیما خواهیم بود پس کاهش موقت نرخ دلار در بازار بعید نیست. کاهش نرخ آزاد و افزایش نرخ نیما منجر به رونق خوب بخش صادرات و کاهش موقت نرخ ارز و نهایتا تورم در داخل خواهد شد.

هدف اصلی این بازار در صورت انجام موفق به طور خلاصه در دو جمله نهفته است؛

اول؛ افزایش نرخ نیما و کاهش نرخ بازار آزاد و احتمالا همگرایی آن ها

دوم؛ کاهش تورم

بازار متشکل ارزی

تاثیر بازار متشکل ارزی بر بازار آهن آلات

در صورت انجام موفق این طرح؛ احتمالا در کوتاه مدت شاهد کاهش نرخ موقت آهن آلات خواهیم بود. اما با گذشت زمان شاهد رونق بخش صادرات و خروج از وضع ملال آور فعلی در بازار داخلی خواهیم بود. البته به شرطی که بخش نامه قبلی صادراتی (صادرات فقط توسط تولید کننده) اصلاح و تعدیل شود. امید است این طرح با موفقیت انجام شود و شاهد نتایج خوب آن باشیم.

به نظر می رسد با راه افتادن بازار متشکل ارزی؛ شاهد کاهش تحرکات در اکثر بازارهای مالی کالایی از جمله بازار ارز، بورس و فولاد باشیم. تا روشن شدن بازخورد این تصمیم بر بازار ارز و تحلیل عملکرد آن و تشخیص نقاط ضعف و قوت این بازار حداقل  نیاز به یک فرجه یک تا دو هفته ای می باشد. این ابهام، ریسک پذیری اکثر بازارها را کاهش خواهد داد و نوعی حالت انتظار تا مشخص شدن نتیجه و عملکرد این بازار ایجاد خواهد شد. لطفا اخبار و تحلیل های اقتصادی را از گروه ها و کانال های معتبر پیگیری کنید و با احتیاط تصمیم گیری کنید.

تحلیل کوتاه بازارها

در هر مرحله حرکت نقدینگی؛ بازارها یکی پس از دیگری مورد هجوم قرار می گیرند. با اخبار مربوط به برداشت از صندوق ذخیره ارزی و احتمال ورود دلار بیشتر به بازار، روند افزایشی قیمت ارز معکوس شد. حجم زیاد پول در ابتدای سال جدید؛ به نوبت بازار سکه و ارز و بعد فولاد را متاثر کرد. اکنون بورس و بازار خودرو در اوج منحنی (اوپتیموم) می باشد و احتمال معکوس شدن موقت حرکت سینوسی وجود دارد. معمولا بازار مسکن با تاخیر فاز همراه است و معمولا با یک مرحله تاخیر وارد فاز افزایش می شود.

به نظر می رسد هدف بعدی نقدینگی، بازار مسکن باشد هر چند طبق روال؛ عمده افرایش قیمت مسکن در فصل تابستان و پس از تعطیلی مدارس اتفاق خواهد افتاد بازار جهانی فولاد همچنان بر مدار افزایش است. اما در داخل به دو دلیل مشکلات بازگشت ارز به سبب تحریم ها و دستورالعمل جدید وزارت صمت (صادرات توسط تولید کننده البته به شرط عرضه در بازار داخل) بازار فولاد به سرعت تعدیل شد اما پتانسیل رشد وجود دارد.

فعلا با  جولان بازار بورس و بازار خودروهای داخلی و خارجی مواجه هستیم. بقیه بازارها در آرامش نسبی هستند و احتمالا با ورود به ماه مبارک رمضان با رکود بیشتر مواجه خواهند شد. اخبار خوشی از بازار فولاد نمی رسد. بخش نامه جدید صادراتی به غیر از تولید کنندگان، باعث نارضایتی بخش بزرگی از جامعه فولادی شده است.

البته به طور سنتی هر سال در اواخر ماه مبارک، با افرایش تقاضا و جهش قیمت مواجه بوده ایم. باید دید امسال هم این روند تکرار می شود؟ شاید بهبود نسبی تقاضا، با ورود به خرداد ماه رقم بخورد.  ابلاغ بخش نامه جدید مالیات املاک، احتمالا سطح معاملات مسکن را کاهش خواهد داد و در بلند مدت اثر منفی در بازار مصالح ساختمانی و شاید بازار مقاطع  خواهد گذاشت. در شرایط فعلی رصد بازارهای موازی را با دقت پیگیری کنید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری