0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش قیمت ارز و صعود قیمت شمش و سنگ آهن در بازار فولاد

همانگونه که می دانیم سنگ آهن و پس از آن شمش به عنوان مواد اولیه بسیار مهم در زنجیره تولید محصولات فولادی هستند. با وجودی که سعی می شود تا بازار تولید داخلی را با ارز خارجی بی رابطه دانست، اما در نهایت صعود ارز بر تمام بازارهای کالایی اثر داشته و همانگونه که در هفته های اخیر نیز شاهد آن بوده ایم، با افزایش افسار گسیخته قیمت دلار و سرازیر شدن سطح نقدینگی در بازارهای کالایی، قیمت سنگ آهن و شمش نیز افزایش داشته است. با افزایش این منابع اولیه و حیاتی برای به جریان افتادن چرخه محصولات فولادی، قیمت مقاطع مانند قیمت میلگرد و تیرآهن نیز افزایش داشته

و در طول سه ماهه اخیر با رشد 45 درصدی قیمت میلگرد از مرز 3500 تومان نیز گذشت و با افزایش بهای تمام شده این محصول مهم در ساخت مسکن، تاثیر شدیدی بر قیمت مسکن خواهد گذاشت.

در این حالت و با توان ناچیز خریداران و اجاره کنندگان مسکن که در ازای افزایش 20 درصدی درآمد، مجبور به پرداخت اجاره بها به میزان 5/1 تا 2 برابر هستند که برایشان غیرممکن بوده و در این حالت هیچ چیزی جز جای تاسف باقی نخواهد ماند زیرا می توان مصرف مواد غذایی مانند گوشت را در موقع گرانی کم کرد اما آیا این مورد برای حوزه مسکن نیز مصداق خواهد داشت؟

تاثیر فشارها و دخالت دولت بر صادرات سنگ آهن

در هفته گذشته با انتشار خبری از سوی وزارت صنعت مبنی بر محدودیت صادرات سنگ آهن و مشروط نمودن صادرات آن و ایجاد فشار بر روی تولید کننده، سبب اعتراضاتی از سوی فعالان این حوزه گردید. این اعتراضات در واقع از دو جهت ناشی می شد.

قیمت میلگرد

اولین موج اعتراضات متوجه آن بود که از نظر تولیدکنندگان، دولت بایستی در وضع قوانین و ایجاد شرایط تسهیل کننده در امر صادرات نقش موثر داشته باشد و در ایجاد تعرفه ها و قیمت های پیشنهادی بهتر است کار را به دست فعالان این حوزه بسپارد و خود را وارد این موارد نکند و با حاکمیت خود بر روی اصل مساله آرامش را وارد بازار فولاد نماید.

در ادامه بحث گفته می شود این نوع جهت گیری ها ناشی از بی اعتمادی دولت به تولیدکنندگان فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات بوده است که خود راس امور را رها کرده و وارد مسائل اقتصادی از این دست می شوند.

حمایت ارزی دولت از تولید کننده داخلی

جهت گیری دیگر این معترضان مربوط به دلار 4200 تومانی یا همان دلار نیمایی دولتی بوده است و معترضند که چرا بایستی ارز ناشی از صادرات سنگ آهن خود را به دولت تحویل دهند و چرا دولت در چنین وضعیتی به جای حمایت از تولیدکننده داخلی که مایحتاج خود را با ارز بازار آزاد وارد می نماید، در عوض ارز ناشی از فروش خود را به دولت بایستی تحویل دهد و صد البته تولید کننده فولادی برای ادامه حیات خود و جلوگیری از ورشکستگی حتما نیاز به حمایت ارزی دولتی خواهد داشت.

تاثیر تحریم ها بر روی قیمت شمش صادراتی ایران

در حالی که در ماه می قیمت شمش فولادی صادراتی تا بیش از 520 دلار به ازای هر تن رسیده بود، بعد از تصمیم رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ مبنی بر خروج از برجام و آغاز دومین دوره ی تحریم ها بر ایران و خروج سریع بسیاری از شرکت های خارجی از انجام معامله با شرکت های ایرانی سبب شد که قیمت شمش صادراتی تا میزان زیادی افت نماید و حتی تا 505 دلار کاهش یافت.

این افت صادرات و کاهش منابع ارزی برای تولید کننده سبب افزایش قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد و تیرآهن در بازار داخلی گردیده است و همین موضوع عاملی شد که در طی سه ماهه اخیر بازار مسکن به شدت افزایش یابد. امید آن می رود تا وعده های دولت برای تامین ارز تولیدکنندگان داخلی به واقعیت بپیوندد و در واقع چرخه های صنعت فولاد ایران بعد از آغاز تحریم ها با قدرتی بیشتر از قبل به حرکت خود ادامه دهد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0